Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ridendo


ctinu

Postări Recomandate

Re: Ridendo

 

Pe langa latura comica a "jurnalului" si a greselii impardonabile de a fi ales Centrum in loc de Vitamax, realitatea trista este ca pensionarii nu-si mai permit alta distractie decat telenovelele, mersul la biserica si la policlinica......:sr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ridendo

 

Nu e vinovata, medicul de familie i-a recomandat Centrum...! Cu astia avea contract de promovare!

 

Ai dreptate, daca te referi la conditia materiala (si la consecintele acesteia) a majoritatii pensionarilor (si a romanilor, in general).

Daca urmaresti evenimentele religioase, tot mai dese si mai intens mediatizate (oare dece?), vei vedea participanti de toate varstele.

Jurnalul ataca cu arma umorului credulitatea, falsa credinta, deturnarea atentiei de la adevaratele cauze ale raului, de catre intermediarii Domnului, in cardasie cu statul. Dar relatia stat-biserica a umplut deja carti din biblioteci intregi. In afara lucrarilor de sociologie, cred ca cea mai concisa expresie a acestei relatii a dat-o Eminescu:

 

Religia - o fraza de dansii inventata

Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,

Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,

Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,

Ati mai purta osanda ca vita de la plug?

 

Dar discutia a devenit deja prea serioasa pt. specificul topicului.

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ridendo

 

"Fiule, crede si nu ma cerceta" a zis un popă prins beat la volan.

..............................................................

 

Intr-un sat era un preot batran, vechi prin partea locului. Cand veneau femeile la spovedit, cele care calcau stramb spuneau popii doar ”Parinte am alunecat pe pod”; popa stia care era treaba, le dadea canoanele, iertarea si toata lumea era multumita.

Iese popa la pensie si in locul lui vine un popa tanar. Vine prima pacatoasa la spovedaniel: "Parinte am alunecat pe pod". Azi una, maine alta , se supara popa si se duce la primarie, sa rezolve problema podului. Primarul stiind despre ce e vorba, se stramba de ras.

Popa - Nu rade domn Primar ca si a ta a alunecat de cateva ori pe pod!

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ridendo

 

Un barbat se spovedeste (mai nou) pe pagina de fbk a confesorului sau. Dupa ce posteaza tot ce avea pe suflet ii scrie preotului:

- parinte, daca primesc iertarea, te rog sa-mi dai un "laic" .

Parintele ii raspunde :

- laic n-am nici eu, da-ti trimit un calugar novice.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ridendo

 

Un preot locuia langa o manastire si avea cateva gaini si un cocos. Intr-o zi cocosul a disparut. Duminica, in biserica, preotul a intrebat lumea:

- As vrea sa stiu daca cineva are un cocos... si, inainte de a termina intrebarea, toti barbatii s-au sculat in picioare.

- Nu, am vrut sa intreb daca cineva a vazut un cocos...si toate femeile s-au sculat in picioare.

- Nu, nu asta am vrut sa intreb, vreau sa stiu daca cineva de aici a vazut un cocos care nu-i apartine?... si jumatate din femei s-au sculat in picioare.

- Nu, nu, nici asta, vreau sa stiu daca cineva a vazut cocosul meu?... si toate maicutele s-au sculat in picioare.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Ridendo

 

Arvinte, la spovedanie.

- Parinte, am pacatuit cu sora-mea

- Mare pacat fiule, cum s-a intamplat?

- Stateam alaturi in gradina, ea s-a uitat fix la mine si din clipa aceea n-am mai stiut nimic de mine.

- Ei fiule a fost fara voia ta...

- Da parinte, dar am pacatuit si cu frate-miu...

- Cum asa fiule?

- Pai, eram la baie amandoi, el s-a uitat fix la mine si... dar ce ai parinte, ce te uiti asa fix la mine?

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Ridendo

 

3 accidente de motocicleta, 3 motociclisti in spital. Vine televiziunea sa ia interviu motociclistilor.

Reporterul:

− Cum s‘a intamplat accidentul?

Primul motociclist - un picor in ghips.

− Pai sa vedeti... eu... Suzuki... 200 km/h... coaja de banana pe carosabil... am derapat putin, am intrat in sant lejer, am o mica fractura 3/4 tibia stanga, trece, nimic grav.

Al doilea motociclist - o mana si un picior in ghips.

− Eu mergeam linistit pe strada... 150 la ora...Kawasaki...deodata vad un Suzuki ca ma depaseste. Zic "nu se poate!" si accelerez dupa el. Deodata imi sare pe vizor o coaja de banana, mi-a blocat vederea, am franat... am derapat putin...O mica fractura de tibie si peroneu, antebratul putin luxat, nimic grav, trece

Al treilea motociclist. Mumie. Ghipsat din cap in picioare

Reporterul:

− Precis dumneata aveai viteza, nu gluma!

− Aash, 40 la ora... Mobra...Trec pe langa mine 2 motociclisti in viteza, am crezut ca stau pe loc si... m-am dat jos de pe motoreta... M-am rostogolit un pic, cand ma ridic vad 2 motociclisti in sant. Imi arunc casca, fug sa ii ajut si...a dracului coaja de banana!... iau un asfalt in ceafa...traumatism cranio-cerebral, cu paralizie temporara.

 

F5.JPG.0ef4739433a28764f5d8b38ddbf52f7a.JPG

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: Ridendo

 

PERLE BAC 2015 - De ras, sau de... meditat.

 

Ela era o curvă deoarece s-a combinat cu unul la Odobeşti iar Stefan un frustrat psihopat că suferea dar ce nu mai erau femei în lumea asta?"

......................

Harap Alb e prea tare ajunge pe un alt tărâm şi o recuperează pe fata lui Roş."

.......................

"Harap Alb este cel mai smecher fiu al imparatului"

.......................

"Ion o violeaza pe Ana pe dupa sobă în timp ce tatso sforaia. O lasă bortoasa şi face un plod apoi ăsta inteligent din fire îi ia pamanturile, şmecher baiat"

....................

"Personajul lui Moromete este personajul central, chiar Tudor Calaraşu participa la acţiune, aveau 10 copii şi o pisică pe Bisisica"

..................

Romanul Ion a apărut în anul 1990 alături de poezii precum Luceafarul sau Gorunul"

.......................

"Eu fac sport deoarece mama îmi dă 1.500 de lei lună să merg la una dintre cele mai de lux săli din cartier. Acolo nu prea facem sport stăm pe la o bere, fumam ceva şi plecăm în club"

....................

"Relatia dintre personajele "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" este trista pentru ca barbatul pleca la lupta si trebuia sa traiasca o ultima partida de amor.".

........................

"Cratima are rolul de a face propozitia sa arate mai lunguiata"

.........................

"Otilia era o tipa introvertita, pentru ca nu avea cont de Facebook, nici Twitter, nu se bucura de avantajele lumii online. Nu avea unde se „spovedi“ in fata prietenilor din lista si nu numai. Si eu am crescut fara parinti de mica, la fel ca Otilia, ii inteleg tristetea.“

...................

"Cum nu poti sa le ai pe toate, Felix se face doar doctor si Otilia nu-l baga in seama pentru ca era un amarat."

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: Ridendo

 

NEOLOGISME.

(A. Plesu)

...

 

"Secretarele nu-si mai spun decât manager assistant.

Cizmarii sunt designeri.

 

Ma asteptam sa fie vorba de crize de aclimatizare si de micile noastre snobisme de cetateni ai unei tari mici, dar vioaie. Nici gând.

S-a ajuns la un nou limbaj de lemn, neologistic, întrebuintat pe la posturi de radio si de televiziune, iar cuvinte românesti cât se poate de utile sunt înlocuite prosteste de persoane care stau prost si cu vocabularul limbii române, si cu gramatica ei.

Tot soiul de absolventi si absolvente de Spiru Haret, carora li se adauga politicieni inepti si comentatori care par sa-si fi luat doctoratul la un spritz, înainte de a lua nota de trecere la româna în liceu se dau în barcile neologismelor, cu dezinvoltura prostului fudul.

Potrivit lor:

Nu mai avem prilejuri, avem doar oportunitati.

Nu mai suntem hotarâti sa facem ceva, ci determinati.

Nu mai realizam, ci implementam.

Nu ne mai ducem într-un loc, ci într-o locatie.

Nu mai luam în considerare, fiindca anvizajam.

Nu mai consimtim, ci achiesam.

Serviciul de întretinere a devenit mentenanta.

Ceva care ti se pare obligatoriu e un must !!!

Nu mai avem sperante, deoarece am trecut la expectatiuni.

Nu ne mai concentram, pentru ca ne focusam.

Nu mai asteptam un raspuns, ci un feed back.

Nu mai avem frizeri si croitorese, avem hair stilisti si creatoare de fashion.

Cu alte cuvinte, detinem o oportunitate pe care suntem determinati sa o implementam într-o locatie pe care am anvizajat-o, achiesând la o mentenanta care e un must si asupra careia ne focusam in expectatiunea unui feed-back pozitiv.

 

Altfel, când ies din rol, îi auzi cu câte un neaos si superior „ Baga-mi-as …” sau cu concluzia absolut academica : „Un cacat"!! "

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare