GTC Auto Shop
Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 15

Data Inscriere
    Nov 2014
    Masina
    Nissan Patrol 260

Implicit ANVELOPE care se pot inscrie in cartea de identitate.

Buna,

Am o intrebare in legatura cu cauciucurile care se pot monta pe Patrolul meu, momentan, pe masina cauciucuri resapate (in stare destul de proasta) de marimea 255/75/r15 si evident un set de jate de tabla de R15. A-si dori sa-mi cumpar un set de cauciucuri cu care nu trebuie sa modofic masina, presupun latimea maxim pana la 265. Problema este ca in cartea de identitate a vehicolului imi scrie doar 205/ r16 104q (fara inaltime). Am inteles ca numai acuma recent au inceput sa treaca toate cauciucurile compatibile pe C.I. . Va trebui sa fac cateva drumuri si pe nationale cu masina, deci cu siguranta va trebui sa inscriu cauciucurile in C.I. Nu vreau sa ajung in situatia, ca imi cumpar un set de cauciucuri scumpe de teren, si cei de la RAR sa-mi spuna, ca nu sunt compatibile cu masina, si sa-mi pun de 205 si cand ajung pe camp sa le schimb :))
    Am intrebat si la Nissan, insa ei nu au vrut sa ma ajute (sunt obligati sa acorde suport tehnic timp de 20 de ani pe orice masina, patrolul acuma avand 24, deci nu erau interesati).

Intrebarea mea ar fi, ce cauciucuri aveti inscrise in C.I.? Si ce se poate pune pe masina mea?

Multumesc anticipat!
    Last edited by Astral; 19th November 2014 at 23:01. Motiv: ISI...IMI...ITI .....NU SE SCRIU NICIODATA CU CRATIMA !

Data Inscriere
    Jul 2007
    Varsta
    38
    Masina
    diesel

Implicit Re: Cauciucuri care se pot inscrie in cartea de identitate.

cel mai sigur si simplu e sa mergi pana la RAR cu CI, ei sunt cel mai in masura sa te lamureasca , de altfel cei de la RAR cluj sunt f amabili si cooperanti in treburi de astea

Data Inscriere
    Nov 2014
    Masina
    Nissan Patrol 260

Azi am vorbit si la RAR Cluj, primul domn mi-a zis sa pun cauciucurile scrise in C.I. cele de 205, si cand ajunc la camp, sa-mi pun ce vreau. Al doilea a fost mai amabil, mi a spus, ca mai sunt masini inregistrate cu urmatoarele marimi:
    215/75 R16 107Q
    245/70 R16 107Q
    (pentru astea am nevoie de jante de 16)
    sau
    225/70/ R15 100S : http://nexxon.ro/anvelope-cauciucuri...-at-771/10932/

Am mai vazut un set de vanzare pe jante de nissan patrol cu cauciucuri 265/70 R16 112 Q insa astea nu stiu cum se pot omologa.

Deocamdata o sa optez la cauciucurile 225/70/R15 din link-ul de mai sus, insa nu stiu daca le pot mondta pe jantele de 15 pe care acuma am cauciucurile de 255. Janta este de 225 latime, dar cred ca ar trebui sa fie mai ingusta sa pot monta un cauciuc de 225 pe ea. :| Sunt si presat de timp, este o problema destul de dificila.

Data Inscriere
    Jun 2010
    Varsta
    44
    Masina
    Nissan Patrol Y61 3.0 LWB AT (BFG)

Salut,

anvelopele de care spui ca le-ai vazut la vanzare dimens 265/70R16 sunt pe una din dimensiunile standard pentru Y61, si se monteaza pe jante de 16 cu J8 (latime)

Fara probleme ar trebui sa iti poata trece in cartea masinii dimensiunile cu care a venit masina echipata de producator in diversele variante de echipare. Pentru asta insa RAR trebuie sa aiba comunicare de la reprezentanta :D pentru dimensiunile de care ei (RAR) nu stiu inca

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Mai sunt multe alte masini care au in CI alte ( multe ) dimensiuni , dar ideea principala e daca iti trece tie in CIV alte anvelope ... Daca cumva reusesti sa le lipesti ajutandu-te de istoricul unor alte CIV ale unor masini similare , e de bine ...
    265/70/16 ar fi OK ( similar cu 31/10,5/15 daca ai dori sa pastrezi jantele pe care le ai acum ) .

Data Inscriere
    Feb 2010
    Masina
    Aro Spartana

Eu nu am patrol, dar mi-am pus cauciucuri mai inalte, respectiv Insa Turbo 195/80/15 resapate.
    Inginerul de la RAR Bucuresti-Voluntari a verificat in calculatorul sau si mi-a spus ca fabrica a omologat masina cu 195/65/15.
    S-a facut o inspectie vizuala cu ocazia eliberarii certificatului de autenticitate, a verificat sa nu atinga in caroserie.
    Mi-a inscris o mentiune pe CIV privind cauciucurile, respectiv 195/15, fara a specifica inaltimea.
    Am achitat 12 ron taxa de mentiune pe CIV si de atunci nu am probleme la ITP.
    In septembrie 2011 se intampla asta, nu stiu acum ce o mai fi.
    Last edited by vercingetorix; 19th November 2014 at 11:06.
    Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Oh , Doamne ... ce binemirositoare roscata inalta si cu sani mari si ochi fermacatori si talie mica si bronzata , perfecta , tre' sa fii tu ...

Deduc asta din cauza ca la mine n-a mers sa-mi treaca doar anvelopele echivalentele , si eram in blugi si tricou , adibabasi ... Poate ar trebui sa incerc fara tricou . Si poate cu ochelarii ...

Data Inscriere
    Mar 2010
    Varsta
    40
    Masina
    Patrol Y60 Lung; ex.Patrol K160 3.3D; ex.Suzuki Vitara 1,6 8v metaltop

Poate te ajuta o poza...

Astea le-am avut pe raposatul k160 trecute in carte.

Click image for larger version. 

Name:	P1120541 (1500 x 2000).jpg 
Views:	68 
Size:	627.7 KB 
ID:	229854

Data Inscriere
    Feb 2010
    Masina
    Aro Spartana

Citat Postat original de cos Vizualizare Mesaj
    Oh , Doamne ... ce binemirositoare roscata inalta si cu sani mari si ochi fermacatori si talie mica si bronzata , perfecta , tre' sa fii tu ...
    Deduc asta din cauza ca la mine n-a mers sa-mi treaca doar anvelopele echivalentele , si eram in blugi si tricou , adibabasi ... Poate ar trebui sa incerc fara tricou . Si poate cu ochelarii ...
    Prietene, imi pare bine sa te dezamagesc din punctul asta de vedere...
    Ca un sfat, inainte sa te duci la RAR, suna un prieten cu ceva relatii pe acolo...
    Si scapi si de topless.
    Poza de mai sus este elocventa.
    Last edited by vercingetorix; 19th November 2014 at 13:50.
    Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

No ase , hai dezamagiti-ma , ca nu mai poate omu sa spere ...ca ti-ar fi fost rau daca nu ma dezamageai , nu ? ...

... printre altele , acelasi sfat il am si eu ...

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima