Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ulei din cutie la Jimny


PinkHelmet

Postări Recomandate

Salut!

Are cineva idee daca la un Jimny (2008, cutie manuala) se pot schimba simeringul de la iesirea cardanului din cutie si oringul de la iesirea schimbatorului de viteze din cutie fara sa demontezi cutia de pe masina?

 

Multam fain.

Out of my mind. Back in 5' ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei din cutie la Jimny

 

Are cineva idee daca la un Jimny (2008, cutie manuala) se pot schimba simeringul de la iesirea cardanului din cutie si oringul de la iesirea schimbatorului de viteze din cutie fara sa demontezi cutia de pe masina?

 

 

 

simeringul de iesire (24780-83010) poti sa-l schimbi fara probleme sub masina.

 

o-ring-ul (09283-14006) de la schimbatorul de viteze nu prea cred, ca sunt multe de desfacut pana la el si nu-ti incap mainile in tunel.

 

dar daca reusesti, ar fi utile niste poze.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei din cutie la Jimny

 

Atentie !!!! daca ai ulei sub masina si nu iti dai seama daca ii de la simering sau o-ring. Acelasi lucru l-am patit si eu saptamana trecuta si pierderea de ulei nu era nici de la unu nici de la altu. Uleiul curgea prin trompa aia care intra pe nuturi in cutia de viteze. Eu lucraz la un service auto si am vb si cu mecanicii si nu au mai vazut nici ei in viata loar asa ceva... Am schimbat si eu simeringul degeaba...ma rog...acuma ii nou si ala...dar atentie la ce am zis...si uleiul apare intre urechile de la cricea de la cardan.

Sper sa iti fie de ajutor.

Dusmanul binelui e foarte binele....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei din cutie la Jimny

 

@ minitehnicusro:

Multumesc pt. indrumari; cat despre incaput, mainile mele dupa ce ca nu incap nici nu se mai indoaie ca pe vremuri.Daca imi iese si nu uit pun poze.

@ Onofrei Mircea:

Nu prea am idee ce trompa (aparatoarea aia de la cardan?) dar are sens ce spui pentru ca nu se vede foarte clar de pe unde iese. Pare sa i se intample numai de la o anumita turatie in sus (~4000rpm, ~100kmph).

Out of my mind. Back in 5' ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei din cutie la Jimny

 

@ minitehnicusro:

@ Onofrei Mircea:

Nu prea am idee ce trompa (aparatoarea aia de la cardan?) dar are sens ce spui pentru ca nu se vede foarte clar de pe unde iese. Pare sa i se intample numai de la o anumita turatie in sus (~4000rpm, ~100kmph).

 

Vrea sa zica ca (virgula) curge prin piesa aia de care se ataseaza crucea cardanica la cutie. Daca dai crucea jos ar trebui sa vezi la partea dinspre cutie un fel de capac rotund. Intra-devar pe acolo mai poate sa curga, dar de regula vinovatul e un semering (sau amindoua).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei din cutie la Jimny

 

Nu prea am idee ce trompa (aparatoarea aia de la cardan?) dar are sens ce spui pentru ca nu se vede foarte clar de pe unde iese. Pare sa i se intample numai de la o anumita turatie in sus (~4000rpm, ~100kmph).

 

 

asta este cardanul intermediar

 

1091038891__11.JPG.311281cd63a3c46ad9b7cc356f05cc76.JPG

 

asta este culisanta (slip yoke)

samurai_transmission_slip_yoke.thumb.jpg.b931e49ca2be16005d0fb623276fed74.jpg

 

 

si unde arata sageata, are un dop de cauciuc, care in anumite conditii lasa sa iasa uleiul.

se scoate, se curata, se siliconeaza si se pune la loc.

 

 

daca pierderile de ulei sunt de la simering, iar dupa inlocuirea acestuia tot curge, atunci este stricata bucsa de ghidare care este presata in semicarcasa spate a CV.

la pachet cu asta ar trebui verificat (si daca este cazul inlocuit) rulmentul din CV care se afla in spatele bucsei.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Ulei din cutie la Jimny

 

Salut ,

 

Stiu ca discutia asta are 3 ani , dar intreb : cum a evoluat pierderea de ulei dupa schimbarea semeringului ?

 

E posibil ca pierderea prin dopul din culisanta sa fie totusi proiectata sa se intample la viteze mari ? Adica sa fie o eliminare de ulei dorita de constructor ? Ma indoiesc , dar intreb , pentru ca sigur v-ati mai intalnit cu problema asta .

FAIR WINDS !

Mitsubishi Pajero 3,2DiD 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei din cutie la Jimny

 

Simeringul era in stare buna si schimbarea lui nu a dus la eliminarea pierderilor de ulei. Am constatat ca Jimny al meu face parte din lotul si perioada in care au folosit un adeziv necorespunzător pentru piesa de cardan care iese din cutie (adeziv care a necesitat o rechemare pt. schimbarea piesei). Eu am izolat-o cu ceva silicon şi nu am mai avut probleme.

Out of my mind. Back in 5' ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei din cutie la Jimny

 

din https://www.bigjimny.com/forum/7-jimny-technical/11006-gear-oil-leaking-again-grrrr.html

 

Here is the Bulletin:

Issue No:Q-SN-006-R1

Subject: Oil leak

Jimny older than vin: JSAFJB43V00453307

 

This bulletin is to inform you of the modification of Propeller Shaft No.1 For SN413.

 

The customer may complain of an oil leak from the cap part of the sliding yoke. This is due to the insufficient performance of the sealing adhesive used on the cap during quick acceleration.

 

If you encounter this please take your Jimny to your dealer.

 

Source: auszookers.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=39199&view=next

Out of my mind. Back in 5' ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare