Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

amarok 2015


amarok2015

Postări Recomandate

Re: amarok 2015

 

ms

anvelope1 astia sunt niste bulgari, care mai au si alte site-uri, si care nu raspund la tel si nici nu suna inapoi..

 

Eu mi-am luat anvelopele de la ei. BFG AT,cu 200 lei mai ieftin pe bucata fata de ce gaseam la noi. Ce-i drept,acum 2 ani in vara....

 

L.E.- Am facut acum o comanda la ei de 4 anvelope pt Niva lu tata si marti imi ajung. M-au si sunat sa confirm comanda. Diferenta la pret pe bucata-aprox 80 lei :grin:

Editat de Liviu-San
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: amarok 2015

 

daca poti sa suporti costul si le gasesti la noi (cu DOT ok), uita-te la Mickey Thomson, in speta la STZ.

http://www.tyretech.co.nz/wp-content/uploads/2012/06/2011_Mickey_Thompson.pdf

 

Daca tot vrei sa iti iei o guma grea (iti place sa alergi in bocanci pe asfalt), Goodyear Wrangler DuraTrac e o alternativa la Cooper S/T Maxx (intre AT si MT, nu te astepta la lucruri extraordinare pe namol). sunt mai bune pe zapada (au fulgul pe ele, probabil printre cele mai bune gume de off pe zapada), stau bine pe asfalt si ud, dar se uzeaza mai repede si sunt mai slabe pe intarituri laterale (aspect mai putin important daca nu faci off road mai greu, unele au 2 pliuri altele 3 pliuri, ultimul fiind mai dur la drum dar si mai rezistent la tavaleala/incarcare).

http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=55

http://www.wranglerforum.com/f27/duratrac-c-vs-e-rating-168300.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: amarok 2015

 

Confirm...multumit de Duratracuri...bune pe asfalt,ok in off road pentru niste at-uri,confort,tractiune,franare,zgomot,etc...testate de mine pe o masina mai grea si mai puternica decat Amarock-ul.:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: amarok 2015

 

Pentru a mari confortul si tractiunea pe drumuri forestiere/accidentate tre sa mai scazi presiunea in anvelope. Eu de la 2.1-2.0 o scad la 1.7-1.6, in cazuri mai nasoale merg si cu 1.3-1.4 (masina usoara, n-am avut probleme cu dejantare). Diferenta intre latimea jantei si cauciuc trebuie sa fie de minim 2 inch (la mine janta e 7", cauciucul 9")

Daca ai greutate mare pe spate, nu tre sa scazi mult presiunea pe puntea spate deoarece creste riscul de dejantare.

Testeaza diferite presiuni si o sa gasesti valorile cele mai bune pentru cazul tau.

 

Deci pe langa lanturi, topor si lopata ar fi bine sa mai ai in dotare un compresor/pompa manuala si un manometru (vezi discutiile din sectiunea tehnica>Accesorii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: amarok 2015

 

... Diferenta intre latimea jantei si cauciuc trebuie sa fie de minim 2 inch (la mine janta e 7", cauciucul 9")

 

Am vazut des recomandarea de a scadea presiunea pt confort sau aderenta. Exista o relatie intre latimea jantei, latimea anvelopei si limita inferioara a presiunii? Unde? In afara de acestia, in ecuatie mai intra si alti parametrii.

 

Cu multumuiri!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: amarok 2015

 

Scaderea presiunii in anvelope are o legatura directa cu marirea suprafetei de contact a anvelopei cu solul. In concluzie , o suprafata de contact mai mare , va aduce o aderenta sensibil mai mare . Pana unde se poate scadea presiunea , este o chestiune destul de sensibila si tine de cativa facturi dintre care cei mai importanti sunt :

- tipul jantei ( unele permit mai usor , altele mai greu dejantarea )

- tipul anvelopei ( in functie de flexibilitatea peretelui lateral al anvelopei si compozitia acesteia )

- tipul terenului abordat.

Aceasta scadere de presiune trebuie facuta cu simt de raspundere , pentru ca o dejantare in teren moale este mai grava decat o impotmolire in acelasi tip de teren.

Eu as generaliza la modul : ai nevoie de o presiune destul de putin scazuta , pentru a nu risca dejantare , dar in conditiile in care sa beneficiezi de o suprafata cat mai mare de contact. Restul tine de experienta cu masina ( cu greutatea ei , in special ) , de experienta cu tipul de anvelopa si de experienta in terenuri aproximativ similare.

Nu cred sa existe vreo formula magica de calculat presiunea in functie de latimea jantei si a anvelopei . Poate ma insel .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: amarok 2015

 

Am vazut des recomandarea de a scadea presiunea pt confort sau aderenta. Exista o relatie intre latimea jantei, latimea anvelopei si limita inferioara a presiunii? Unde? In afara de acestia, in ecuatie mai intra si alti parametrii.

 

Cu multumuiri!

 

Cam facem varza topicul cu Amarok :) Daca are timp un admin sa mute ultimile 3 reply-uri in topic nou din sectiunea jante si anvelope.

 

Eu scad presiunea in general pentru confort si menajarea suspensiei. Pe nisip si iarna pe zapada sau gheata pentru tractiune.

 

Pe youtube gasesti zeci si sute de filme care explica fenomenul:

 

 

Cum zicea si FordRanger, nu cred ca exista o formula, depinde de anvelopa strada/ramforsata, diferenta de latime janta-anvelopa, greutatea masinii, suprafata de rulare etc. Din observatii sub 1 -1.2 atm nu tre sa mergi (doar daca ai camere sau jante cu beadlock)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: amarok 2015

 

ok, sa inteleg ca un 1,4 este safe ?

 

Cel mai bine ar fi sa intelegi ca nu exista "formula castigatoare" in privinta asta! Repet ce a zis un coleg mai sus: presiunea minima intr-o anvelopa tine de foarte multi factori! Incepand cu tipul profilul si producatorul anvelopei,compozitia cauciucului, latimea ei fata de latimea jantei, tipul jantei (otel sau aliaj in primul rand), tipul de teren abordat... pana si temperatura exterioara poate conta in ecuatia asta.

Singura solutie sigura vine din experienta!:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: amarok 2015

 

minim e una safe e alta :)

eu nu intrebam de minim , intrebam de o valoare general acceptata ca fiind safe

 

O valoare general acceptata o vei afla singur scazand putin cate putin presiunea si mergand cu masina pe acelasi tip de teren sau cu variatii mici.

Daca acum ai in anvelope presiunea de 2.2 sau 2.5, tu stii asta, incearca sa o scazi intai la 1.8, sa zicem, si vezi daca se imbunatateste tractiunea mergand o distanta suficienta. Fiind prima proba, poti sa incerci si la 1.6 ca sa vezi daca simti vreo diferenta si tot asa....

Evident, trebuie sa ai in dotarea masinii propriul compresor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: amarok 2015

 

minim e una safe e alta :)

eu nu intrebam de minim , intrebam de o valoare general acceptata ca fiind safe

 

Hai sa-ti explic altfel:

1,4 poate fi safe pentru un BFG cu flancuri intarite montate pe o janta care "tine" bine talonul. Dar, in acelasi timp, poti dejanta rapid cu acelasi 1,4 intr-o anvelopa cu talon mai moale sau montata pe o janta nepotrivita.

Presiunea "safe" o poti descoperi doar singur, prin incercari repetate. Adica, cum mentionam mai sus: experienta!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: amarok 2015

 

salut,

daca ma puteti ajuta cu o recomandare, de unde pot sa-mi comand un cric, o coarba si un kit din ala de reparat pana

lucruri de calitate, cu ce a venit amarok-ul e jale....

multumesc

 

de la dezmembrari, cauta cric de toyota sau de patrocle

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: amarok 2015

 

Mi am gasit si eu locul cu Amarok ul, la secțiunea asta de tigăi:ha:

Sunt posesor de Amarok 2012,2,0 TDI, 163CP, 4x2, 4x4, 4x4 high, diff spate.

Dupa mine, cel mai tare pick-up făcut vreodată! O masina adevărată, stabila, solida, TAF in off road, eleganța si comfort pe șosea.O folosesc zilnic in oraș si in fiecare weekend la munte, unde de fiecare data nu exista sa nu car in remorca ceva. Ba pietre, ba nisip, ba materiale de construcții(exagerz poate putin, mai am un L200 care e mai pentru scandal:wink:) si face față in orice situație.

Într-adevăr, nu i ar strica un 3l V6, dar cand l am luat eu, nu mi permiteam, plus ca cele de 3l au doar cutie automată, fara reductor. Consumul in funcție de cum mergi, incarcatura, si asa mai departe. Consumul meu(defapt consumul real) e intre 9,5, 11.Da,am scos si 7,8 cel mai mic, da no...singur in masina si mers de pensie.

Cu alte cuvinte sunt foarte mulțumit de mașină, si aștept sa dau si sa primesc informații de la colegii de "brand"

Editat de toni87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare