Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Traseu Dambovicioara - Zarnesti ?


Silvrache

Postări Recomandate

Doresc sa fac o iesire de un weekend in zona mentionata, fiind de fapt prima mea iesire "la departare de casa".

O sa fiu singura masina, weekendul propus este cel de 1 mai.

 

Intrebarea e: in ce masura sunt practicabile traseele propuse? Este vreun drum interzis? Sunt zone in care sa nu se poata trece?

Untitledsasa.jpg

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Dambovicioara - Zarnesti.

 

Salut!

 

Am fost de 4 ori pana acum in zona, poti vedea in topicuri deschise de mine, 2 incursiuni.

Nu prea ai ce vedea si unde sa te abati offroad, pentru ca intri in Parcul National si se lasa cu amenzi, mari, mari de iti trece orice pofta. Si te intalnesti peste tot cu diversi pentru ca exista cateva domenii de vanatoare private, da in parc... si baietii imediat te abordeaza si suna la jandarmerie.

 

Aici gasesti foarte multe informatii utile si mai ales limitele parcului http://www.pcrai.ro/lang-ro/8/Vizitarea/harta_turistica.html

 

Deci in zona iti recomand varianta la picior sau bicicleta.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Dambovicioara - Zarnesti.

 

Salut! Koais are dreptate,e parc national si multe proprietati private. Eu am fost acum 2 ani in satul Magura,am stat 10 zile si am facut multe trasee. Lasa-ma putin sa-mi revad hartile si trackurile din Gps si pot sa-ti recomand citeva trasee frumoase si soft,mai ales ca mergi singur. Cit vrei sa stai si unde e cazarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Dambovicioara - Zarnesti.

 

e parc national :) deci atentie mare rau de tot eu era sa imi iau o amenda de 60 de meleoane :) redus era 15 :) si asta pentru ca am intrat 2 metri dupa bariera de acces sa intorc masina!

sa nu mai spun ca alta data era sa o belim dupa ce caram material pentru refugii si astia de la parc si jandarmeria nu stiau de actiunea noastra si pana nu s-au dat telefoane,au sunat aia de colo colo iara ne luam amenzi:)

asemenea recomand la picior sau bicicleta.

tot asa mai bine mergi la zarnesti,si apoi cu masina poti sa urci la pestera.magura si gasesti cazare apoi de acolo la pas:)

ar mai fi o variant daca esti vreun smecher cu tir pentru carat busteni, nu ai nici o problema te vor lasa sa mergi linistit :)se taie in disperare pe partea aia inspre iezer de la plaiul foii in sus pe dreapta ,acolo cica se face igienizarea si taierea copacilor bolnavi care pun in pericol toata masa lemnoasa:) adica ii taiam noi sa nu se imbolnaveasca degeaba :):):)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Dambovicioara - Zarnesti.

 

Nu suna deloc incurajator. Nu sunt deplin hotarat pe zona Piatra Craiului. Am ales-o pentru ca mi se pare relativ aproape de Bucuresti; anul trecut am fost pana la pestera Dambovicioara cu masina mamei, un Ford Fiesta, mi-a placut zona si am regretat ca nu pot sa merg mai departe. De-aia am vrut si Samuraiul. Sa pot sa merg "mai departe".

 

Cazarea nu e aranjata, traseul nu e batut in cuie, deci se pot schimba multe pana la sfarsitul lunii. Sigur e ca vreau plecarea Vineri dimineata si intoarcerea Duminica seara.

 

Asadar, sunt deschis la sugestii...

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Dambovicioara - Zarnesti ?

 

In aceeasi zona geografica, dar pe partea "cealalta" a DNului se gaseste zona Fundata, de unde ai acces la multe trasee de offroad, de diverse grade de dificultate, ai acces si spre masivul Leaota, etc si nu mai e rezervatie.

 

In felul asta nu iti schimbi foarte mult planurile dar nici nu iei amenda. In partea de care intrebi traseele dupa ce ca sunt prin rezervatie mai sunt si relativ scurte si prea usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Dambovicioara - Zarnesti ?

 

Turagmes: si fara sa intram in rezervatie?

Ma bag :)

Mi-am propus anul acesta sa mai reiau iesirile in afara concursurilor iar zona e usor accesibila si se pare ca mai am niste prieteni pe acolo :) Nu mai am simexuri, dar mergem si noi mai pe la vara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare