Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Isuzu D-MAX ,am cateva intrebari pentru posesori.


newborn

Postări Recomandate

Salut,ma numesc Adrian,si am nevoie de o masina,in acest moment am un Ford Focus(inca incepator,am carnet de 2 ani),insa eu stau in Franta,in zona montana,in Rhone Alpes(Langa Chamonix si M.Blanc),deci va puteti imagina cum is drumurile acolo,o gramada de curbe (drumul e facut bine,insa foarte foarte multe curbe si depasiri multe,pentru ca nu stai dupa toti mosii' de 60 ani care conduc cu 30 la ora pe drumul ala.Iar ford focus este satisfacator in drumurile astea,nu prea bine ,dar satisfacator.

 

Acum,sa revenim la topic,multa lume are acolo Isuzu,Toyota Hilux,Chevrolet ,etc,insa eu ,vreau sa-mi iau un isuzu,pentru ca este singura masina care este si ieftina(20.000 euro pentru versiunea 2013 cu 5000 KM,din Germania,versiunea Extended Cab)

 

Am fost la Lyon ca sa fac un test drive ,imi place suspensia la masina,e confortabila,iar bordul,este frumos pentru o masina de genul.

 

 

Insa vreau sa stiu de la posesori,este masina reliabila?

Masina poate duce un stil de condus agresiv si sportiv?

Cum sta masina cu confortul in caz ca vreau sa fac un drum Franta-Romania si invers cu 2 persoane(1 in spate 1 in fata),cum sta persoana din spate?confortabil dupa 500km ?

Masina nu o sa fie pe full offroad,in foarte rare cazuri cand merg la camping si nu vreau sa merg pe jos,si iarna cand ninge foarte tare,dar in rest,nu merg mult offroad cu ea(vreau sa iau o masina ca Isuzu din cauza drumurilor, si vreau sa fie reliabila masina.)

Cum e masina in oras?Cum se comporta?(Mai dau drumuri pana la Lyon si alte orase)

Daca e bena goala,e mai saltareata?

Iar maintenanta,unde o fac?Costa mult?

 

 

O sa mai vin cu intrebari cand imi vin in minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebarii pentru posesori.

 

Nu am condus DMAX, dar uitindu-ma la lungimea ei, puterea motorului, greutate, tipul tracțiunii, sunt aproape sigur ca nu e potrivita pentru drumuri întortocheate la munte, sa mai faci și depășiri din scurt. Fiind pick-up cu propulsie spate sigur va avea tendința să derapeze dacă o bruschezi pe curbe când ești cu bena goala. La cât de grea este sunt sigur ca poți merge doar așezat cu ea.Pentru aplicatia ta un SUV e mai potrivit, sau ceva la care un armăsar putere sa aibe de carat cam 10kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebarii pentru posesori.

 

Stiu dar ce altceva as mai putea avea la un pret decent care sa aibe si un interior bun...

 

 

 

Imi trebuie neaparat 4x4 pentru ca iarna,aici este de neiertat,ori ce greseala ,faci accident,si unde ajungi?in prapastie la 500 metri.

 

 

Si cum eu nu sunt mare expert in masini,eu am vrut sa ma iau doar dupa ce au astialalti pe aici(bine dar cei care au aici ,fac agricultura,oi,capre,toate astea)

 

 

Cel putin cu fordu' am derapat de 3 ori in 1 saptamana si am avut de mare nevoie de ajutor ca sa fiu tras din zapada.

 

 

 

Acuma nu stiu daca o sa va para interesant,vreau doar sa va arat ceva imagini de cum e drumul pe aici

 

3333.jpg.40c7f7f8d90350d062ef0afa167294eb.jpg

 

235985.jpg.0d58152da578e2aeae7e709506cd0a7f.jpg

 

Altitudine 2000 ¬ Metri.

 

 

Cam o masina pentru zona asta am nevoie,insa chiar nu stiu de unde sa aleg si pe ce marca sa ma orientez.

Bine,acuma nu o sa fiu mereu in zona asta,mai plec si prin oras,mai dau ture prin Romania.

Editat de newborn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebarii pentru posesori.

 

Cam toți producătorii au minim un suv cu 4x4 on demand. În linii mari sunt la fel și toate sunt potrivite pentru drumuri alunecoase și sinuoase, eventual în panta. Dacă ai derapat de 3 ori cu focusul, cu Dmaxul o sa derapezi de 10 ori minim. ..dar dacă îți place dmax ia-ti dmax, ca cel mai mult la o masina contează factorul subiectiv....adica trebui sa îți placa...restul se rezolva cu mastercard sau cu mai multa grija la condus. O sa înveți sa-l conduci și evident ca are și avantaje..impozite mai mici, o idee mai înalt, look macho, mai bun pe namoale cu ceva sleauri, poți cară ceva în bena

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebarii pentru posesori.

 

Despre D-MAX, cel mai potrivit in sfaturi era Alf (din cate stiu chiar il mai are), dar din pacate nu mai activeaza pe niciun forum de 4x4.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebarii pentru posesori.

 

Eu cu focusu' am derapat ca puneau aia frane prea multe si aveau 4x4,iar eu cum n-aveam,ma duceam frate ,trebuia sa stau cu frana de mana din 20 in 20 de secunde.

 

Bine ca asa si invat sa conduc.

 

 

 

Oricum,asta e doar iarna,vara este Ok.

 

Eu am vrut sa ma bag initial pe un D-max,pentru ca pot sa dau masina la inchiriat la Primaria orasului,pentru ca nu sunt multe masini de genul si au nevoie de 4x4 cu bena ca sa tracteze astia care au derapat.

Mai fac si ceva bani

 

Mie imi trebuie ceva cu raport de vedere inalt,cum are Isuzu

Editat de newborn
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebarii pentru posesori.

 

Daca te gandesti sa faci un ban cu masina pe care ai cumparat-o personal si de care ai avea mare nevoie la timpuri nasoale ... mai bine nu ... Orice masina inchiriata e o masina data la liber pentru batjocura oricui pune bocancul in ea - talpa maxima , mizerie maxima , cheia in contact si la treaba ... ca nu-i a mea si daca nu-i a mea chiar nu ma doare nici la basca ca are in bord niste becuri care stau aprinse sau butoiele alea au cu 500kg mai mult decat e prevazut ... treaba mea e mai importanta decat o masina inchiriata ...

Cum scenariul asta se intampla chiar si la unii mandrii propietari care relateaza cu ifose ca au avut pe masina si 2800 kg de gresie si faianta si au mers si cu suta ... e cam nasoala ideea .

 

Poate ca e mai 9indicat sa ai o mica investitie intr-o mica grupa de 2-3 masini spre inchiriere , e cu totul altceva decat o masina personala care trebuie sa fie sigura si sa nu te chinuie la intretinerea de pe urma altora .

 

Ma abtin sa recomand o masina , in conditiile expuse de tine exista multe variante posibile , unele mai bune , altele mai palide , dar cel mai important factor universal valabil e soferul . Tu singur esti factourul decisiv intr-o masina clasica sau una asistata electronic . Desi electronica ajuta enorm in situatiile expuse de tine , nu inseamna ca ai elicopter sub fund sa-i dai pedala ca vara . Sa nu uitam ca esti in perioada cea mai nefasta a unui conducator auto , e un adevar valabil si recunoscut ca se castiga prea multa incredere dar experienta acumulata pur si simplu nu e suficienta . Nu neaga nimeni ca poti fi un bun conducator , dar ... cata vreme esti un conducator obisnuit , neinstruit special pentru situatii grele , inca mai ai de prins experienta . Si din cate inteleg ti-ai dori o masina care sa alerge pe serpentine inzapezite ... ia-ti gandul , nici o sansa cu un pick-up . Si nici cu multe altele , iar cele cateva care pot nu prea le poti cumpara sau daca le poti cumpara nu prea mai ai nevoie sa te duci la lucru ...

  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebarii pentru posesori.

 

Ah,nu nu nu,baietii,eu am nevoie de o masina sa nu alunec asa tare cand pun frana pe zapada si sa ma ajute 4x4 sa nu ma impotmolesc in zapada moale,ca eu pe zapada nu depasesc,cand depasesc eu asa e doar vara cand nu e zapada de loc pe drum.

Ca de altfel nu e nici voie sa depasesti pe ninsoarea aia.

 

 

 

Si nu e ceva special,de facut,cu inchirierea masinii,le dau masina 2 ore pe zi cand ninge foarte tare si cand au foarte multe masini care s-au blocat in zapada,adauga o chestia d'aia(nu mai stiu cum se numeste in romana) care se pune in fata la masina ,langa placa de imatriculare,electrica cu atza,cu care tragi masina cealalta din zapada.

 

 

Pentru asa ceva astia te platesc 500 euro pentru 10 ore de asa ceva,cu tot cu plin.

Editat de newborn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebari pentru posesori.

 

Cica Subaru ar fi "masina nationala" in Canada. Si daca nici aia nu au zapada pe acolo... Marca asta si-a castigat reputatia asta tocmai datorita conditiilor de iarna grea existente pe acolo. Si la Subaru ai multe variante de ales, ca parca toate sunt cu 4x4.

Si eu cred ca un SUV / Crossover destept iti este suficient si chiar mai indicat pentru ce nevoi ai tu acolo. Si cel mai important, indiferent de ce masina iti iei, ai nevoie de niste anvelope de iarna foarte bune, astea sunt mai importante ca masina.

Ideea cu inchiriatul masinii la primarie nu e buna, singurul castigator va fi primaria.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebari pentru posesori.

 

Cica Subaru ar fi "masina nationala" in Canada. (...) .

 

O fi masina nationala la ei precum Loganul la noi ... adica dupa ce fac partie RAM-urile, F-urile, CHEVY-urile & Co, ies cu Subaru sa se plimbe prin oras :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebari pentru posesori.

 

Cica Subaru ar fi "masina nationala" in Canada. Si daca nici aia nu au zapada pe acolo... Marca asta si-a castigat reputatia asta tocmai datorita conditiilor de iarna grea existente pe acolo. Si la Subaru ai multe variante de ales, ca parca toate sunt cu 4x4.

Si eu cred ca un SUV / Crossover destept iti este suficient si chiar mai indicat pentru ce nevoi ai tu acolo. Si cel mai important, indiferent de ce masina iti iei, ai nevoie de niste anvelope de iarna foarte bune, astea sunt mai importante ca masina.

Ideea cu inchiriatul masinii la primarie nu e buna, singurul castigator va fi primaria.

 

subaru poate pina se strica... adica fix o tura. dupa aia scoti 27.000 de lei din buzunar ca sa repari transmisia. de fapt s-o schimbi :grin: e adevarat, masina a fost abuzata grav de tot.

 

ideea cu subaru nu e rea, un wrx sti. sau un lancer evo. ceva cu autoblocant pe spate. volvo iar face masini bune, doar au ceva experienta cu zapada.

 

daca vrea o masina care sa se opreasca repede, SUV-ul nu o face. problema e ca nu stie ce masina vrea. ce vrea el este ceea ce a zis cos: daca o ai, nu te mai duci la munca si nici n-o vei inchiria la primarie.

 

am vazut eu un film cu bond. james bond. in care se alergau pe gheata cu niste masini. aston si jaguar xkr. doar ca aveau alte cauciucuri.

 

http://www.forbes.com/sites/jimgorzelany/2015/01/09/whats-best-on-snow-and-ice-four-wheel-drive-versus-all-wheel-drive/3/

 

http://gearpatrol.com/2013/12/02/blizzard-beasts-10-best-cars-for-winter/

 

btw, chestia aia cu ata se numeste troliu (treuil in franceza).

 

daca tii neaparat sa iei un SUV, ia-ti un land rover defender 90 sau 110. masina are ABS, are TC, este 4x4, are consum mic, se descurca bine iarna, are tabla de aluminiu si nu rugineste, se preteaza la troliu si la ceea ce vrei tu: sa o dai la inchiriat. daca vrei sa arunce si material antiderapant, ia-ti un 130 cu bena, dar stiu ca este mai scump. piese ai ieftine peste balta.

Editat de air_wolf
  • Like 1

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebari pentru posesori.

 

Salutare,am fost in vacanta,acum mi-am dat seama,ca sa ai o vacanta placuta in Grecia,trebuie neaparat o masina(Nu vroiam sa merg cu fordu' ca mi-e frica ca s'ar strica pe drum)

 

Acuma mi-am dat seama ca prietenul meu vroia sa-mi vanda jet'ski-ul lui cu un pret decent ,doar ca mi-a spus ca fordul nu poate tracta un jetski SI valize SI 3 oameni.

 

 

Daca ma gandesc mai bine in bena o sa pun canistre de benzina(5-8) ,valizele(pun acoperis in bena,desigur).Ma gandesc ca un Isuzu cu bena semiplina o sa fie mai Ok.

 

Acuma,e neaparat sa am o masina 4x4 cu vedere inalta,ca daca e jos,am patit eu multe patanii cu Focusu'.

 

Eu vreau o masina de ACEST FEL ca sa o fortez (in deal,panta,cand e inzepezita) fara sa risc sa f*** motoru' prea mult(cu cat e motoru mai tare cu atat mai bine ,cica)

 

Bena s'ar putea sa o am plina cu scule sau alte lucruri mai grele.

 

Chiar daca n-am experienta,o sa invat,nu?

Editat de Astral
"DE GENU"....?!? A AJUNS SI IN FRANTA PORCARIA ASTA ???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebari pentru posesori.

 

Pentru tipul de drum expus eu m-as orienta catre un 4x4 cu diff central obligatoriu blocabil, recomandabil si cu blocant spate.

Sau catre unul care are toate acronimele electronice posibile, mai ales pe cele care suplinesc lipsa pinioanelor din prima fraza.

 

Asta pentru condus la deal.

 

La vale..... "la tati nii greu" :ha:

  • Like 1

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Isuzu D-MAX ,am cateva intrebarii pentru posesori.

 

Eu cu focusu' am derapat ca puneau aia frane prea multe si aveau 4x4,iar eu cum n-aveam,ma duceam frate ,trebuia sa stau cu frana de mana din 20 in 20 de secunde.

 

Asta cu frana de mana mi-e cam neclara..Esti sigur ca nu din cauza asta ai derapat si ai ramas in nameti..?

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare