GTC Auto Shop
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Afisez rezultatele 21 la 22 din 22

Discutie: Frane fata Niva!

Data Inscriere
    Dec 2015
    Varsta
    33

Implicit Re: Frane fata Niva!

Oricate notiuni de mecanica as avea eu, nu am elevator si scule , nici spatiu si timp sa ma ocup de ea !
    Eu o duc la mecanic, fiecare imi zice altceva si-si da cu parerea, nici unu nu zice nimic sigur.
    Daca as avea un garaj si scule, probabil m-as apuca eu sa o fac de la zero.
    Cand am inceput aceasta discutie, in capul meu era simplu, intreb ce etrieri se potrivesc, mi se spune x sau y, merg ii cumpar, duc masina si sistemul de franare la mecanic, si am frane.
    Acum incep sa-mi pun anumite intrebari, pompa e buna? Etrierele sunt intr-adevar cu probleme? Repartitorul spate isi face treaba? Discurile? Placutele?

Acum nici nu stiu de unde s-o mai apuc, acum vad singura solutie, sa cumpar tot nou, discuri, placute, etriere, conducte, pompa, tamburi, saboti, etc

Si eu ma gandeam ca poate scap doar cu 3 garnituri de 11 lei si 2 zile de dat la smirghel de 2000 hidro pentru cilindru

Implicit Re: Frane fata Niva!

Ai facut ce trebuia facut. Mai bibileste-o putin.
    E bine sa verifici inainte cu cate o roata suspendata daca nu ramane infranata, ca sa nu fii nevoit sa desfaci iar dupa ce rezolvi cu franarea.
    Verifica daca e bine aerisita, se mai aeriseste si de la conductele de la pompa, cu atentie cand strangi ca poti sa spargi filetele. Si cu cheie 3/4 ca se rotunjeste hexagonul.
    Pompa nu cred ca a cedat din senin daca nu ti-a dat semne de oboseala.
    Cred ca n-ai piesa defecta, trebuie doar putin bibilita. Sunt destul de bune piesele asa cum vin ele pe masina, sa schimbi cu alte piese de alta origine e cam mult.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123