Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cutie transfer 2.5 versus 3.2 - intrebari


toyotoy

Postări Recomandate

Am un Pajero MK3 2.5 diesel din 2000, cutie de viteze manuala cu super select (V5M31)

 

Cutia de transfer are probleme mecanice si as vrea sa o schimb. Pe piata second hand nu gasesc exact modelul care imi trebuie. Gasesc in general cutii de transfer pentru 3.2 diesel automate.

 

Cutiile seamana in proportie de 98%, difera flansa de cuplare cu cutia de viteze si respectiv capacul unde e montat schimbatorul de viteze.

 

Intrebarea ar fi: piesele din interior se potrivesc de la 2.5 la 3.2 ?

 

p.s. daca stiti pe careva cu dezmembrari de Pajero 2.5 mi-ar fi de mare folos.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Cutie transfer 2.5 versus 3.2 - intrebari

 

Poate va ajuta candva si pe altii....:

 

Cutia de transfer de pe motorul 3.2 cu CV automata se potriveste cu cea de 2.5 CV manuala la mare arta si precizie doar cu urmatoarea modificare: capacul cu senzori de la CV automata sa fie inlocuit cu capacul cu senzori si schimbator de viteze de la 2.5.

 

La fel si cu grupul spate, un grup cu probleme cu raport 4.9 (foarte rar pe la dezmembrari) poate fi adaptat si reparat foarte usor cu unul cu raport 3.91 in cazul meu.

 

Mentionez ca e vorba de MK3 cu motor de MK2 - 4D56 TD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Cutie transfer 2.5 versus 3.2 - intrebari

 

Poate va ajuta candva si pe altii....:

 

Cutia de transfer de pe motorul 3.2 cu CV automata se potriveste cu cea de 2.5 CV manuala la mare arta si precizie doar cu urmatoarea modificare: capacul cu senzori de la CV automata sa fie inlocuit cu capacul cu senzori si schimbator de viteze de la 2.5.

 

La fel si cu grupul spate, un grup cu probleme cu raport 4.9 (foarte rar pe la dezmembrari) poate fi adaptat si reparat foarte usor cu unul cu raport 3.91 in cazul meu.

 

Mentionez ca e vorba de MK3 cu motor de MK2 - 4D56 TD

 

 

Salut,

Ai idee daca asta e valabil si pentru cutie manuala ? Daca cutia de transfer de pe un 3.2 manual se potriveste pe un 2.5 manual ? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie transfer 2.5 versus 3.2 - intrebari

 

E foarte posibil sa se potriveasca dar nu bag mana in foc tinand cont de lucrarea facuta de mine. Analizeaza cutiile la exterior si daca sunt similare eu zic ca se potrivesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare