Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI


Hyadum

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

 

Multumesc!

 

Am studiat tabelul si am totusi o nelamurire..

 

La punctul 10, differential oil , rear, 5 door models scrie 1.7 litri, iar la 3 door models este alt ulei la cele cu LSD.

Acum, masina actuala cu 5 usi are LSD, conteaza care din ulei il folosesc(fiind usor diferit cel pentru 3 usi cu LSD)?

 

Multumesc!

Dacia Duster 1.5 dCI

L 200 2.5 TD

Samurai 1.3 SJ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

 

Trebuie sa folosesti neaparat ulei pt LSD, adica ce iti recomanda producatorul si anume

Mitsubishi Genuine gear oil, Part No. 8149630 EX or Castrol Hypoy LS (API classification: API GL-5/SAE viscosity: SAE 90)

Cantitatile conteaza mai putin, intotdeauna intra mai mult sau mai putin decat scrie in manual :grin: O sa iti intre aprox 1.7L la modelul in 5 usi.

Din poza poti vedea ca linia de separatie intre Non-LSD si LSD este data exact la ultimul punct, cel cu limited slip differential. Deci indiferent de 3 sau 5 usi ulei pt LSD 'all the way'. :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

 

Sper sa nu se supere colegul pe mine ca raspund in topicul lui. :wink: :2dr

 

Spor la treaba!

 

 

Nici o problema, foarte bun tabelul! Eu recunosc ca m-am cam dat la fund si nu prea m-am ocupat nici de Pinin, nici de offroad classic. Am luat pana la urma un KTM Freeride 350 si am mai iesit cu el pe coclauri :wink:

Pininul meu cam zace nefolosit cu lunile, nici nu stiu ce sa fac cu el. Anul trecut vroiam sa-l scot la vanzare, dar aparusera alte probleme si aveam nevoie de masina. Stand degeaba de un an jumate, a aparut rugina prin mai multe locuri, iar pe la contra aripi deja am constatat gauri mari, asa ca nu il mai pot vinde ca masina buna...

E pacat de el, pentru ca in 5 ani de zile nu am ramas niciodata cu el in drum, nu am avut probleme cu pompa de inalte sau cu clapeta de acceleratie cum au avut altii, dar nici nu vreau sa ajung ca Dl Geo care l-a tinut 6 luni in service si probabil a bagat triplu valoarea masinii in reparatii :P

 

Daca vrea cineva sa-l foloseasca, sa-l repare sau sa il tina ca backup, vorbim si vedem cum facem.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

 

Salut!

 

Dupa ce nu am mai folosit Pininul in ultimii 3 ani decat cu 2 ocazii, m-am hotarat sa il las parintilor mei.

O sa ii scot rotile de teren, scuturile etc si le pun la vanzare. Daca este cineva interesat, sa ma contacteze.

 

Spor la plimbari!

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Bună seara. Ma poate ajuta și pe mine cineva cu un nr de tel al unui mecanic specializat pe Mitsubishi pajero pinin? Am o problema la pinin-ul meu și nu reușește nimeni sa descopere problema. Menționez ca ma chinui descopăr problema de aproximativ o luna de zile. Mulțumesc mult pentru ajutor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare