Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Adio Defender?


air_wolf

Postări Recomandate

am citit o stire conform careia 2015 este ultimul an in care se va mai produce defenderul. stiti ceva despre asta?

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Adio Defender?

 

Totodata, detinatorul marcii, lasa deschisa o "portita":

"In a statement, the company said: "Land Rover is investigating the possibility of maintaining production of the current Defender at an overseas production facility, after the close of UK manufacturing."

 

Sursa:http://www.birminghampost.co.uk/business/manufacturing/land-rovers-defender-could-live-8404226#ICID=sharebar_facebook

 

Sa vedem ce-o fi...

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Adio Defender?

 

mie imi pare ireal :( . Nu va fi asta o lovitura de imagine pt Land Rover?

Daca renunta la el brandul nu mai produce nici o masina cu punte rigida. Trist as zice eu.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Adio Defender?

 

Sa completez citatul lui Teddy

 

"and Rover is also investigating the possibility of maintaining production of the current Defender at an overseas production facility, after the close of UK manufacturing. Any continuation would see low volume production maintained for selected fleets and special vehicle applications for sale outside the EU."

 

Acum daca e sa la luam pe rand e trist dar are sens

- Land Rover a devenit o marca "de lux" si defender-ul nu prea mai avea loc in poza

- normele de poluare / siguranta din EU si US sunt tot mai restrictive deci trebuie bagati mereu bani in design / development

- Occidentul e un spatiu civilizat/ordonat/asfaltat acum , nu ca dupa al doilea razboi. Piata cere SUV-uri, Cross-over samd nu monstrii off-road ca Defenderul.

 

Probabil o sa ramana in fabricatie in serie mica pentru ONU, Africa, Orient - zone unde merge livrat fara EURO 7 si alte chestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Adio Defender?

 

Arunc si eu o intrebarea retorica: citi dintre noi si-au cumparat in ultimii 7-8 ani suv-uri sau turisme cu bascule, si citi "macho" defendere? ...Eu recunosc ca mi-am luat suvuri cu bascule...

 

Poate si din cauza ca nu s-au mai fabricat/comercializat alea cu punti rigide...?

 

Oricum, la noi au fost mari lacune in categoria masinilor utilitare - aduceti-va aminte ca multi ani pentru un ARO era nevoie de aprobare speciala, pentru Dacia papuc, la fel, consecinta fiind aceea ca taranii isi aduceau in piete legumele si fructele cu Daciile berlina incarcate pana le crapau geamurile - iar afara masinile cu punti rigide au fost cumparate si utilizate de maximum atat de agricultori, cat si de cei care aveau nevoie sa ajunga in zone izolate, greu accesibile, vanatori, etc - ganditi-va cum arata interiorul unei astfel de masini pentru ca in marea lor majoritate sunt pline de tarana pe si sub mocheta si nu numai.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Adio Defender?

 

Poate si din cauza ca nu s-au mai fabricat/comercializat alea cu punti rigide...?

 

Oricum, la noi au fost mari lacune in categoria masinilor utilitare - aduceti-va aminte ca multi ani pentru un ARO era nevoie de aprobare speciala, pentru Dacia papuc, la fel, consecinta fiind aceea ca taranii isi aduceau in piete legumele si fructele cu Daciile berlina incarcate pana le crapau geamurile - iar afara masinile cu punti rigide au fost cumparate si utilizate de maximum atat de agricultori, cat si de cei care aveau nevoie sa ajunga in zone izolate, greu accesibile, vanatori, etc - ganditi-va cum arata interiorul unei astfel de masini pentru ca in marea lor majoritate sunt pline de tarana pe si sub mocheta si nu numai.....

 

Noroc ca Defender-ul nu are mochete... :ha::ha::ha::ha::banana:banana:banana:ha::ha::ha:

Land Rover Discovery 2 , 2004automat,TD5 pentru plimbare

BMW 1200 GS LC Adventure pentru ture

Land Rover Defender 110 , 1999, TD5 pentru alte ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Adio Defender?

 

Salutari. Trebuie sa va ganditi ca renuntarea la puntile rigide nu inseamna si finalul Defender-ului.

Ganditi-va la masini concepute pentru armata, dar si pentru uz civil, precum Toyota Megacruise, Hummer H1 si echivalentul lui chinezesc care au fost construite in perioada in care 4x4 aveau punte rigida fata/spate si dupa cum observati au dovedit ca se descurca in conditii dificile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare