Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Aro 244 motor Toyota 2L-T diesel


iliedragosmihai

Postări Recomandate

Re: Aro 244 motor Toyota 2L-T diesel

 

Salut Cristi mai sti ceva Aro-isti care au incercat diverse rapoarte sa stim si noi pareri , mai ales pt motorizarea Brasov .

 

Pentru motor D127(Brasov) sunt ideale 11/41...neavand turatie motorul iti trebuie grupuri cu raport mai mic daca vrei sa mergi cat de cat cu el...mai sunt si 33/8 dar astea daca vrei sa il folosesti mai mult in teren...astea daca ai gume standard...daca pui gume mai mari normal ca trebuie s aumbli si la raport...

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aro 244 motor Toyota 2L-T diesel

 

Pentru motor D127(Brasov) sunt ideale 11/41...neavand turatie motorul iti trebuie grupuri cu raport mai mic daca vrei sa mergi cat de cat cu el...mai sunt si 33/8 dar astea daca vrei sa il folosesti mai mult in teren...astea daca ai gume standard...daca pui gume mai mari normal ca trebuie s aumbli si la raport...

 

Am montat pe ARO 243 motorizat D127 grupuri 11/35 consum e mai mic a crescut viteza in teren accidentat este preferabil 4x4 pe greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aro 244 motor Toyota 2L-T diesel

 

Avand in vedere ce poate motorul care ar fi modul de calcul Rapoarte Grup / Anvelope mai mari /mici/ Jante mai mari / mici .Din fabrica pe IMS eu asa stiu au fost montate si jante pe 15 si 16 , este adevarat cauciucuri inguste

Datele motorului sunt.

 

Motor: UTB D-127

4 cilindrii in linie, 4 timpi, aprindere prin compresie

Aspirat - admisie naturala, injectie directa, motorina

Raport de compresie: 17:1

Alezaj x cursa - mm: 95 x 110

Capacitate cilindrica - cmc: 3119

Putere maxima - kW(CP)/rpm: 50(68)/3200

Cuplu maxim - Nm(kgfm)/rpm: 184.5(18.9)/1600

 

Ambreiaj: ARO, monodisc uscat, comanda hidraulica

 

Cutie de viteze: ARO, sincronizata, 4+1 trepte

1 - 4.6440

2 - 2.5310

3 - 1.5610

4 - 1.0000

R - 4.7948

 

Cutie de transfer: ARO, nesincronizata, reductor si distributie prin pinioane, 2 trepte

H - 1.0000

L - 2.1267

4x2 spate / 4x4

 

Mai mult sunt interesat sa functioneze la namoale mai bine . Rapoartele 7/36 , nu dau randament ( parerea mea ) are forta trage , dar neavand turatie la roti se incarca anvelopa ( simex ) si zici ca esti descult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aro 244 motor Toyota 2L-T diesel

 

Cea mai buna combinatie pe care am avut-o pe un ARO cu D127 si care a mers extraordinar de bine in noroi a fost:

 

D127 cu set normal dar cu pompa de injectie de U650, Grupuri 33/8 si roti pe 31 x 10.5 x 15.

 

Sublim. Mi-e dor si acum de el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aro 244 motor Toyota 2L-T diesel

 

Am avut 7/36 . Acum am montat 8/33 nu stiu cum functioneaza momentan ( mai am ceva de mesterit). Motorul este normal pistoane de 95 diametru , pompa rotativa ( putin umblat la debit MARIT ) . Pe masina am 205 /80/16 simex . Nu stiu ce inseama 31 x 10.5 x 15. ADICA echiv ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aro 244 motor Toyota 2L-T diesel

 

Am pus eu pe 244 cu suspensie standard gume 31/10.5R15 si spatele atingea foarte putin de interiorul contraaripii la flexare maxima iar fata atingea la viraj maxim de coltul de la bara (bara de fibra) dar nimic grav. Dupa ce am intors jantele pe spate nu a mai atins iar in fata am renuntat la bara stock.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aro 244 motor Toyota 2L-T diesel

 

La IMS sistemul de prindere amortizor spate ( cel sudat pe sasiu ) , cand am cumparat masina nu existau l-am refacut eu , sunt putin iesite mai mult in exterior ,sunt facute dupa Amortizorul de Raba . Deaceia nu pot pune mai mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare