Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"


plummer

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 120
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Salutare, pe spate potrivesc tot asa de la mazda?

Multumesc

 

Pai arcurile de fata de Mazda sunt folosite pt inaltarea spatelui la Pinin :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Multumesc si daca tot mai ajutat si ai idee sunt si pentru fata solutii asemanatoare?

 

Amortizoare KYB 334405 +25mm varianta Australiana, nu pt Europa si distantiere de 20/30mm si treaba e rezolvata.

 

Mai cauta la sectiunea Pajero Pinin ca se gasesc mai multe variante 'home made' de lift.

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Update:

Firul de alimentare de la camera e destul de lung ca sa se mascheze pe sub plafon, apoi pe sub chederul de langa usa si pe sub bord.

E o operatiune de 10 minute maxim. Include 1 surubelnita mica, un imbus cat mai subtire posibil pentru a impinge firul sub masca de plastic de la pasager si apoi in spatele chederului. Am incercat cu 2 surubelnite la inceput dar se zgarie plasticul daca nu esti atent. Asa ca am schimbat cu imbusul care face minuni :banana

Cateva foto edificatoare:

 

20180309_090631.thumb.jpg.7be7e919e3f4f51a750e398289f4e259.jpg

 

20180310_155200.thumb.jpg.38cd88178beed02c340bea31eed50e76.jpg

 

20180310_155208.thumb.jpg.94c34e873227d187a204fe4ee3d1caa9.jpg

 

20180310_155134.thumb.jpg.785b85bd5ecbbb019583d783043ba487.jpg

 

 

 

Si un filmulet cu toata lucrarea:

 

 

Editat de plummer

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Azi am profitat de timpul liber si am curatat compartimentul motor de praf si panza de paianjen. Acum are aspect mai civilizat :grin:

 

20180429_162325.thumb.jpg.67d3663aedd87c7e2d69a1ca53154d5d.jpg

 

20180429_162334.thumb.jpg.207a622faac3fa27e03c1907f8fece9f.jpg

 

20180429_162752.thumb.jpg.c9fb2fc9be1b1e3eae2af45ba7a05536.jpg

 

:dr2

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Amortizoare KYB 334405 +25mm varianta Australiana, nu pt Europa si distantiere de 20/30mm si treaba e rezolvata.

 

Mai cauta la sectiunea Pajero Pinin ca se gasesc mai multe variante 'home made' de lift.

Te salut,am.achizitionat arcurile mazda si telescoapele spate,telescoapele fata mai.lungi,imi.mai ramane doar sa fac rost de distantierele pentru supensia fata de 25 mm,ai cumva o.schita pentru ele ?multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Te salut,am.achizitionat arcurile mazda si telescoapele spate,telescoapele fata mai.lungi,imi.mai ramane doar sa fac rost de distantierele pentru supensia fata de 25 mm,ai cumva o.schita pentru ele ?multumesc

 

Salut, din păcate nu am cotele, am cumpărat distanțierele de 20mm direct din Australia.

Contactează-l pe colegul @Geo_ZGA. El își face lift la mașină si e posibil sa aibă cotele distanțierelor.

 

Succes! :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Intre timp au ajuns si distantierele din Australia. Sunt din Acetal si au 20mm grosime.

Cost 75 lire.

 

[ATTACH=CONFIG]259603[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]259604[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]259605[/ATTACH]

 

 

Au fost comandate si astept sa ajunga capetele de bara, bieletele de directie si burdufele.

 

PS: Stie careva ce marime au suruburile care prind amortizorul de caroserie? Trebuie sa cumpar 6 bucati cu 20mm mai lungi :tk

 

[ATTACH=CONFIG]259606[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]259607[/ATTACH]

Salutare, nu ai cumva cote de la distantierele alea? Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Salutare, nu ai cumva cote de la distantierele alea? Ms

 

Salut, nu am din pacate cotele. Distantierele le-am vandut de ceva timp.

Nu stiu ce s-a intamplat cu forumul pajerio, cred ca s-a desfiintat. Acolo se gaseau cotele de distantiere pentru fata.

Sper sa gasesti pe cineva disponibil sa te ajute :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Am schimbat bujiile weekend-ul trecut.

De cand cu noul fratior, merge foarte bine ca masina de weekend si nu numai :j

 

[ATTACH=CONFIG]290332[/ATTACH]

 

20180916_112851.thumb.jpg.a8218c91e616d6938a3bfce60c24002c.jpg

 

20180916_112857.thumb.jpg.cb093f25ccba9df4c32dbecde84294cd.jpg

 

20180916_114135.thumb.jpg.c63d40c47849e1f38d6652e0df417d10.jpg

 

20180916_164429.thumb.jpg.aa8cd0d53d8b979eccbb2d3888cfc818.jpg

 

[ATTACH=CONFIG]290337[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]290338[/ATTACH]

 

:h5

20180916_114652.thumb.jpg.d04db9c45d2121273ff170f78181681b.jpg

20180916_163713.thumb.jpg.232dd8ce55afc76bb25d78685fd3ad71.jpg

20180916_163737.thumb.jpg.7fe02225d49584c3e49c0db4a866477c.jpg

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Azi am fost la M.O.T. (inspectia tehnica anuala) si am iesit foarte bine.

 

O singura avertizare, care in Romania cred ca trecea fluierand: evacuarea scapa gaze pe la o garnitura. Se va schimba si a2a bucata de evacuare, dupa ce am schimbat-o pe prima in vara.

 

[ATTACH=CONFIG]291532[/ATTACH]

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Nu trecea deloc in Romania, nici fluierand nici altfel (legal).

 

Hai sa nu fim mai catolici decat papa. Am detinut 3 masini in Romania si cu toata rugina pe la oale prin portbagaj, cu noxele de rigoare si alte minusuri, niciodata nu am fost respins. E drept ca si cei de acolo faceau masinile pe bandă rulanta ca sa scoata cat mai mult profit zilnic.

 

Aici pentru niste rugina normală pentru o mașină de 14 ani, a trebuit sa merg la tinichigiu si sa repar tot.

 

Poate ar trebui sa deschizi un topic separat si sa vezi cati membri de pe forum au fost respinsi la RAR in ultimii 5 ani. Asa, pe bune.

 

Mersi

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Haide sa nu mai generalizam, haide sa nu mai consideram experienta unei persoane sau catorva persoane ca si normalitate.

Pe aceiasi idee ca cea de sus, nu o data, am facut in Anglia, pe la toti indienii care detin garaje acreditate, MOT uri fara macar sa fie masina prezenta.

In Romania unde acum totul se filmeaza la itp(asta nu inseamna ca nu poti face smecherii daca vrei, evident cei ce lucreaza in sistem vor gasi mereu solutii), si unde chiar se pune accent pe emisia de noxe, LEGAL o masina cu defectul descris de tine mai sus nu trece cu calificativul admis, in concluzie nu trece fluierand.

Nu trebuie sa deschid nici un topic, ajung suficient de des atat la RAR cat si la statii ITP in general si stiu cum functioneaza lucrurile.

Comparatia cum ca Anglia ar fi vreo tara rupta din soare de corectitudine, iar Romania este tara tuturor posibilitatilor pur si simplu nu este valabila in cazul inspectilor periodice, si nici in multe alte cazuri.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Haide sa nu mai generalizam, haide sa nu mai consideram experienta unei persoane sau catorva persoane ca si normalitate.

Pe aceiasi idee ca cea de sus, nu o data, am facut in Anglia, pe la toti indienii care detin garaje acreditate, MOT uri fara macar sa fie masina prezenta.

In Romania unde acum totul se filmeaza la itp(asta nu inseamna ca nu poti face smecherii daca vrei, evident cei ce lucreaza in sistem vor gasi mereu solutii), si unde chiar se pune accent pe emisia de noxe, LEGAL o masina cu defectul descris de tine mai sus nu trece cu calificativul admis, in concluzie nu trece fluierand.

Nu trebuie sa deschid nici un topic, ajung suficient de des atat la RAR cat si la statii ITP in general si stiu cum functioneaza lucrurile.

, iar Romania este tara tuturor posibilitatilor pur si simplu nu este valabila in cazul inspectilor periodice, si nici in multe alte cazuri.

Succes

 

Eu am incercat sa iti explic, dar daca tu nu vrei sa citesti... nu e problema mea.

 

1. In nici un caz nu este o DEFECTIUNE!!! Masina este in perfecta stare de functionare. Este MENTIONAT faptul ca exista UȘOARE scapari de gaze (care oricum ar fi evacuate) la imbinarea dintre noua evacuare schimbată in vara (vezi mai sus in topic) si vechea bucată (partea centrala). Se RECOMANDĂ monitorizarea situației si inlocuirea/reparerea DACĂ ESTE NECESAR. Scrie negru pe alb.

 

Nu am EGR blocat, masina nu emite noxe sau decibeli peste limita admisa, despre ce defectiune vorbim noi aici?

 

2. Chiar nu am vrut să ridic Anglia in slavi, ba dimpotrivă, sa reiterez faptul ca in Romania lucrurile sunt ceva mai relaxate, ținând cont si de faptul ca ITP-ul se face la 2 ani, nu anual.

 

3. Daca tu chiar crezi ca eu ma joc cu viața mea sau a familei mele și mi-as duce mașina pe la toți indienii, e clar ca ar trebui sa mai urmărești topicurile mele si pe la ce garaje imi duc mașinile.

 

Te rog sa nu ma compari cu toți cei care dau bani pe sub mână ca sa treaca M.O.T.-ul. Eu chiar cred ca dupa ce am bagat mai mult de £2300 (doar in partea mecanica, nu si estetică) in 3 ani in Pinin, poate sa treaca inspecția anuală intr-un mod civilizat.

 

:h5

Editat de plummer

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Ai luat o mult mai personal decat era cazul, nu am facut nici o aluzie nici asupra stari masini tale, nici asupra modului cum iti ingrijesti masina sau cum alegi sa iti protejezi familia.

Nu urmaresc unde iti repari masina, cum iti faci mot ul, sau de ce umbli sau umblai cu masini ruginite in Romania, nu este problema mea, vorbeam strict depre afirmatia "trecea fluierand"

Ai plecat de la o propozitie si ai dezvoltat o intr o intreaga reclama asupra masini si a ta ca si individ.

Nu asta era ideea, fa doi pasi inapoi si priveste obiectiv ce am scris, nu are legatura cu ce scri tu pe urma, nici cu tine nici cu masina in cauza.

Da, la ITP (se face anual pt masinile mai vechi de 12 ani in Romania) se considera defecta o evacuare ce are scapari si nu se pot inregistra emisiile de noxe corespunzator, este motiv de respingere, si de rechiamare dupa remedierea defectului.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

 

Se poate un moderator sa stearga toate mesajele care nu au legatura cu topicul?

Chiar as vrea ca topicul asta sa ramana legat de masina si nu de alte exprimari lingvistice.

 

Multumesc

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare