Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

revizie freelander td 4 automat


bunaziua

Postări Recomandate

Re: revizie freelander td 4 automat

 

Uleiul din cutia automata la cati km se schimba ? Stiu ca se pot schimba doar 3-4 litri nu tot...

 

Dar uleiul din cutia transfer sau diferential spate? Din ce a zis mecanicul uleiul din diferential spate NU se schimba, doar se completeaza....Dar nu prea cred asta...era munca prea mare sa il schimbe cred pt k nu are buson

 

 

PS: am facut revizia toate cele 6 filtre , schimbat uleiul din cutia viteze , schimbat uleiul din cutia transfer ... Iar diferential spate completat 100g ,

Editat de bunaziua
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: revizie freelander td 4 automat

 

Din ce a zis mecanicul uleiul din diferential spate NU se schimba, doar se completeaza....

.......aberatiii.....nici un ulei nu e pe viata,mai-am zis asta dupa schimburile tuturor zemurilor foarte inchise la culoare (asta nu inseamna ca nu erau bune,ci doar ca si-au facut treaba)...

...la dif.spate se da capacul jos pentru schimbul de ulei ....si da e mai mult de lucru

If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: revizie freelander td 4 automat

 

Uleiul din cutia automata la cati km se schimba ? Stiu ca se pot schimba doar 3-4 litri nu tot...

 

Interval schimburi.

Td4.thumb.jpg.69bd4a240d8730ee5d8091022cc6e03c.jpg

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: revizie freelander td 4 automat

 

Interval schimburi.

 

ok am studiat cartea..mersi dar practic voi la cati km schimbati uleiul din cutia transfer si uleiul din diferential spate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: revizie freelander td 4 automat

 

cea ce a pus Dkw e mai mult decat suficient ...! Eu cam dupa cartea asta le schimb...! Acuma fiecare dupa buget poti sa le schimbi si zilnic !

Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: revizie freelander td 4 automat

 

ok am studiat cartea..mersi dar practic voi la cati km schimbati uleiul din cutia transfer si uleiul din diferential spate ?

 

Dupa intervalele de service date de producator sau in Haynes.

La Freelander nu exista cutie de transfer (transfer box/case), ci IRD = Intermediate Reduction Drive.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: revizie freelander td 4 automat

 

salutare la toata lumea.

 

de cand detin freelanderul TD4-automat (aprox 3 ani) am facut 6 revizii, la fiecare schimb de ulei 12k/15k km am inlocuit toate filtrele: aer, polen, epurator, vaccum , motorina , iar uleiul din ird fata/ grup spate inlocuit la 30k km, am curatat EGR si admisia la fiecare 2 revizii

 

am folosit mereu filtre MANN/ MAHLE

 

eu am schimbat absolut toate filtrele la fiecare revizie...

 

sunt doar curios sa aflu voi cum procedati cu filtrele ? le schimbati pe toate la fiecare revizie sau?

 

PS: am studiat RAVe, manualul masinii etc.. vreau doar sa stiu cat de des le schimbati voi..

Editat de bunaziua
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare