Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vechiul yj si noul jeep wrangler tj


iurescu.catalin

Postări Recomandate

Salutare! Numele meu este Catalin si sunt din Radauti - Suceava, pot spune ca inca sunt incepator in ale Offroad-ului, in ultimii 2 ani am avut 3 masini cu ce-a de acu, prima mea dragoste a fost un LAND ROVER Discovery 2.5TDI, cu un chit de inaltare de 2.5" si 4 roti pe 33x12.5 pot spune ca am zambit pe langa cei cu PAJORO de 2.8 ( pt un incepator era PARFUUUUM) :) dupa a urmat o dragoste noua JEEP WRANGLER YJ 1989 4.0 benzina ( un chit de RG-Country 4" si un set de anvelope Silverstone 33x10.5 r15 m-am distrat o vara :) iar in momentul de fata am luat de ceva timp un JEEP WRANGLER TJ 1999 4.0L Sport, automat la care va urma sapt viitoare un chit de inaltare de 4.5" RG-Country , un set de roti FEDERAL COURAGIA MT 33x12.5 R15 FEDERAL COURAGIA MT + un set de rapoarte 4.56 ALLOy si o bara fata Rugged Ridge RRC , momentan am cateva FOTO si promit ca voi reveni cu urmatoarele pe parcurs20140610_172803.thumb.jpg.a987b1f9882d2a3b07f8069a07c087bb.jpg20140610_172824.thumb.jpg.7c17d8dccea83e8b23dadcaaaa560e0a.jpg003.thumb.JPG.f07ddfff907880a0875c6c28e5ef5c2c.JPG001.thumb.JPG.16b55f44b9b9a0274b4b2adf573d3a88.JPGIMG_3519.thumb.JPG.42c990bfa836da69157d48327e190374.JPG

Vreau sa va cer o parere si un sfat, am sa am probleme mari cu planetarele chiar de schimb rapoartele si cine ma poate ajuta cu un cardan cu cruci duble? confectioneaza cineva la noi in tara sau doar pe comanda din USA?

poza.JPG.701a2a938a9dd401b0ae4b9a96f05244.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: VECHIUl YJ SI NOU JEEP WRANGLER TJ

 

Din State si-a comandat un coleg pentru un WJ cu cruce dubla intr-o parte si simpla in cealalta. De la IRO si este f. multumit de el.

Am inteles ca nu l-a costat asa mult cu tot cu vama si transport.

 

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Un cardan cu cruci duble costa cca 2500lei,cred ca am si pe stoc daca nu ma insel.

 

Frumos TJ-ul,sa il porti sanatos,dar tot mai frumos este YJ-ul.

Editat de hdragos
  • Like 1
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Daca e de reparat un cardan existent se rezolva f usor, daca vrei un cardan cu cruci duble pr SYE ... Si nu ai culisa, este putin mai delicat, dar rezolvabil

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dle Sorin daca ați avea in stoc un cardan cu cruci duble va rog datimi un tel 0751605741

 

Pt viitor... ce punti as putea pune pe wrangler, ceva mai rezistent decat ce are el? deoarece ma gandeam prin toamna totusi sa fac o modificare ... dar nu stiu ce anume sa pun si nici nu ma prea pricep, am un prieten care are un wrangler YJ 4.0 din 95' si a cumparat 2 punti de nissan patrol la indrumarea domnului Pascovici (mecanic din Gura Humorului) cateva modificari si urmeaza sa il scoata in teren, dar sunt foarte curios cum a reusit sa lege una cu alta!

 

apropo, un kit turbo pt TJ ar putea aduce cineva de la noi si la ce pret ar ajunge? da prima data ma intereseaza puntile :))

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

nu-ti ajunge cata putere are motorul de 4.0?

 

la ce planetare ai...oricum le da de lucru...daca-l dopezi...le cam da infrangerea

 

vrei punti strong...pune Dana60....iar in loc de turbo...pune un compresor...si atunci poti face si liniute cu el...:grin: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Citeste putin aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56794-pro-sau-contra-modificari-CJ-7/page8

 

...despre punti... despre POWER...despre ...despre ...

 

Odata incepute modificarile -nu se mai termina

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Dle Sorin daca ați avea in stoc un cardan cu cruci duble va rog datimi un tel 0751605741

 

Pt viitor... ce punti as putea pune pe wrangler, ceva mai rezistent decat ce are el? deoarece ma gandeam prin toamna totusi sa fac o modificare ... dar nu stiu ce anume sa pun si nici nu ma prea pricep, am un prieten care are un wrangler YJ 4.0 din 95' si a cumparat 2 punti de nissan patrol la indrumarea domnului Pascovici (mecanic din Gura Humorului) cateva modificari si urmeaza sa il scoata in teren, dar sunt foarte curios cum a reusit sa lege una cu alta!

 

apropo, un kit turbo pt TJ ar putea aduce cineva de la noi si la ce pret ar ajunge? da prima data ma intereseaza puntile :))

 

 

Sfatul meu :)

 

eu sic sa lasi puntile in pace daca nu vrei sa incepi cheltuiala, sunt foarte OK, ce poti insa sa faci si e recomandat daca vrei sa te bagi tare cu ea sunt urmatoarele:

 

- Puntea fata o raNforsezi;

- treci pe planetare Heavy Duty si fata si spate ... eventual cu upgrade de caneluri ( 30 in loc de 27 ) - respectiv ii pui blocanti.

 

 

si asta e tot.

Editat de Astral

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

salutare! In primul rand vreau sa multumesc baietilor de la JEEP MANIA, in special lui DRAGOS, baiat de milioane :) si legat de punti, am discutat ieri cu cineva si imi zicea ceva de DANA 44 , ar fi de folos pt spate si fata dana 35 in loc de 30... oricum pt moment pana in vara il las asa ca deja acas bani nu mai duc ai tot las la mecanic :)) multumesc mult pt sfaturile tuturor, sapt aceasta se apuca baietii de montat kitu de inaltare si rapoartele iar pe weekend revin cu foto, o seara frumoasa tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Catatlin,pe fata nu exista decat Dana 30 sau 44 dar greu de gasit pentru TJ.

Dana 44 fata au echipat doar modelele Rubicon iar Tj-uri sunt putine cu astfel de punti.

Poti opta pentru Dana 44 de pe JK dar trebuie sa-i faci cateva modificari.

Parerea mea e sa ranforsezi o dana30 si sa-i pui planetare RCV,iesi mai eftin iar rezultatul e acelasi,ba chiar planetare mult mai bune,asta daca nu cumva gasesti o punte sh la super oferta.

Pentru spate gasesti usor Dana44,le gasesti pe aproape orice model de Jeep.

 

Multumesc de compliment,oricand cu placere.

Editat de hdragos
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Cumva un tip Horatiu din Tg.Mures?

In principiu pretul este corect,nu e o oferta dar nici scump nu este,depinde cum arata puntea si ce are pe ea,planetare HD sau nu,planetare cu 30,33 sau 35 spline,blocant?

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

daca puntea este completa merita ... oricum verifica ce ai in grup ( daca ai blocant si eventual informativ ce raport are )

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Bineinteles nu am mai avut rabdare sa pun si rapoartele si am iesit cu el :) oricum se comporta foarte bine si fara, chiar am ramas surprins placut de anvelopele care le am findca pe unde au mers cei cu Silverston Xtrem am fost si eu fara sa am vre-o problema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Frumoasa jucarie

sa o stapanesti sanatos

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

salutare! am o problema, am ajuns la pct-ul de a monta rapoartele, au desfacut baietii puntea spate au montat coroana pinionul dar se pare ca intre coroana si pinion este putin joc, exista vreun kit sau vreo saiba care se pune pe suportul coroanei sau ma puteti ajuta cu un sfat? vreau sa pun raport de 4.56 si se pare ca coroana de 4.56 este mai subtire fata de cea actuala...

Editat de Astral
VREUN / VREO.....FARA CRATIMA !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

1. Cosul diferentialului difera, la Dana 30 rapoartele de 3.55 si mai mici numeric au un cos purtator, iar rapoartele de 3.73 si mai mari au alt cos purtator. Pentru alte modele: http://www.differentials.com/technical-help/carrier-breaks

Vanzatorul rapoartelor nu te-a informat de lucrul acesta? Sau de kituri de coroana care sunt mai groase?

 

Ca solutie simpla, XJ-urile si ZJ-urile cu 2.5TD au raport de 3.73, deci poti folosi un cos purtator de pe un 2.5TD, cel putin pe fata. Ce punte ai pe spate ? Ai luat Dana 44 ? Daca e tot Dana 35 pe spate, tot cu un 2.5TD te-ai scos.

 

2. Trebuie sa reglezi pata de contact. Ca si la punctul 1, Google is your friend, s-a discutat inclusiv pe forum.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

salutare! am o problema, am ajuns la pct-ul de a monta rapoartele, au desfacut baietii puntea spate au montat coroana pinionul dar se pare ca intre coroana si pinion este putin joc, exista vreun kit sau vreo saiba care se pune pe suportul coroanei sau ma puteti ajuta cu un sfat? vreau sa pun raport de 4.56 si se pare ca coroana de 4.56 este mai subtire fata de cea actuala...

 

Tot stau si ma intreb : oare de ce tu -clientul- trebuie sa te informezi despre ce si cum se monteaza unele piese . ,,Baietii" care s-au apucat de treaba ,in mod sigur pentru bani nu ar trebui sa stie ce au de facut ? Sau au ocazia sa experimenteze pe banii tai :old

 

...si treaba aia ca ai mers pe unde mergeau ceilalti cu Simex-uri este foarte posibil sa fie adevarata cu conditia sa fi mers cu totii pe asfalt .Te minti daca crezi ca poti sa faci vre-o comparatie , in teren,intre gumele tale si cele cu profil Simex

 

In rest iti doresc spor la treaba

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

@Cataline:

 

- cine iti monteaza noul grup ar trebui sa stie cum se face :wink: daca nu stiu atunci au o problema profesionala de necunoastere si nu s-au informati corect deci nu au mai montat rapoarte de Jeep la viata lor... Ai mare grija caci daca nu il monteaza corect exista riscul mare sa il spargi la prima, a 2-a iesire !!!

 

revenind: rapoartele pt puntea tip X, NU sunt egale ca si grosime ( ne referim la coroana ) ... cu cat este mai mic raportul grosimea difera... pt a putea fi reglate ca la carte exista un set de saibe ( shim-uri ) care se pun si la pinion si la grup ( stanga si dreapta in exteriorul rulmentilor ) si se regleaza grupul pana ce pinionul calca perfect pe coroana ( se vede cu pasta ).... respectiv la Pinion mai este si o saiba deformabila, care se monteaza si in momentul in care se strange la max pinionul in carcasa diferentialului ea se complima.

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

am reusit si am montat si barile fata - spate - praguri :)

[ATTACH=CONFIG]242558[/ATTACH]

 

Foarte fain, bari din astea am si eu pe o masina ... atentie insa la politisti si la ITP, eu am ramas fara talon din cauza lor !!! ... iar acum le am pe masina de concurs cu care nu circul.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Vechiul yj si noul jeep wrangler tj

 

Salutare! am vandut masina :( dar nu`i problema findca vreau sa iau alta "RUBICON" :) am gasit ceva la vo 15.500 adus din state astept sa merg sa il vad dar pana atunci mi-au ramas un set de rapoarte DANA 30/35 achizitionate de la JEEP MANIA + setul de instalare cu rulmenti si saibe, sunt noi in cutie atat rapoartele cat si setul de rulmenti, pretul 450euro tot tel:0751605741

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare