Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ims Gaz 69 diferential blocabil


florin.achim93

Postări Recomandate

Re: Ims Gaz 69 diferential blocabil

 

Aveti o solutie pentru diferentiale blocabile la in Gaz 69.?As dori sa raman cu puntile lui.Exclus sudarea satelitilor.

 

Cea mai ieftina solutie ca sa obtii efectul blocari diferentialului e frana independenta pe fiecare roata.

Nu stiu exact dar e posibil sa potriveasca diferentialele de m461 si am intelea ca ar fi si blocabile actionate mecanic pentru acest diferential.

Subaru justy 1,3 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ims Gaz 69 diferential blocabil

 

Salut .

Ai doua posibilitati 1. Schimbi puntea cu una de Aro cu dif blocabil la mina sau pe electrovalva.

2 Pastrezi puntea ta si cauti la Targoviste Moreni ( fabrica ) AUTOBLOCANT, trebuie sa schimbi decit carcasa pinion si rulmenti cu un de TV pentru a intra AUTOBLOCANTU.

CA si pret un Autoblocant si costurile aferente undeva la 2.100 lei

 

Depinde ce de iti doresti si ce vrei sa faci cu masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ims Gaz 69 diferential blocabil

 

Atunci mi se pare mai voabila varianta in care schimb puntile si pun punti de patrol costu lor e undeva la 600e,dar am blocantul plus frane ventilate si daca le tot dau jos imi pun arcuri spirala.

 

 

Credeam ca exiata autoblocant pentu modelul meu.Autoblocantul nu stiu ce sa zic...avand in vedere si coaturile la care ma arunca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ims Gaz 69 diferential blocabil

 

Masinile Gaz / IMS / Aro sunt vechi ,la acea vreme nu cred ca s-a gandit nimeni la asa ceva . Acuma ca noi vrem ALtCEVA costa . Punti de Patrol ? OK , depinde ce motorizare ai . Nici sa o ingreunezi foarte tare ca ce faci ?. Crede-ma nu cred ca costurile sa montezi + pret punti ajunge la 600 E te va duce mult mai mult daca vrei sa faci o lucrare de calitate si timp. Daca te pricepi si le faci singur ceva mai ieftin

Gandeste !

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ims Gaz 69 diferential blocabil

 

Salut .

Ai doua posibilitati 1. Schimbi puntea cu una de Aro cu dif blocabil la mina sau pe electrovalva.

2 Pastrezi puntea ta si cauti la Targoviste Moreni ( fabrica ) AUTOBLOCANT, trebuie sa schimbi decit carcasa pinion si rulmenti cu un de TV pentru a intra AUTOBLOCANTU.

CA si pret un Autoblocant si costurile aferente undeva la 2.100 lei

 

Depinde ce de iti doresti si ce vrei sa faci cu masina

 

decat atat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ims Gaz 69 diferential blocabil

 

cuvantul decat ar trebui scos din dictionar

e folosit atat de des cum nu trebuie incat ma tem ca o sa devina obligatoriu in fiecare propozitie

nu e forum de ortografie nici de limba litereara dar e dureros de enervant

foloseste ''doar''

legat de informatiile tehnice te felicit totul este perfect adevarat si corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ims Gaz 69 diferential blocabil

 

terminati...nu fiti rai...ca deraiem de la subiect....

 

 

Din cate imi ziceti voi si din cate imi fac eu calculele nu prea merita sa investec o gramada de bani in Gaz69>.Imi voi cauta o masina care le are pe toate gen Patrol (arcuri spiralate,blocanti,reductor mare mic frane ventilate etc).Si mai ramane numai sal tai si sa ii pun niste bari si un troliu...Deocamdata ma voi folosi de ¨batranu¨:old ca inca poate multe la varsta lui...si fara blocant...:tr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ims Gaz 69 diferential blocabil

 

...2 Pastrezi puntea ta si cauti la Targoviste Moreni ( fabrica ) AUTOBLOCANT, trebuie sa schimbi decit carcasa pinion si rulmenti cu un de TV pentru a intra AUTOBLOCANTU...

 

Vorbim de GAZ69, nu merge! Nu poti pune autoblocant de Moreni in punte de GAZ 69 fie el M sau AM! Puntea GAZ-ului 69 e diferita de cea de M461 (cea de M e similara ca si concept cu cea de TV sau axa spate ARO), fiind compusa din doua semicarcase imbinate prin suruburi. Uite si o poza gasita la repezeala pe net (am si manualul original prin casa dar nu mai stau sa-l caut):

683356344_Screenshot(244).png.bc7205d60821c3f3f24cd4f8bdc7be80.png.

La GAZ 69 pentru a umbla la diferential obligatoriu dai puntea jos si desfaci apoi suruburile ce unesc cele doua semicarcase, separand puntea in doua parti distincte. La mijloc gasesti diferentialul! Acelasi principiu daca vrei s-a folosit si la puntile de la SR132 Carpati sau la axa fata de la SR114 (repet vorbim de principiul constructiv nu de compatibilitati intre punti)! Uite si o poza mai clara:

535271819_Screenshot(246).png.cee143d30d5510ea68dc7aa05ce3120f.png.

Sa nu mai spun cata munca e la reglat pozitia in care calca pinionul de atac pe coroana! Asamblezi si dezasamblezi puntea aceea de cateva ori pana termini! Nici puntile de IMS 57, M57 sau M59 nu sunt identice ca si concept cu cele de M461 dar nici compatibile cu cele de GAZ 69! :wink:

Sansa de a gasi blocant pentru puntile astea cred ca e extrem de redusa, nu stiu sa fi fabricat cineva vreodata si nici fizic nu ai unde sa-l inghesui!

Editat de Iulian G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare