Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare GV


Postări Recomandate

Salut.

Sunt tentat sa achizitionez Suzuku Grand Vitara I, 2.0, 16v, LWB.

Am citit pe aici de inaltare de 5 cm, prin flanse. Sunt interesat daca la marirea ecartamentului atinge pe undeva. Cu 235/70/R16 sau 225/75/R16, MT. Cat se pot scoate rotile afara, fara sa iasa de sub overfendere? In cazul in care atinge trebuie inalta mai mult. In acest caz, cat si cum?

Exista si alt tip de inaltare, cu alte arcuri si alte amortizoare, de la alte masini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

Salut.

Sunt tentat sa achizitionez Suzuku Grand Vitara I, 2.0, 16v, LWB.

Am citit pe aici de inaltare de 5 cm, prin flanse. Sunt interesat daca la marirea ecartamentului atinge pe undeva. Cu 235/70/R16 sau 225/75/R16, MT. Cat se pot scoate rotile afara, fara sa iasa de sub overfendere? In cazul in care atinge trebuie inalta mai mult. In acest caz, cat si cum?

Exista si alt tip de inaltare, cu alte arcuri si alte amortizoare, de la alte masini?

 

inalti masina prima data cu flanse la arcuri,prelungitoare la telescop,dupa care latesi masin a cu cat vrei,iar daca atinge atunci ridici caroseria de pe sasiu

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

Sunt interesat doar de inaltare din suspensie, nu si din body-lift. Iar latirea as dori sa fie ,in asa fel incat, sa nu iasa rotile de sub overfendere.

Multam oricum de raspuns.

Editat de dedu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

la puntea fata, flanse la arcuri si la amortizor.

la puntea spate arcuri mai lungi progresive si amortizoare mai lungi.

obtii 2-3 inch lift.

 

gv.jpg.27642621b7fb731ecdc9a4a183939d58.jpg

 

709996654_photo5.JPG.fd7c4e5801bf3857a886a62d494defe8.JPG

 

pentru mai multe detalii despre cum se simte contacteaza-l pe @iulianul.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

Inaltarea GV I, cu tot ce implica, asa cum banuiam, este la stadiul de pionierat in Romania.

Urmaresc cu interes topicul lui Iulian despre inaltare.

 

Multumesc Adam!

Multumesc Minitehnicus!

Multumesc Astral!

Multumesc Iulian!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

Salutare

Am raspuns mai demult la aceste intrebari in putinele discutii despre Grand Vitara.

Pentru 235/70/16 cum am si eu ai nevoie de BL minim 3, SL-de minim 4,5 (al saracului) flanse distantiere de 30 in cazul in care nu ai ET mai mare de +5.Posibil sai ai nevoie de camber bolts si flansa cardan.Trebuie sa ai mare grija ce SL cumperi (flanse) pentru ca la Grand vitara difera diametru la gaura interioara pe fata versus vitara.Daca ies mult in afara?este in functie si de Jante si de overfendere.Dupa suspension lift masina este mai confortabila la gropi.

Ai si varianta Ironman +3 cm sau Ome din cate am vazut pentru SL.

Daca ai Jante cu et negativ este posibil sa nu frece la viraj 225/75/16.

Din ce am studiat de diverse site-uri de afara sunt unii baieti care pun flanse distantiere la arcuri (SL-saracului) pe suspensii dedicate cum ar fi Ironman! dar acolo ai nevoie de suport de coborat diferentialul si alte artificii

Spor

Editat de davidco_m
''invingeti-va teama ''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

Salutare

Am raspuns mai demult la aceste intrebari in putinele discutii despre Grand Vitara.

Pentru 235/70/16 cum am si eu ai nevoie de BL minim 3, SL-de minim 4,5 (al saracului) flanse distantiere de 30 in cazul in care nu ai ET mai mare de +5.Posibil sai ai nevoie de camber bolts si flansa cardan.Trebuie sa ai mare grija ce SL cumperi (flanse) pentru ca la Grand vitara difera diametru la gaura interioara pe fata versus vitara.Daca ies mult in afara?este in functie si de Jante si de overfendere.Dupa suspension lift masina este mai confortabila la gropi.

Ai si varianta Ironman +3 cm sau Ome din cate am vazut pentru SL.

Daca ai Jante cu et negativ este posibil sa nu frece la viraj 225/75/16.

Din ce am studiat de diverse site-uri de afara sunt unii baieti care pun flanse distantiere la arcuri (SL-saracului) pe suspensii dedicate cum ar fi Ironman! dar acolo ai nevoie de suport de coborat diferentialul si alte artificii

Spor

 

Multam. Te voi suna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Inaltare GV

 

O sa postez și eu aici. Am găsit pe un site la turci un suspension lift de 3"pentru gv. Mai și spun in descriere ca dacă mai Pui și un bl de 2.5" cică poți pune cauciucuri de 33". Eu din câte am citit pe acest forum nimeni nu a pus cauciucuri mai mari de 30"

http://www.4xfourart.com/Product/190/GRAND-VITARA-3-INCH-EXTREME-SUSPENSION-KIT.aspx

 

P.s as vrea sa văd păreri din partea voastră. Chiar as fi interesat de un așa sl și bl ca sa numai coafez aripile mașinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

O sa postez și eu aici. Am găsit pe un site la turci un suspension lift de 3"pentru gv. Mai și spun in descriere ca dacă mai Pui și un bl de 2.5" cică poți pune cauciucuri de 33". Eu din câte am citit pe acest forum nimeni nu a pus cauciucuri mai mari de 30"

http://www.4xfourart.com/Product/190/GRAND-VITARA-3-INCH-EXTREME-SUSPENSION-KIT.aspx

 

P.s as vrea sa văd păreri din partea voastră. Chiar as fi interesat de un așa sl și bl ca sa numai coafez aripile mașinii.

 

esti sigur ca vrei sa pui un body lift de 7,5cm?

ai idee ce complicatii apar?

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

... asa da , ar arata super de tot cu 33 ... daca nu stii cam ce planetare are pe spate si ce rulmenti ... De transmisia fata nu mai spun nimic , nu e nimic de spus si asta nu are nimic de zis in sensul bun ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare GV

 

235 70 16 , la mine merg ok cu SL de 5.

A trebuit doar usor decupata bara din fata, in partea de jos/dedesubt.

Si.. ating putin in sasiu la viraj maxim.

 

Si pe mine ma bate un gand sa pun BL (3-3.5), si niste praguri gen rockslider. Ca am pierdut deja o masca de plastic de la un prag.

Si... o inaltare cu arcuri si amortizoare mai lungi de la mama lor, cred ca ar ajua la flexari mai bine decat SL-ul clasic.

 

PS. Eu astept sa cada ceva piese, si cand o sa schimb... poate inbunatatesc treaba (amortizoarele sunt cam pe duca, bucsile pe spate cam moi...)

Editat de cristianhaulica

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare