Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

sfat soft top sau hard top?


mircea m

Postări Recomandate

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Sa-mi iau soft top sau hard top la Wrangler 2 usi? YJ TJ sau JK? (difera atat hardtopurile cat si softtopurile cat si multitudinea de variante, yj tj dintr o bucata jk din 3, greu sau usor de manevrat etc)

Ce dezavantaje are soft top? Nu prea are (nu arata la fel de bine ca hard topul - parere personala)

Zgomot in masina? Depinde aici daca are jumatati de usi sau nu, daca are jumatati de usi da este zgomot mare in masina, si daca are usi intregi este zgomot decent, se poate trai cu el, simtitor mai mare decat cel cu hard top.

Frig iarna? Nu (la fel ca intr o masina cu hardtop, se raceste dupa ce ai oprit motorul mai repede dar absolut nimic de speriat)

Ti-l taie hotii noaptea? Nu (e destul de tapan)

 

La ce se foloseste masina cu preponderenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Buna ziua , depinde pe ce wrangler vreti softtopul , TJ , YJ sau JK pentru ca pe wrangler yj , are cateva dezavantaje , si anume , zgomot la rulare de la viteza de 70-80 km/h pentru ca la Yj softul a fost facut ca in partea dintre rama parbrizului unde se prinde si mijlocul masinii unde are o bara care il intinde este mai saltat in sus si astfel permite aerului ce vine din fata sa umfle prelata si de acolo zgomotul de vant , in parcare de taiat depinde de zona unde il parcati , eu am stat 3 ani cu soft in buc si nu mi la taiat nimeni .despre caldura pot zic 100% ca este exact aceeasi caldura ca si cu hardtopul , deci prelata nu pierde caldura iarna. La Tj si Jk prelata nu mai are ,,ridicatura,,din mijloc si zgomotul la rulare de la prelata este mult mai mic .

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Bine si softopul e cu fermoar, deci nu e nevoie sa ti-l taie ca sa fure ceva din masina, decat daca vrea sa iti faca rau intentionat.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Multumesc pt raspunsuri!

 

Acuma, sa le luam pe rind:

- masina o voi folosi 95% in Bucuresti (si poate pe viitor la padure)

- nu stiu ce inseamna YJ, TJ si restu'; ma gindesc la Wrangler Sahara 2 usi 2015

- n-as lua hard-top pt ca ma enerveaza cum arata, mai mult imi place cu softu-topu'

- sint nebun...?

:gr1

 

Mircea M

mircea m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Multumesc pt raspunsuri!

 

Acuma, sa le luam pe rind:

- masina o voi folosi 95% in Bucuresti (si poate pe viitor la padure)

- nu stiu ce inseamna YJ, TJ si restu'; ma gindesc la Wrangler Sahara 2 usi 2015

- n-as lua hard-top pt ca ma enerveaza cum arata, mai mult imi place cu softu-topu'

- sint nebun...?

:gr1

 

Mircea M

 

softop pt vara si hardtop pt iarna ... cu softopul iarna se raceste foarte repede masina, respectiv caldura in habitaclu este mai mica decat la hardtop ( se pierde din caldura prin panza respectiva )

 

daca o iei de noua parca ai doar 2 optiuni: cu Hardtop sau cu Hardtop + Softop

 

daca ai unde sa il depozitezi, nu strica sa il ai si pe ala.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Nu stiu cum e la Jeep cu soft-top iarna, ca nu am mers pana acum, insa la Vitara cu soft-top, de la 80 in sus cam adia crivatul pe la ceafa. Si eu as merge pe varianta cu hardtop iarna si soft-top vara.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

1614543225_T2eC16FHJGIE9nnWprVBBP8morFgZw60_35.JPG.2ac72b6f16b9b0ea3c6f9a3129cf947a.JPG hqdefault.jpg.450c89ef7039b1597e9a08b348c35b60.jpg jeep-hardtop-lift-JohnP-400.jpg.47003c8d459e25ede45080c876c32b4f.jpg m4WPd-mHPX1BMy3Jpt4kFAg.jpg.0b922826425bcae916bd2f700c46366e.jpg maxresdefault.thumb.jpg.ca39d06af92fb8c858e5964f50f2f407.jpg url.thumb.jpg.c04bb7603459917902e2d2727b2e6ac0.jpg

 

- masina o voi folosi 95% in Bucuresti (si poate pe viitor la padure) In oras nu deranjeaza cu absolut nimic, pe viitor in padure chiar te ajuta , mai bine o decapotezi sau agati un pic de material decat sa spargi un hardtop (care este foarte scump)

- nu stiu ce inseamna YJ, TJ si restu'; ma gindesc la Wrangler Sahara 2 usi 2015 YJ (1987-1995) Hardtop dintr o singura bucata greu de manevrat, TJ (1997–2006) Hardtop dintr o singura bucata greu de manevrat, Jk 2007+ hard top din 3 bucati asta ar fi si cazul tau, mai usor de manevrat, posibilitatea sa decapotezi doar parti anume, poti sa dai jos doar partile de deasupra capului pasager si sofer (foarte usoare) si sa mergi cu hardtopul on, vine ploaia le pui rapid inapoi.

- n-as lua hard-top pt ca ma enerveaza cum arata, mai mult imi place cu softu-topu'

- sint nebun...? Nu esti nebun deloc gusturile nu se discuta, oricum softopul chiar nu e un compromis rau, sau din punctul meu de vedere nu este nici macar un compromis, este o alternativa cu foarte putine dezavantaje.

 

De luat in calcul si pretul hard topului, sunt convins ca si asta conteaza.....

De luat in calcul daca ai garaj/curte etc, cand dai jos hard topul si vrei sa mergi cu ea complet decapotabila trebuie depozitat si nu este mic.

De luat in calcul ca este aproape imposibil fara inventii sa dai partea din spate a hardtopului singur jos, mereu nevoie de ajutor, daca vine ploaia etc (avantaj oricum daca decapotezi doar trapele ocupantilor din fata.

Soft Topul il montezi demontezi singur fara probleme.

Linistit ia soft top, nu ai de ce sa regreti, daca te deranjeaza poti oricand cumpara hard topul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Dezavantajele pe care le-am vazut eu la JKUR varianta cu soft top pina acum:

 

1.zgomotul este intr-adevar mare la rulare cu viteze peste 110kmh. (asta cu anvelope stoc). Practic la viteza asta nu prea poti purta o conversatie cu cel din spate.

 

2.Consumul cred ca e ceva mai mare (cu aproximativ 1l).

 

3.La revanzare iti va fi mai greu fara hardtop...oamenii sunt mai conservatori.

 

4. Nu stiu cum va arata softopul peste 5-7 ani.

 

5. Nu poti lasa nimic in portbagaj in zone unde mai sunt ochi curiosi si miini mai lungi. (exista solutia montarii unor cutii acolo...insa nu stiu cit de mult zgomot vor face/sunt destul de scumpe )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

soft-top si cu jumatati de usi. masina decapotata arata bestial, mult mai bine in realitate decat in orice poza, iar senzatia este de nedescris. cu hard-top nu o vei decapota prea des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Am vazut ca exista un mecanism de prindere special pentru ridicare hard top pe scripete.

Gasim la noi in comert sau sa ma orientez spre pietele de afara?

 

orienteaza-te :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Si asta e adevarat....daca nu trebuie facuta vreo inginerie prea mare la sistemul de agatat!:)

 

Mai bine ti-l iei de-a gata pentru ca "sa fie bine, sa nu fie rau" !

 

Asa ceva iti trebuie :

http://www.maretorino.com/sites/default/files/styles/large/public/sistema-harken-hoister-7803.jpg?itok=TLfucj0e

 

http://www.maretorino.com/attrezzatura-di-coperta/sistema-di-sollevamento-harken-hoister

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Hornbach- ~200 lei, tine pana la 100kg.Am luat eu pt barca,vandut o data cu ea :))

Arata bine, este teapan siusor de folosit daca este montat bine.

 

Varianta din bucati,unde costurile sunt tot pe acolo dar + calitatea si + rezistenta tin doar de ce alegi/dimensionezi tu ca scripeti si coarda....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat soft top sau hard top?

 

Trebuie sa aprofundez putin problema.

Nu mi am facut timp nici sa ma apuc sa demontez hard top ul, ca sa vad exact de ce am nevoie si cat de greu este.

 

Am inteles ca soft top ul care vine in masina la livrare, se poate demonta doar daca scot hard top ul, ca sa pot beneficia de portbagaj mare, corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare