Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari


alin-jeep

Postări Recomandate

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Dupa ce faci diagnoza stam de vorba

 

am facut o diagnoaza cu un eml327 si softul jeepdiag

Reading engine faults:

P0703

P0100

Reading gearbox faults:

P2602

P2310

una din erorile la motor cred ca este de la debitmetru deoarece am scos mufa inainte de scanare si am uitat sa o pun inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Diagnoza ai facut ?

 

Da, am făcut, dar ulterior acestei postări, pentru că și la diagnoza trebuie programare. In fine... Diagnoza a fost făcută cu un Boch KTS și avea câteva erori, toate pe motor. După jumate de zi de teste și măsurători, inginerul responsabil mi-a dat verdictul: calculatorul de pe motor!

Se pare că acesta nu mai asociază niste tensiuni. Intra 12 volti, dar calculatorul vede doar 8 volti, așa că intră în avarie. Deci am nevoie de un alt calculator se pare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Cum sterrg si mesajul PERFORM SERVICE? Am schimbat uleiul dar nu am sters measjul, este vorba despre un GRAND CHEROKEE 2.7 CRD 2003

 

Salut. Am aceeași problema, mi a apărut Perform Service și vreau sa știu cum îl pot șterge. Am făcut și schimbul de ulei și tot nu s a șters. Ma puteți ajuta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

am facut o diagnoaza cu un eml327 si softul jeepdiag

Reading engine faults:

P0703

P0100

Reading gearbox faults:

P2602

P2310

una din erorile la motor cred ca este de la debitmetru deoarece am scos mufa inainte de scanare si am uitat sa o pun inapoi

 

P2310 - ABS CAN messages missing - o fi ceva problema cu un fir care conecteaza reteaua CAN intre ECU, TCU si ABS

P2602 - Solenoid valve: power supply Value/signal outside range - baterie slaba in general.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Salut. Am aceeași problema, mi a apărut Perform Service și vreau sa știu cum îl pot șterge. Am făcut și schimbul de ulei și tot nu s a șters. Ma puteți ajuta?

 

Navighezi prin meniu pana cand ajungi la setarea care iti arata cati km mai ai pana la service, apoi apesi sau tii reset.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Da, am făcut, dar ulterior acestei postări, pentru că și la diagnoza trebuie programare. In fine... Diagnoza a fost făcută cu un Boch KTS și avea câteva erori, toate pe motor. După jumate de zi de teste și măsurători, inginerul responsabil mi-a dat verdictul: calculatorul de pe motor!

Se pare că acesta nu mai asociază niste tensiuni. Intra 12 volti, dar calculatorul vede doar 8 volti, așa că intră în avarie. Deci am nevoie de un alt calculator se pare....

 

Verifica instalatia electrica, sa nu ai fire roase pe undeva, care sa faca scurt pe caroserie.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

P2310 - ABS CAN messages missing - o fi ceva problema cu un fir care conecteaza reteaua CAN intre ECU, TCU si ABS

P2602 - Solenoid valve: power supply Value/signal outside range - baterie slaba in general.

 

totusi pot fi acestea cauzele problemelor de mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

totusi pot fi acestea cauzele problemelor de mai sus?

 

Nu au legatura cu incinsul motorului.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Va salut din nou. Se pare ca dau si problema in problema

Saptamana trecuta am schimbat plăcuțele de frână pe fata dupa un drum lung as spune am observat ca la roata șoferului miroase urat si am constatat că etrierukl a rămas blocat..am dat roata jos ai faceam pedala si am observat ca pleca doar un singur piston..il împingea inapoi si uneori pleca celalat..alte ori nu mai revenea inapoi..am scos garniturile de pe cilindri si am dat cu wd40 nu am mai avut nicio problemă pana azi..am schimbat si discurile de frână pe fata si am luat si un chit de reparație pt etrier..conținea toate garnituriledar fara pistoane..am dat etrierul jos am schimbat garniturile si curățat tot..pistoanelenu nu aveau rugina erau in stare buna..dupa ce am montat discurile si etrierul inapoi am facut un drum scurt..si surpriza s-a blocat iar...stie cineva vreo posibilă cauza? Lichidul de frână este schimbat odata cu plăcuțele.. orice sfat este de ajutor..multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Va salut din nou. Se pare ca dau si problema in problema

Saptamana trecuta am schimbat plăcuțele de frână pe fata dupa un drum lung as spune am observat ca la roata șoferului miroase urat si am constatat că etrierukl a rămas blocat..am dat roata jos ai faceam pedala si am observat ca pleca doar un singur piston..il împingea inapoi si uneori pleca celalat..alte ori nu mai revenea inapoi..am scos garniturile de pe cilindri si am dat cu wd40 nu am mai avut nicio problemă pana azi..am schimbat si discurile de frână pe fata si am luat si un chit de reparație pt etrier..conținea toate garnituriledar fara pistoane..am dat etrierul jos am schimbat garniturile si curățat tot..pistoanelenu nu aveau rugina erau in stare buna..dupa ce am montat discurile si etrierul inapoi am facut un drum scurt..si surpriza s-a blocat iar...stie cineva vreo posibilă cauza? Lichidul de frână este schimbat odata cu plăcuțele.. orice sfat este de ajutor..multumesc

 

 

Si eu am patit fenomenul asta, singurul lucru la care ma gandesc este ca kitul de reparatie nu e in regula, nu e in cote , prea strans , etc

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Si eu am patit fenomenul asta, singurul lucru la care ma gandesc este ca kitul de reparatie nu e in regula, nu e in cote , prea strans , etc

 

kitul de reparatie este in doua dimensiuni,trebuie ales cel potrivit pentru sistemul de franare

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

A rezolvat cineva problema cu etrierii blocați?

Azi dimineața am scos mașina din service, schimbat etrieri față, discuri, plăcuțe, o conducta de frână pe față, iar dupa un drum de maxim 20km am observat că roțile din față s-au blocat. Nu complet, dar ieșea fum. Am lăsat-o să se răcească, am sunat mecanicul care nu s-a mai confruntat cu asemenea problemă, acum intreb aici...

Să fie unitatea ABS de vină?

Jeep wj, 2.7 crd din 2002.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

A rezolvat cineva problema cu etrierii blocați?

Azi dimineața am scos mașina din service, schimbat etrieri față, discuri, plăcuțe, o conducta de frână pe față, iar dupa un drum de maxim 20km am observat că roțile din față s-au blocat. Nu complet, dar ieșea fum. Am lăsat-o să se răcească, am sunat mecanicul care nu s-a mai confruntat cu asemenea problemă, acum intreb aici...

Să fie unitatea ABS de vină?

Jeep wj, 2.7 crd din 2002.

 

Intrebare : ai pus etriere noi ? Daca nu -ai raspunsul deja . Nu are nimic ABS-ul garantat

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Intrebare : ai pus etriere noi ? Daca nu -ai raspunsul deja . Nu are nimic ABS-ul garantat

 

:h5

 

Etrieri noi, discuri noi, plăcuțe noi, conducta stânga față nouă.

Am să încerc un flush, schimb tot lichidul de pe instalație...

Am o vagă bănuială că la o intervenție anterioară mi-a completat cu ulei de transmisie.

Nu pot acuza pe nedrept omul, e doar o bănuială, dar problemele apărute m-au dus la schimburile menționate mai sus.

Editat de antonsan_77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Etrieri noi, discuri noi, plăcuțe noi, conducta stânga față nouă.

Am să încerc un flush, schimb tot lichidul de pe instalație...

Am o vagă bănuială că la o intervenție anterioară mi-a completat cu ulei de transmisie.

Nu pot acuza pe nedrept omul, e doar o bănuială, dar problemele apărute m-au dus la schimburile menționate mai sus.

 

Daca s-a intamplat asta o sa te usture putin la buzunare : pompa de frana , ABS , etriere , furtune .... cam tot ce e din cauciuc o sa se distruga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

salut,

revin cu problema cu motorul si cu acele suturi, am facut un video si sper sa se poata observa.are aceleasi simptome ca atunci cand este defect senzorul de presiune rampa dar este nou

se poate auzi la secunda 6, 11, 21 si 27 in masina se simte mai tare si scade si turatia

injectoarele sunt reconditionate si a inceput sa faca asa de cand am ajuns cu motorul al 100 si ceva de grade (curea rupta) plus ca scoate si mult fum negru

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

salut,

revin cu problema cu motorul si cu acele suturi, am facut un video si sper sa se poata observa.are aceleasi simptome ca atunci cand este defect senzorul de presiune rampa dar este nou

se poate auzi la secunda 6, 11, 21 si 27 in masina se simte mai tare si scade si turatia

injectoarele sunt reconditionate si a inceput sa faca asa de cand am ajuns cu motorul al 100 si ceva de grade (curea rupta) plus ca scoate si mult fum negru

multumesc

 

Diagnoza ce spune ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Diagnoza ce spune ?

 

am facut o diagnoaza cu un eml327 si softul jeepdiag

Reading engine faults:

P0703

P0100

Reading gearbox faults:

P2602

P2310

una din erorile la motor cred ca este de la debitmetru deoarece am scos mufa inainte de scanare si am uitat sa o pun inapoi

Nimic concret la diagnoza.. Nu inteleg ce s-a fi putut strica odata cu încălzirea motorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Salutare , am si eu un jeep grand cherokee 2,7crd 2003,, si am o problema pe alimentare ,,,imi da eroare pe senzori cu tensiune joasa si imi fluctueaza tensiunea....nu imi face mereu asa ,,,dar cand intra imi da in nas dupa ce trece de 2500rm...tin sa precisez ca am schimbat bateria si alternatorul,,,,ce sa mai verific????/?41509718_886450621548677_211343254598189056_n.thumb.jpg.d58fdcc538f4f90c37f09b2953b9c3d7.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Arata mai degraba a problema electrica, gen fire care fac undeva scurt.

 

unde sa verific ? ce sa schimb? sa verific firele de la toti senzori care dau eroare? ce anume sa verific ?

 

multumesc

Editat de Costin87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Manunchiul care iese din ECU trece sub suportul de baterie, acolo au mai fost cazuri de fire frecate de caroserie.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare