Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Google Earth-ciudatenii


ctinu

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Lucrez cu G Earth pt a-mi pregati iesirile. Marchez cate puncte consider ca e necesar pt a ma ghida in teren, le salvez in "locatiile mele", apoi le pun in

gps.

In ultimul timp am constatat ca deschizand "locatiile..." si selectand din meniul contextual "obtineti indicatii rutiere de aici" pt markerul ales

acesta nu se afiseaza. Apare mesajul de eroare

 

T1.thumb.JPG.500a8af64646985e09b25cc029e7ca25.JPG

 

Daca schimb formatul de introducere a coordonatelor, markerul se afiseaza si se pozitioneaza in centrul hartii.

 

T2.thumb.JPG.2bcd8cf4cd47c471cdfdd885245b1c09.JPG

T3.thumb.JPG.752bb5982dd9e79f079e42d6ec36d01b.JPG

 

Inseamna ca GE isi salveaza markerii intr-un format pe care, apoi, nu si-l mai recunoaste.

Stie cineva dece se intampla asa ceva? Si mai ales, cum poate fi adus GE la vechile si bunele obiceiuri?

 

Cu multumiri anticipate.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth-ciudatenii

 

Nimeni, nimic? Nicio explicatie posibila?

Ca sa afisez un traseu marcat prin puncte trebuie sa-i dau sa afiseze o localitate din apropierea lui. Treaba de chinez.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth-ciudatenii

 

Sper sa nu gresesc , dar eu vad ca iti cere in alt format grade , minute secunde , o alta problema nu trebuie dat cu atatea zecimale , la majoritatea navigatiilor apar probleme , au avut si cei care au participat la "Toamna in Apuseni " , eu le dadusem coordonate grade -minute -secunde ,ceva iar multe navigatii dadeau erori , daca se bagau coordonate fara ceea ce era dupa virgula de la secunde era ok .. Sper sa nu gresesc . Si sa te ajute .

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth-ciudatenii

 

Sper sa nu gresesc , dar eu vad ca iti cere in alt format grade , minute secunde ...

 

Problema e alta: eu plasez marcatorul pe traseul pe care-l creiez, GE il salveaza in "locatiile mele" in formatul lui (GG,GGGGGG), iar apoi, cand redeschid si vreau sa-mi arate coordonatele marcatorului, nu-l mai afiseaza. Trebuie sa introduc eu coordonatele marcatorului respectiv, ca sa-l afiseze. (Vezi pozele).

Oricum, multumesc pt. interes!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth-ciudatenii

 

Sunt sigur ca n-am inteles ce vrei de fapt si care este stilul tau de a-ti marca/crea traseele :grin:, dar.... "pionezele" (way point-urile) sunt foarte simplu de reperat pe harta (eu am cu sutele): din lista din stanga dublu clic pe ce te intereseaza (fie el track, WPT, ruta, etc.) si automat ecranul se centreaza pe respectivul obiect. Clic dreapta pe el (pe harta sau in lista e tot una) si "properties". Aici vei gasi toate detaliile despre obiectul respectiv, inclusiv coordonatele (in formatul ales de tine din configurarea GE). Daca ai o zona cu multe puncte de interes, grupeaza-le pe toate intr-un folder nou, iar cand vrei sa le vizualizezi pe toate, dublu clic pe folder, exact ca mai sus.

 

Nu zic ca nu stiai cele de mai sus (sunt elementare in utilizarea GE) doar ca nu mi-am dat seama la ce te referi mai exact, iar in mintea mea asta a fost singurul lucru care mi-a venit ca sa ajut :h5

 

PS: cum adica navigare dupa "traseu marcat prin puncte"... un fel de road book (navigare dupa way pointuri)? de ce nu navigare direct dupa track si, bineinteles, si cu way point-urile aferente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth-ciudatenii

 

1. Corect.

Acelasi rezultat il obtineam pana de curand si cu: clic dreapta pe wpt, selectare "obtineti informatii de aici",clic "cautati'. Acum imi afiseaza mesajul de eroare din primul post. M-a intrigat schimbarea de comportament si am vrut sa-i aflu cauza. Am intrebat in stanga si-n dreapta, fara rezultat. Mi s-a spus ca posibila cauza folosirea aceluiasi cont GE si pe telefon si pe tableta. Am dezinstalat GE de pe amandoua: nimic. Nu stiu ce sa cred: s-a prostit calculatorul, sau am facut eu vreo prostie. Din acest motiv am ridicat problema in forum.

Incearca, te rog, metoda de mai sus si vezi ce obtii tu.

2. Am inceput navigarea cu un Northcross 515, bun in ON R, dar nepotrivit pt Off. Inregistreza un track, dar nu e in stare sa-l urmareasca. Pt. a ma orienta pe parcurs, marcam in GE cateva wpts pe care le treceam, dupa coordonate, in gps. In teren ma deplasam intre punctele marcate pe care mi le afisa. Destul de greu!

Mai nou, ma imprietenesc cu Orux pus pe telefon si tableta, iar posibilitatile sunt cu totul altele. In materie de organizare a elementelor de navigare, procedez la fel ca tine.

Multumesc pt raspuns!

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth-ciudatenii

 

1. Corect.

Acelasi rezultat il obtineam pana de curand si cu: clic dreapta pe wpt, selectare "obtineti informatii de aici",clic "cautati'. Acum imi afiseaza mesajul de eroare din primul post. M-a intrigat schimbarea de comportament si am vrut sa-i aflu cauza. Am intrebat in stanga si-n dreapta, fara rezultat. Mi s-a spus ca posibila cauza folosirea aceluiasi cont GE si pe telefon si pe tableta. Am dezinstalat GE de pe amandoua: nimic. Nu stiu ce sa cred: s-a prostit calculatorul, sau am facut eu vreo prostie. Din acest motiv am ridicat problema in forum.

Incearca, te rog, metoda de mai sus si vezi ce obtii tu.

2. Am inceput navigarea cu un Northcross 515, bun in ON R, dar nepotrivit pt Off. Inregistreza un track, dar nu e in stare sa-l urmareasca. Pt. a ma orienta pe parcurs, marcam in GE cateva wpts pe care le treceam, dupa coordonate, in gps. In teren ma deplasam intre punctele marcate pe care mi le afisa. Destul de greu!

Mai nou, ma imprietenesc cu Orux pus pe telefon si tableta, iar posibilitatile sunt cu totul altele. In materie de organizare a elementelor de navigare, procedez la fel ca tine.

Multumesc pt raspuns!

 

Am inteles... in cazul asta nu stiu ce sa spun, pare o problema loco, la tine pe calculator. La mine merge ok.

Despre Orux numai de bine, doar sa fie buna receptia GPS a tabletei/telefonului sus in munte, in rest Orux rules in materie de android. Locus este si el un program foarte bun.

 

Ca harti, colegul @l_stoian79 ne-a facut un bine si ne-a dat mura in gura Harta Romaniei full aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?84963-Harta-vectoriala-Open-Street-Maps-downloadabil-(inclusiv-Romania)

O copiezi in Orux, faci track in GE format KML si pui pe telefon. Astfel ai rezolvat navigarea "pe track".

 

Bafta :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth-ciudatenii

 

Am inteles... in cazul asta nu stiu ce sa spun, pare o problema loco, la tine pe calculator. La mine merge ok.

Despre Orux numai de bine, doar sa fie buna receptia GPS a tabletei/telefonului sus in munte, in rest Orux rules in materie de android. Locus este si el un program foarte bun.

 

Ca harti, colegul @l_stoian79 ne-a facut un bine si ne-a dat mura in gura Harta Romaniei full aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?84963-Harta-vectoriala-Open-Street-Maps-downloadabil-(inclusiv-Romania)

O copiezi in Orux, faci track in GE format KML si pui pe telefon. Astfel ai rezolvat navigarea "pe track".

 

Bafta :h5

 

Am reinstalat GE de 7-8 ori si tot degeaba. Nu stiu de unde poate fi.

 

Aceeasi harta offline a Romaniei se gaseste integrata in aplicatia de navigare "Harta Romaniei" pt. Android mobile. Se pare ca cea de la linkul lui @l_stoian79 este actualizata mai des.

 

Un track creat cu GE si pus in Orux, pe tableta a fost urmarit la micron. Cand m-am abatut (intentionat) de la traseu m-a tras de urechi imediat.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare