Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Marime anvelope


Noroila

Postări Recomandate

Buna ziua, de ceva vreme am un landcruiser 120 varianta scurta si acum as vrea sa o pregatesc de expeditii off road. Intrebarea mea este ce marime de cauciucuri pot monta pe ea cu suspensia stock.

Eu as vrea 33/11.5/17, dar cred ca sunt putin cam mari. M-am gandit la un kit de suspensie dar am vazut ca sunt facute in general pentru landcruiser 120 si nu se diferentiaza modelele scurte de cele lungi, si ma gandesc sa nu fie prea rigida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope

 

Sunt convins ca se poate gasi un kit de suspensie optim pentru masina si cerintele tale.

Sunt solutii si pentru a monta anvelopele de 33".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope

 

LC 120 o masina care mie imi place tare mult. Incet , incet pe masura ce se invecheste modelul , lumea incepe sa o prepare si sa o bage in teren. F frumos !

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope

 

Stoc iti intra 265/70/17 ~32".

Cu intaltare si alte jante sau flanse plus taiat din aparatoarele de noroi iti intra si 33.

 

Parerea mea ca 32" sunt ok. Eu merg cu 32 de 5 ani.

 

Pentru incarcare mare suspensia stock nu prea e ok. Are un accent pronuntat de barca.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope

 

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca o sa iau in calcul varianta cu 32'. De incarcare nu e problema deoarece vor fi maxim 2 oameni in masina in timpul iesirilor si ca greutate se vor adauga bara fata si spate PE care le voi face din aluminiu.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Marime anvelope

 

Off topic. Radui , se poate imbunatati tinuta de drum la 120 ?Am condus si eu unul ,eram gata sa-l cumpar ,dar m-a speriat tinuta de drum .Cred ca e o masina de 80-90 pe sosea.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope

 

Off topic. Radui , se poate imbunatatii tinuta de drum la 120 ?Am condus si eu unul ,eram gata sa-l cumpar ,dar m-a speriat tinuta de drum .Cred ca e o masina de 80-90 pe sosea.

 

Eu am 125 de 3 ani si nu l-as schimba cu nimic pe sosea. Merge cu 100-120 pe drum normal, si chiar daca drumul e rau tot poti merge cu viteza. Ce imi place cel mai mult este ca stai sus si ai vizibilitate foarte buna. Si pe autostrada merge 140-160.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope

 

Masina, de la mama ei, are un usor comportament de salupa, dar nu e de speriat. Poate o fi avut amortizoarele terminate cea cu care ai mers?

 

Eu de 4 ani am OME sport shock si comportamentul e total altul.

Foarte rigida, ruliu mult mai mic, dar si confortul e mult diminuat.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...
  • 11 luni mai târziu...
Exista diferența între anvelopele de strada si cele de off road în privința mărimii, adică dacă am pe J120 anvelope265/70/17 pentru asfalt, pot pune aceeași mărime dar cu profil simex fără alte modificări?

 

Sunt trei diferente majore:

- profilul (desenul) caii de rulare care este semnificativ mai agresiv decat la cele de asfalt, fie ele de vara, iarna sau all season. Dupa desen se impart in 2 mari categorii: All Terrain (A/T) potrivite cam petru orice tip de teren mai putin cel mlastinos, noroios si M/T (Mud Terrain) care au de departe cel mai adanc si agresiv profil pentru a genera tractiune in conditii de namol si pentru a se putea auto-curata de namol in timpul rularii. Ar mai fi anvelope ultra specializate (gen cele facute sa ruleze exclusiv in conditii de gheata sau zapada adanca) dar sunte prea specializate ca sa intereseze discutia.

- inaltimea talonului care trebuie sa fie mai mare decat la o anvelopa de asfalt pentru ca deseori, functie de regimul off road (pietris marunt, denivelari regulate, piatra mare, noroi superficial alunecos, noroi gros, nisip afanat) va trebui sa reduci din presiunea "de sosea" din pneuri pana la nivelul adecvat tractiunii optime pe suprafata de rulare. Un talon gros ofera flexibilitate si protectie la rulajul peste chestii care pot deteriora anvelopa. Anvelopele off road au marginea inferioara a talonului ingrosata si cu un desen care ofera tractiune laterala si protectie.

- numarul de pliuri de cauciuc (grosimea si rezistenta) din care e confectionata anvelopa. O anvelopa dedicata off road este construita din minim 10 pliuri (12 ar fi optim). Numarul de pliuri ofera rezistenta sporita anvelopei in conditii de incarcare mare si presiune redusa (vezi rulaj in conditii off road) si rezistenta laterala la intepare. impunsatura, frecare, taiere din contactul cu diverse chestii din off road.

 

Dincolo de caracteristicile tehnice, din perspectiva utilizator anvelopele off road sunt mai zgomotoase, mai grele, mai scumpe si reclama un consum mai mare de combustibil. Cu cat mai agresiv profilul cu atat mai nepotrivite pt rulajul on-road.

De aceea este bine sa ai roti dedicate off road pe care sa le pui pe masina doar atunci cand pleci in tura si sa nu le tii pe masina pentru uz zilnic decat daca lucrezi in domeniul forestier sau la administratia plajelor :-)

 

Tot ce am spus mai sus se refera la comparatia intre o anvelopa normala si una off road PE ACEEASI DIMENSIUNE STANDARD A ROTII DATA DE FABRICANT si care se gaseste in talon. Daca schimbi cu dimensiune mai mare apar si alte probleme (la schimb cu 1.5-3 cm castigati la garda la sol din inaltimea anvelopei).

 

Pentru 95% din utilizarile off road anvelopele A/T (pe cea mai inalta dimensiune de talon data ca standard de fabricant) sunt exact ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare