Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificari Yj


alin-jeep

Postări Recomandate

...pentru ca proprietarul a spus ca s-a saturat sa tot schimbe puntile si sa tot ramana defect prin teren mi-a cerut parerea iar eu i-am propus astea :

 

-montare punti Patrol Y61

-cutie transfer DANA 300

-inlocuire suspensie

-modificari instalatie electrica

-doua trolii

-roti de 35 Sylverstone Extreme

-relocare rezervor

-marire distanta intre axe

-4 link cu tendoane lungi

-caseta de directie de Patrol

 

asa ca ... ,,mana pe lucru "

 

DSCN2029.thumb.JPG.b6f5faef4b060a7fe2233cd66c2f77e9.JPG DSCN2035.thumb.JPG.51075f9d640dd36e656510f74edb1bbf.JPG DSCN2036.thumb.JPG.a2eeebeb488f717359c2a78fcd756cd8.JPG

Editat de Astral
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Modificari Yj

 

Tare fain flexeaza, frumos fieru, asta e Patrol YJ, desi e mai mult YJ piesele care nu se strica sunt de Patrol, asa ca "Patrol YJ":wink:

 

 

...sau cam asa ar trebui sa fie un Jeep...

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Yj

 

Aline, flex superb dar atingeri maxime.

 

Mariti "degajamentul" cum spunea un genial la tv sau scurtati din travel? Sau o combinatie de roti mai mici?

Vad ca incet incet pasiunea face treaba.Proiectele arata din ce in ce mai bine, clientii sunt din ce in ca mai celebri mai cunoscuti si mai multumiti.

 

SPOR in toata inima! :h5

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Yj

 

Asta-i rostul probelor in teren ,sa vezi ce si cum :wink: urmeaza remedierea problemelor-intr-un fel sau altul .

Pana una alta sunt foarte multumit de rezultate.

 

:h5

 

P.s. parca nu as scurta/limita travel-ul

 

...cat despre roti mai mici-nici intr-un caz !

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Modificari Yj

 

Povestile continua ...

 

Un alt YJ ,motor 4000 cc ,cutie automata ,punti Nissan Patrol ,cutie transfer DANA 300 , 4link spate ,4 link fata + Panhard , casta directie Patrol ,sasiu scurtat in fata ,roti 35x11.5x15 Sylverstone Extreme ,troliu ,fendere ...

 

 

 

DSCN4311.thumb.JPG.983b0821e15a77f52269e3c51823c4b0.JPG DSCN4312.thumb.JPG.2eba8ea42c9c812ce60eec630f7e65ca.JPG

DSCN4309.thumb.JPG.4a2f86ec773fa9d340624bbaeabe04dc.JPG DSCN4313.thumb.JPG.11836e38709b6fca95bce60b6008a0b2.JPG

DSCN4458.thumb.JPG.fa684c1cbc464896ea3a786515130266.JPG DSCN4324.thumb.JPG.0901acaccd343cb2ed6d3e020ac8e93b.JPG

 

Masina avea un chit de inaltare de 6 inch cu care nu s-a prea inteles :grin:

 

De data aceasta am hotarat sa separam caroseria de sasiu pentru a lucra mult mai usor si mai repede

 

:h5

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Modificari Yj

 

Cand ai timp, maestre, să ne mai zici despre YJ-ul roşu...Când am fost pe la tine avea deja elicoidale faţă-spate, bănuiesc că nu ai prea avut timp să scrii.. :old

"Am avut ... jante mari , talon mic ...deh eram copil , acum visez jante mici talon foarte mareee si pe PATROL" @timberland0910. - 13th November 2015
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Modificari Yj

 

Cand ai timp, maestre, să ne mai zici despre YJ-ul roşu...Când am fost pe la tine avea deja elicoidale faţă-spate, bănuiesc că nu ai prea avut timp să scrii.. :old

 

Asa este . Am terminat masina si am predat-o . Nu i-am facut probe deloc . Sper sa treaca testele pe care le va face proprietarul :wink:

 

O sa continui cu alte doua YJ-uri -patrolizate :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Modificari Yj

 

Mare greseala predarea masinii fara probe . Proprietarul a iesit in natura in noua configuratie care te incurajeaza sa ii incerci limitele .

Rezultate :

-cutia de viteze automata a cedat

-un etrier s-a blocat destul de rau

-se auzeau pocnituri in sarcina .

 

Din nou la treaba . Am hotarat sa facem conversie la manuala AX 15 . Am inlocuit volanta,placa disc si rulment de presiune ,senzorul de turatie , traversa cu suportul cutiei a necesitat relocare si modificare cardane . Nu am mai piedrut timpul cu modificarea instalatie si am inlocuit-o cu una de la cutie manuala .

 

Etrierele erau pe puntea adusa de client . Am inlocuit la ambele etriere pistonasele si garniturile .

 

La probele facute in teren am constatat ca pocniturile veneau de la un Mrl care scapa .

 

Mai trebuie sa limitez travelul la puntea spate .

 

 

In rest se pare ca este un proiect reusit -urmeaza probe mai serioase pana la vara ce o predau din nou

Editat de alin-jeep
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
Salutare wrangleristi.cine îmi poate patroliza si mie wranglerul meu yj de 2.5

 

Pai, suna-l pe Alin !

Vezi numarul lui aici :

https://www.club4x4.ro/forum4x4/forum/mica-publicitate/anunturi-pentru-masinile-4x4/vanzari-piese-de-schimb-4x4/59933-vand-caroserie-si-sasiu-nissan-patrol-y60-4-usi

 

 

PS - Si spune-i ca-l salut si ca il astept pe forum ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare