Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

LC J9. 2001 - zgomot la schimbarea vitezelor


4L Limited

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Bun gasit pe rubrica Toyota!

 

M am hotarat sa trec si pe la Toyota sa vad cu ce se mananca :grin: si m am ales cu un Land Cruiser J9 din 2001, cutie manuala, 3.0 cred ca D4D ....este cu intercooler deasupra pe motor!

 

Are o problema care mi se pare suparatoare: la schimbarea vitezelor face un bang! Mai exact cand iau piciorul de pe ambreiaj atunci face bang!

 

Prima data am presupus ca face la cuplarea ambreiajului si de aici si problema dar cred ca alta este defectiunea :hl

 

Sunetul vine de undeva din jumatatea masinii spre spate (parerea mea) ca nu imi dau seama exact!

 

Face de la viteza 1-a pana la 5-a cand ridicarea piciorului de pe ambreiaj ....adica la fiecare schimbare de viteza doar in sus, daca schimb in jos nu face! Daca il ridic foarte fin/usor se diminuaza sunetul/bang-ul!

 

Alt simptom: cand bag in viteza 1 simt ca si cum ar cupla ceva...asta la o fractiune de secunda dupa ce am bagat in viteza!

 

Un "mecanic" mi a spus ca este cutia de transfer pe duca :ang4 .....

 

Atasez si o poza cu "pacientul" :grin:

 

Multumesc

2107016418_landcruiser1.jpg.aac4cb76b5e8df1145cfc0176b7828e4.jpg

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme Land Cruiser J9

 

Cruci cardan spate?

 

In mare m am bagat sub ea si am tras de cardan fata/spate sa vad de jocuri si nu parea ca prezinta! Totusi am sa mai verific inca o data sa fiu sigur!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme Land Cruiser J9

 

Daca crucile de cardan sunt ok atunci ramane ori diferentialul spate ori cutia de transfer.

Pune cutia de transfer pe liber (N) si verifica jocul la diferentialul spate. Daca jocul e ok si nu e mai mare de 15 grade, atunci intradevar cutia de transfer e cu probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme Land Cruiser J9

 

Daca crucile de cardan sunt ok atunci ramane ori diferentialul spate ori cutia de transfer.

Pune cutia de transfer pe liber (N) si verifica jocul la diferentialul spate. Daca jocul e ok si nu e mai mare de 15 grade, atunci intradevar cutia de transfer e cu probleme.

 

Am sa verific si asa!

 

Daca intradevar este cutia de transfer trebuie schimbata, presupun, cu una second .

 

Intrebarea este daca se potriveste si de pe cutie automata model Prado sau daca sunt diferite cutiile de transfer pe motorizarea anteriora motoarelor D4D ?

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser J9 - zgomot la schimbarea vitezelor

 

Parerea mea de neavizat e ca sa verifici crucile cu cardanul dat jos si pus in menghina , altfel asa cu el pe masina e inselatoare treaba. Un joc de 1-2 mm e deja mare.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC J9. 2001 - zgomot la schimbarea vitezelor

 

Momentan sunt plecat pentru 2 saptamani dar cum ajung cum o demontez toata pe dedesupt :banana

 

Daca este cutia de transfer atunci am sa ma pun pe cautat alta de pe acum :ce

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: LC J9. 2001 - zgomot la schimbarea vitezelor

 

Verifica culisanta:dr2

 

Am verificat culisanta "la mana" si nu pare sa prezinte joc..am gresat tot pe dedesupt dar "bang" tot face :hl

 

Daca se ajunge la schimbat cutia de transfer..ce voi avea nevoie? Adica are serie ceva sau se potriveste si de pe automata? A mea este din 2001 D4D !

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: LC J9. 2001 - zgomot la schimbarea vitezelor

 

La multi ani!!!

 

Slaba activitatea pe sectiunea J9 ..... :shock:

 

 

Am schimbat uleiul din cutia de viteze, era ceva foarte negru si subtire ...am pus 80w90 ! Dupa schimbul de ulei schimba definitiv mai bine vitezele (si inainte schimba bine) dar parca a mai atenuat din acel bang!

 

Se poate sa fie din cutie?

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Salut,

A trecut ceva timp de atunci.

Iti mai amintesti cum s-a finalizat? Am si eu o problema similara la un J90 3.0 d4d.

 

Mersi!

Editat de Zmark
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am schimbat de atunci 4 Lc j9 si nu mai retin exact dar parca din grupul spate era problma...ceva joc prea mare!

 

Acum am acelasi simptom la un Defender si tot din grupul spate pare sa fie !!!

  • Like 1

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare