Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997


vargoneti

Postări Recomandate

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

A trecuta multa vreme. S-au mai facut mentenante , distributie noua , turbina reconditionata , etrieri reconstruiti , faruri noi , etc, urmeaza in aprilie montarea unui intercooler+boost controler si ceas presiune si umblat putin la pompa.

Ma tot bate un gand in ultima vreme sa schimb rapoartele , 5.13 sau 5.43 si sa pun roti de 35, taiat si din aripi putin , nu stiu care rapoarte ar fi mai OK avand in vedere ca este singura mea masina si ma folosesc aproape zilnic de ea , asta inseamna si mult asfalt deci sa pot sa merg lejer cu 100 si sa nici nu o ia razna consumul.

Dupa ultimele iesiri/failuiri , sper sa reusesc sa pun si un troliu pe spate anul acesta , de fiecare data cand am ramas intzepenit , varianta castigatoarea ar fi fost sa am troliu spate sa ies cel mai usor.

1.thumb.jpg.29e7ecbd01fce79d4e18b1cc28b18220.jpg

2.thumb.jpg.13adcfe6a2627a022347d9479979d4cf.jpg

3.thumb.jpg.556f9bd010d9083bc9c1c2b5db12ae4d.jpg

Editat de vargoneti
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

Ma tot bate un gand in ultima vreme sa schimb rapoartele , 5.13 sau 5.43 si sa pun roti de 35, taiat si din aripi putin , nu stiu care rapoarte ar fi mai OK avand in vedere ca este singura mea masina si ma folosesc aproape zilnic de ea , asta inseamna si mult asfalt deci sa pot sa merg lejer cu 100 si sa nici nu o ia razna consumul.

 

Parerea mea e ca 5.13 e suficient pentru a putea pune 35"-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

Parerea mea e ca 5.13 e suficient pentru a putea pune 35"-uri.

 

sau schimbi motorul cu un 4,2

costuri similare, scade consumu, creste fiabilitatea si costurile de intretinere...

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

sau schimbi motorul cu un 4,2

costuri similare, scade consumu, creste fiabilitatea si costurile de intretinere...

 

Am studiat mult problema , problema este, unde gasesc un motor despre care sa stiu ca e ok ? Cam niciunde :). Majoritatea sunt pe masini care sunt deja desfacute.

Plus ca un swap costa destul de mult , cca 2-3000 motor + cutie , adus motor la service , manopera , instalatie , arcuri mai tari etc , ajung pe la aproape 4000 euro.

Alta varianta este sa iau o masina completa de dincolo cu motor 4.2 , dar si aici , alte costuri. Momentan cred ca abandonez ideea cu swap de 4.2 si incerc sa scot din al meu ce pot. Este singura mea masina si nu prea am chef de experimente si stat cu ea prin service.

Pe viitor candva va veni oricum un Toyota 80 sau 100 cu motor 4.2 turbo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

sau schimbi motorul cu un 4,2

costuri similare, scade consumu, creste fiabilitatea si costurile de intretinere...

..... eventual cu unul care ține presiunea uleiului la ralanti... 😜😈

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

..... eventual cu unul care ține presiunea uleiului la ralanti... 😜😈

 

mda , de asta imi este frica , cumpar un motor 4.2 si incep sa bag bani cu roaba in el si stau numa prin service , momentan scot ce pot din 2.8-ul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

Patrolica a primit un intercooler de Y61 - motor 2.8 , un kit de boost controller cu boost ridicat la 1.0 bar , roti de 35 si aripi crosetate. Masina merge mai bine asa decat mergea cu 33-uri si fara boost marit , pe acelasi drum pe asfalt numai trebuie sa mestec atata in cutia de viteze , motorul se ridica din ture joase mult mai bine fara sa trebuiaca sa schimb in treapta inferioara. Franele au devenit in schimb varza , se opreste greu , pe reductor viteza 1-a pe coborari numai tine asa bine in frana de motor. Urmeaza niste rapoarte de 5.13 in curand , sunt curios cum va merge cu ele :)

 

patrol.thumb.jpg.6181abab8bf4770cd22f2cd3e00ba912.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

Patrolica a primit un intercooler de Y61 - motor 2.8 , un kit de boost controller cu boost ridicat la 1.0 bar , roti de 35 si aripi crosetate. Masina merge mai bine asa decat mergea cu 33-uri si fara boost marit , pe acelasi drum pe asfalt numai trebuie sa mestec atata in cutia de viteze , motorul se ridica din ture joase mult mai bine fara sa trebuiaca sa schimb in treapta inferioara. Franele au devenit in schimb varza , se opreste greu , pe reductor viteza 1-a pe coborari numai tine asa bine in frana de motor. Urmeaza niste rapoarte de 5.13 in curand , sunt curios cum va merge cu ele :)

 

[ATTACH=CONFIG]287917[/ATTACH]

 

Salut,

 

Ai montat IC - ul cu tot cu galeria de admisie de pe Y61 sau cum ai procedat?

 

Ajuta-ma daca poti cu niste poze,ma intereseaza tot traseul pana in turbina.

 

Multam!

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol Y60 LWB 2.8TB 1997

 

Au modificat baieti galeria , nu am pus una de Y61.

 

[ATTACH=CONFIG]287918[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]287919[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]287920[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]287921[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]287922[/ATTACH]

 

Multam tare!

 

Acolo jos la turbo daca mai poti face o poza mai luminoasa sa vad exact ce ai facut,m-ar ajuta mult.

 

Daca ai nevoie iti trimit in numar pt Whatsapp daca ti-e mai usor: 0744.644.446

 

Sergiu.

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare