Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015


Postări Recomandate

http://www.xtremeadventurebaiamare.ro/wp-content/uploads/2015/05/poster-2015-3-212x300.jpg

 

 

Clubul XTREME ADVENTURE BAIA MARE va invita la a 3 a etapa a campionatului national de offroad Xtreme Challenge Maramures 2015 ce se va desfasura in perioada 25 – 28 Iunie 2015. Locatie de campare este in localitatea Baia Sprie la 9 km de orasul Baia Mare, Judetul Maramures

 

Competitia se va desfasura pentru cele 3 clase auto: Standard, Open si Extrem in conformitate cu regulamentul FRAS( Federatiei Romane de Automobilism Sportiv) si al CNOR(Comisiei Nationale de Offroad). Concursul se va desfasura pe road book la clasele OPEN si EXTREM iar la Standard concurentii vor primi pe langa roadbook si track-ul.

 

Se concureaza individual, fiecare echipaj fiind format din Pilot si Copilot, posesori de licenta FRAS. La clasele OPEN si EXTREM nu sunt acceptate alte persoane in masina.

 

Masinile inscrise in competitie vor concura pe trasee diferite, fiecare clasa avand un anumit grad de dificultate. Trialul – Superspeciala si probele speciale se vor desfasura in zone special amenajate pentru public si media, cu acces facil masinilor de strada.

 

Cazarea si parcul tehnic vor fi asigurate la Pensiunea Rustic din Baia Sprie.

 

Pentru cei ce doresc sa mai stea o noapte(Duminica spre Luni) clubul nostru va ofera cazarea gratis.

 

Venind de la Baia Mare, cum ajungeti in Baia Sprie ne aflam imediat pe partea stanga.

http://www.xtremeadventurebaiamare.ro/wp-content/uploads/2013/10/harta-300x197.jpg

 

Conditii de participare:

- Competitia respecta regulamentul CNOR, dar are si un Regulament particular.

- Inscrierile se fac online sau direct la Secretariat pana pe 25 Iunie 2015.

- Documente necesare la prezentarea la concurs:

- Acte de identitate – pentru pilot si copilot

- Permis de conducere categoria B, valabil – pentru pilot si copilot

- Licente emise de catre FRAS, anuala sau one event – pentru pilot si copilot

- Dovada vizitei medicale valabila emisa de o autoritate medicala de medicina sportiva

- Asigurare de viata si accidente pentru competitii sportive de gen

 

Taxele aferente competitiei:

• Taxa sportiva: 450 Ron – nu include cazare si masa

• Taxa all- inclusive: 800 Ron – include taxa sportiva, cazare si masa

• Taxa asistenta si insotitori: 450 Ron – include cazare si masa (in limita locurilor disponibile.)

• Taxa de participare se poate achita direct la secretariatul competitiei sau prin transfer bancar in contul: RO39 OTPV 3500 0042 1406 RO01 deschis la OTP Bank Baia Mare – Asociatia club sportiv XTREME ADVENTURE BAIA MARE

 

Pentru cei care nu poseda licenta FRAS anuala, se vor emite licente one event de catre reprezentantul FRAS prezent la competitie;

 

Programul (informativ)*:

JOI – 25 Iunie 2015

14.00 – Sosire concurenti, inscrieri, cazare

17.00 – 23.00 – Inscrieri / Verificari tehnice

20.00 – Cina – Pensiunea Rustic

 

VINERI – 26 Iunie 2015

07.30 – 08.30 – Mic dejun

07.30 – 08.30 – Inscrieri / Verificari tehnice pentru cei sositi mai tarziu

08.45 – 09.00 – Sedinta tehnica

09.00 – Publicare ordine de start

09.30 – Start ZIUA 1

19.30 – Ora estimata pentru incheierea ZILEI 1

20.00 – Cina – Pensiunea Rustic

 

SAMBATA – 27 Iunie 2015

07.30 – 08.30 – Mic dejun

08.15- Afisare rezultate provizorii

08.45 – 09.00 – Sedinta tehnica

09.30 – Start ZIUA 2

19.30 – Ora estimata pentru incheierea ZILEI 2

20.00 – Cina festiva – Pensiunea Rustic

 

DUMINICA – 28 Iunie 2015

07.30 – 09.00 – Mic dejun

8.30 – Afisare rezultate provizorii

09.30 – Plecarea in coloana catre zona Trial

10.30 – Sedinta tehnica

10.45 – Start ZIUA 3 – TRIAL

15.00 – Ora estimata pentru festivitatea de premiere

 

* Eventualele modificari ale programului vor fi afisate la secretariat pe durata desfasurarii concursului.

Punctele de alimentare cu combustibil: Luckoil se afla la 200 m de parcul tehnic sau Petrom se afla la 6 km de parcul tehnic

 

Formularul de inscriere pentru concurs poate fi gasit AICI - Formular Înscriere 2015

 

Vom incerca sa asiguram cazare in camere cu doua paturi in limita locurilor disponibile, in ordinea validarii inscrierii. Validarea va fi facuta numai dupa confirmarea platii.

 

Persoane de contact – informatii pre-concurs:

- Blavenstein Carol: 0744.621.055 – Director concurs

- Bogdan Toma: 0723.358.877 – Cazare si Media

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

REGULAMENT PARTICULAR

al competitiei Xtreme Challenge Maramures 2015

Etapa a III-a Campionatului National de Offroad 2015

25 – 28 Iunie 2015, Baia Sprie, jud. Maramures

1. Competitia se va desfasura pe teritoriul judetului Maramures, in zona localitatii Baia Sprie, cu start si sosire in zilele de concurs la punctele stabilite de organizatori.

Competitia se adreseaza atat echipajelor de incepatori, care vor utiliza vehicule 4×4 fara modificari structurale speciale, cat si echipajelor care au experienta si utilizeaza in concurs vehicule 4×4 cu modificari speciale pentru offroad.

Competitia se va organiza cu respecterea stricta a Regulamentul sportiv 2015 si anexele sale, a Caietului de sarcini al organizatorului de etape 2015, si va avea trei sectiuni distincte definite de acestea:

a. Clasa STANDARD

b. Clasa OPEN

c. Clasa EXTREM

Competitia face parte din Calendarul Oficial FRAS/CNOR al anului 2015, fiind a III-a etapa in Campionatul National de Offroad. Sportivii vor participa la aceasta competitie in echipaje ( pilot + copilot ), individual si vor puncta in conformitate cu regulamentul Campionatului.

2. Echipa de organizare :

a. Blavenstein Carol: 0744.621.055 – Director Concurs

b. Florin Danci: 0744.923.775 – Director Extrem

c.Marius Pasca: 0744.157.004 – Director Open

d. Cadar Dorel: 0741.193.800 – Director Standard

e. Bogdan Toma: 0723.358.877 – Responsabil Cazare si Media.

Taxe competitie

1. Taxa sportiva – 450lei

2. Taxa all inclusive ( taxa sportiva + cazare hotel, masa , pachete ) – 800 lei

3. Taxa insotitori, asistenta – 450 lei ( in limita locurilor disponibile )

Înscrierile se fac pe site-ul competitiei pana la data de Marti 01.06.2015, orele 18.00, iar plata taxelor se va face in contul Clubului Sportiv Xtreme Adventure Baia Mare : RO39 OTPV 3500 0042 1406 RO01, deschis la OTP Bank Baia Mare. Organizatorul asigura locuri de cazare sportivilor inscrisi pe site-ul oficial al competitiei pana la data limita cu prioritate, in rest se va aplica principiul primul venit – primul servit in limita locurilor disponibile.

Restul concurentilor sau insotitorilor / asistenta inscrisi la fata locului isi vor putea asigura singuri cazare la pensiunile din zona. Validarea inscrierilor se face periodic pe site-ul competitiei http://www.xtremeadventurebaiamare.ro

 

 

4. Conditii de inscriere/participare

Se vor respecta intocmai prevederile Regulamentului sportiv 2015, art. 1, plus Anexe

La clasele EXTREM, OPEN si STANDARD navigarea se facem ,comform regulamentelor in vigoare,exclusiv pe road-book

 

Documentele necesare pentru inscriere:

• Acte de identitate pentru pilot si copilot

• Permis de conducere valabil pentru pilot

• Licenta de sportiv eliberata de FRAS pentru pilot si copilot

• Dovada vizitei medicale valabila emisa de o autoritate de medicina sportiva

• Asigurare de accidente pentru competitii sportive de gen

Sportivii care poseda Licenta anuala FRAS vor prezenta licenta, ceilalti vor putea obtine licenta one-event de la secretariatul concursului( inclusiv vizita medicala si asigurari )

• Pentru echipajele de asistenta tehnica, care se inscriu in concurs in conditiile Regulamentului sportiv 2015, se vor solicita aceleasi documente si taxe ca si pentru sportivi, mai putin taxele de licentiere si licentele one event.

Sportivii si asistenta tehnica de traseu vor respecta intocmai regulamentele in vigoare si regulile stabilite de organizator, care se va ingriji de comunicarea acestora tuturor participantilor. Orice abatere de la acestea va fi penalizata corespunzator.

5. Programul de desfasurare al competitiei

Competitia se va desfăsura in perioada 25-28 Iulie 2015, in zona localitatii Baia Sprie, jud. Maramures, după următorul program:

Programul (informativ)*:

JOI – 25 Iulie 2015

14.00 – Sosire concurenti, inscrieri, cazare

17.00 – 23.00 – Inscrieri / Verificari tehnice

20.00 – Cina – Pensiunea Rustic

VINERI – 26 Iulie 2015

07.30 – 08.30 – Mic dejun

07.30 – 08.30 – Inscrieri / Verificari tehnice pentru cei sositi mai tarziu

08.45 – 09.00 – Sedinta tehnica

09.00 – Publicare ordine de start

09.30 – Start ZIUA 1

19.30 – Ora estimata pentru incheierea ZILEI 1

20.00 – Cina – Pensiunea Rustic

SAMBATA – 27 Iunie 2015

07.30 – 08.30 – Mic dejun

08.15- Afisare rezultate provizorii

08.45 – 09.00 – Sedinta tehnica

09.30 – Start ZIUA 2

19.30 – Ora estimata pentru incheierea ZILEI 2

20.00 – Cina festiva – Pensiunea Rustic

DUMINICA – 28 Iunie 2015

07.30 – 09.00 – Mic dejun

8.30 – Afisare rezultate provizorii

09.30 – Plecarea in coloana catre zona Trial

10.30 – Sedinta tehnica

10.45 – Start ZIUA 3 – TRIAL

15.00 – Ora estimata pentru festivitatea de premiere

* Eventualele modificari ale programului vor fi afisate la secretariat pe durata desfasurarii concursului.

6. Locatia secretariatului competitiei si a biroului de presa

Secretariatul concursului se va afla la Pensiunea Rustic din Baia Sprie, jud. Maramures. Tot acolo se va afla biroul de presa.

7. Locul panourilor de informare unde vor fi afisate informatiile pentru concurenti, clasamentele intermediare si finale, numar de km de traseu zilnic, program contestatii etc. este in zona secretariatului, asigurandu-se accesul facil al concurentilor la informatii, in timp util.

8. Locatia si modul de organizare a cazarii

Concurentii si apartinatorii inscrisi vor fi cazati in pensiuni apropiate de secretariat, pe teritoriul Baia Sprie. Parcul tehnic se afla in imediata apropiere a Secretariatului, unde se pot efectua si reparatii după ora 22.00, cu respectarea regulamentului.

9. Locatia punctelor de alimentare cu combustibil

Punctele de alimentare cu combustibil: Luckoil se afla la 200 m de parcul tehnic sau Petrom se afla la 6 km de parcul tehnic

10. Modalitatile de comunicare cu staff-ul competitiei

Comunicatiile cu staff-ul competitiei este asigurat pe trei canale de comunicatii:

• telefonie mobil ( in zonele cu semnal ), comunicandu-se concurentilor numerele de telefon ale responsabililor organizatori.

• comunicatii prin CB, in toată zona de concurs, inclusiv canal de urgentă ( vor exista echipamente de comunicatii – repetoare si statii – adecvate zonei )

• comunicare directa, in special cu ocazia sedintelor tehnice ( pt. detalii, Q&A )

 

Club Sportiv Xtreme Adventure Baia Mare

Editat de Tomitza

0723358877

Un om bogat NU este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puţin. (Octavian Paler)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

A treia etapa s-a consumat. Am ajuns la Baia Mare pe o ploaie infernala si mi se parea mie ca dansul abia incepuse, dar nu mi-am inchipuit ce hora avea sa fac :banana:banana. Si nu numai eu! Dar, pe vreme de seceta e buna si ploaia cu grindina, asa ca am inceput prima zi de open foarte optimisti, cu Piede al meu de-a dreapta. Troliile au trosnit, solenoizii au devenit pacanele, iar plasmele s-au inmuiat bine in zeama de pamint de dupa ploaie si la deal si pe vale! Bine ca nu a plouat in timpul concursului, ca in rest, stim cu totii ca ploaia face cel mai bine la offroad. Face mult si bine! Si poienile am auzit ca au fost promitatoare ! :wink:

Concurs foarte frumos cu roadbook bun, traseu combinat si tehnic, condensat. Repet, faptul ca a fost un pic solicitant datorita ploii e cum nu se poate mai bine. Asa-i sta bine Simex-ului, pe noroi! :grin:

Participarea a fost una buna pentru Baia Mare, dat fiind distantele mari dintre concurenti si arena de lupta.

Ne vedem la anul, Karci, Florin, Marius, Sorin, Tomitza si toata echipa de acolo !

Felicitari domnilor !

Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

...in sus pe vale...

...in jos pe vale...

...in sus pe vale

...in jos pe vale...totul inmultit cu 100...

...jale...jale...jaleee...

...nu stiu de ce s au mai chinuit sa faca roadbook...primele patru randuri de mai sus erau arhisuficiente pentru a naviga decent la concursul de la Baia Mare...

in rest...sa fi avut sub 22 de ani...asta ar mai fi fost un avantaj...despre copiloti vorbesc...Romica s a scos ca n a fost...a avut si azimut cu dedicatie...in varful unui deal...unde trebuia sa mergi pe jos...

...in rest raiul pe pamant...noroi...bolovani si ape curgatoare...toate deodata...sa nu i duci dorul niciuneia...am avut si smarcuri...asa de control...

...mirific...

in prima zi am terminat cu 3 minute inainte de TM...nu de Timisoara ci de timpul maxim...

...a doua zi...bogdaproste ca ati scurtat traseul...ca altfel era bine pentru "dusmanii" nostri...

despre organizare...cine s a mai uitat sau a mai bagat de seama ceva...dar totusi cred ca asta s a intamplat pentru ca a fost totul ok...si papa bun si nani bun...si botezul de duminica seara si mai "bune"...(partenerii stiu de ce)...sau poate ca am stat prea mult in padure...

...multumim pentru gazduire si "entertainămănt"...n o sa uitam prea curand concursul vostru...asta va si doriti de altfel...

aveti echipa, aveti valoare...felicitari

Editat de Radu Chelaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

In numele meu si al clubului nostru vreau sa multumesc participantilor si sponsorilor (putini la numar ) ca ne-ati onorat cu prezenta,sper ca nu v-am dezamagit prea tare,ploaia nu am reusit sa o oprim mai repede ,din pacate chiar a fost prea multa,dar sper din suflet ca una peste alta a fost bine ,va asteptam si la anul cu speranta ca veti fi mai multi in ambele tabere

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

..pentru cunoscatori...de la Baia Mare...

 

 

Radule, tot mai tare era aia cu "Barlog panda" de la Buzau... Tot pentru cunoscatori... :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

Clasamente finale Xtreme Challenge Maramures 2015

 

10406642_883330261747242_7637925438845037344_n.jpg.d3473295708c6ae4dc5253e91fd2d98b.jpg

 

11219397_883330345080567_1584092002662716804_n.jpg.997a4ab6b960d0947677392c4cc1c427.jpg

0723358877

Un om bogat NU este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puţin. (Octavian Paler)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

Mi s-au desumflat coatele de la vai...acele vai...si scriu si eu

Imi pare bine ca am ajuns la Baia Mare unde am gasit acei oameni aparent molcomi, deosebit de primitori, bucurosi sa te aiba ca oaspete si sa imparta cu tine apa distilata...destul de distilata.

Cu aceasta ocazie am aflat lucruri noi...cum ar fi urcarea 'pe vale' unde valea reprezenta cursul abrupt al unei curgeri de apa cu bolovani. A fost frumos, distractiv si inca o ocazie de a-mi testa jucaria care inca nu merge cum as vrea...

Felicitari organizatorilor ca au reusit sa opreasca traseul a doua zi ca altfel nu stiu cine mai statea la petrecere. Poate cei care nu s-au dat:banana

Daca la anul imi promiteti ca faceti traseul mai greu promit ca vin si la anu'. Daca nu....Tot vin:grin:

Felicitari pentru efortul depus mai ales fara sponsori...

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

Si filmul de la Digi nu-l are nimeni sa-l vedem si noi?

Editat de Sabau Gigel
Membru club GTC Motosport:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

Cu scuzele pentru intarzierea cu care scriu vreau si eu sa felicit organizatorii,ati facut o treaba grozava si anul asta.

 

Asa cum au zis si partenerii de la extrem a fost sus pe vale jos pe vale *100 :))) oricum foarte smecher traseul.

 

M-am distrat copios cand Marinica si-a decapotat masina,sper sa scoata Seba filmarile alea de la arhiva :)))

 

Ma oftic ca nu am avut cardan fata sa putem intra si noi in trial,era pe gustul nostru :grin:

 

Sa ne vedem cu bine la Cluj !!!

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Etapa a 3-a CNOR - Xtreme Challenge Maramures 2015

 

Imi cer si eu scuze de intarziere dar efectiv am uitat cu reparatiile masinii si pregatiri de vacanta dupa etapa de la cluj.

 

O etapa frumoasa,tehnica, dificila.Prima zi doar maestrul de Gaganul a reusit sa o termine in timp maxim restul ne-am cam luat-o.

Seara a trebuit sa chem mecanicul din cluj sa schimbe niste bucse la bratele spate dar asta este si discul de ambreiaj deja incepea sa faca niste figuri.

A doua zi cu toate taierile de traseu am parcurs cam 27km de roadbook (aprox 38 terratrip) cam in 7h deodata cu Vlad Viorel/Flash si Dan Blaga/Stelica.

A fost pe final o urcare lunga unde am si omorat efectiv de tot 8274-u care acuma se pare ca mai bine iau altu decat sa-l repar, si din nou 6 din 8 bucse pe spate, si ambreiajul cam aproape gata.

La trial cu toata ca locul 3 era asigurat am intrat totusi la insistentele copilotului si al observatorului Luci si pe ultima coborare am intalnit un bolovan imens miscat de ceilalti din fata care nu aveai cum sa-l ocolesti fara sa te rastorni am ales varianta talpa si sarit peste => baie ulei paaaa.

Per total un concurs cu multe chestii tehnice ajutate si de ploile de joi miercuri etc.

 

FELICITARI ORGANIZATORILOR SI TUTUROR CONCURENTILOR.

 

Sper ca la anu sa ne revedem in aceasi locatie, nu de alta dar imi place pensiunea si si mancarea a fost super.

BRAVO

Patrol Y60 M52B28 '91 / Patrol Y61 M57D30 '98 / BMW 520d '09

Transsylvania Offroad

http://www.offroadtranssylvania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare