Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008


florin.rus

Postări Recomandate

In momentul in care mi-am cumparat Pathfinderul (fab.2008) am observat ca am consum mai mare cu un litru si ceva decat un prieten care are masina fabricata in 2006. Am citit in specificatii si se pare ca difera motoarele la cele doua masini, a mea e cu DPF iar a lui fara, deasemenea am vazut ca la mine EGR-ul e electronic al lui nu, plus ca a lui are cu 3 cp mai mult decat a mea. Daca as renunta la DPF si as resofta credeti ca as obtine performante mai bune decat a lui? Editat de florin.rus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Salut

Am avut Pathfinder 2006 -2009 nu cred in dif de consum la cele doua avand in vedere anul de fab, depinde ce talpa ai , ce combustibil folosesti , daca ai cutie mecanica depinde la cate ture schimbi vitezele , daca mergi in Auto sau .... ?, conteaza si cauciucurile etc . Nu cred in dif de consum 1 litru asta nu insemna nimic . Este doar o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Cu siguranta ca scoti un consum net superior amicului daca schimbi si masina cu una de la acelasi producator respectiv cu un Clio 2006-2008 1,5 dci. il bati de nu se vede la consum si intretinere.

In rest, te poti bucura doar ca tu poate ai taxa platita din 2008 si el nu din 2006 -- Sac!

Daca fumezi mult, 1% ala in plus la 100% il scoti din redus fumatul sau te lasi, si iarasi balanta va fi in avantajul tau

Aici depinde mult si ce fumezi , costurile sunt diferite :ha::ha:

 

 

 

Prietene, da-o-n masa de treaba. sunt motoare diferite,asa cum ai spus singur. consuma si ele diferit.poti pe banii tai sa-i pui o turbina mai mare,o sa ai power superior si un consum la fel.sau sa-i scoti filtrul de particule, sa-i tai spatele si sa o faci decapotabila.

 

Fiecare-si cunoste limitele si bugetul ...as zice ca al tau este cam stramt decat te uiti la 1% consum la un elefant din asta...... mergi cu ceva mai mic, sa vezi atunci 4,5% :grin:

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Astupa egr-ul, scoate-i dopul ala din fund de Dpf ca sa traga partzurile linistita si resofteaza-i menagement-ul motorului. Va fi complet alta masina si vei obtine un consum mai mic. Cu conditia sa nu te dai la ea! Din cauza lipsei oxigenului in camera de ardere (aici este vorba de Egr) ai un consum mai mai mare. Sa nu vorbim mai departe de filtrul de particule... are un rol idiot in functionarea corespunzatoare a motorului.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Salut

Am avut Pathfinder 2006 -2009 nu cred in dif de consum la cele doua avand in vedere anul de fab, depinde ce talpa ai , ce combustibil folosesti , daca ai cutie mecanica depinde la cate ture schimbi vitezele , daca mergi in Auto sau .... ?, conteaza si cauciucurile etc . Nu cred in dif de consum 1 litru asta nu insemna nimic . Este doar o parere.

Uita-te in caracteristicile lor si o sa vezi ca si producatorul da diferenta intre cele doua, cred ca de la filtru de particule este problema, cele fabricate pana in 2008 nu au filtru si au 174 cp, celelalte dupa 2008 au 171cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Cu siguranta ca scoti un consum net superior amicului daca schimbi si masina cu una de la acelasi producator respectiv cu un Clio 2006-2008 1,5 dci. il bati de nu se vede la consum si intretinere.

In rest, te poti bucura doar ca tu poate ai taxa platita din 2008 si el nu din 2006 -- Sac!

Daca fumezi mult, 1% ala in plus la 100% il scoti din redus fumatul sau te lasi, si iarasi balanta va fi in avantajul tau

Aici depinde mult si ce fumezi , costurile sunt diferite :ha::ha:

 

 

 

Prietene, da-o-n masa de treaba. sunt motoare diferite,asa cum ai spus singur. consuma si ele diferit.poti pe banii tai sa-i pui o turbina mai mare,o sa ai power superior si un consum la fel.sau sa-i scoti filtrul de particule, sa-i tai spatele si sa o faci decapotabila.

 

Fiecare-si cunoste limitele si bugetul ...as zice ca al tau este cam stramt decat te uiti la 1% consum la un elefant din asta...... mergi cu ceva mai mic, sa vezi atunci 4,5% :grin:

Inainte de a posta citeste ce am scris cu atentie, este vorba de acelasi tip de masina nu amestecam mere cu pere, doar ca a mea e cu filtru de particule si a lui fara.Iar legat de sfaturi cu fumatul si cu banii nu cred ca ti-am cerut parerea, daca ai ceva de spus raspunde la topic nu aiurea.

Editat de florin.rus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Dopeaza egr-ul, scoate-i dopul ala din fund de Dpf ca sa traga partzurile linistita si resofteaza-i menagement-ul motorului. Va fi complet alta masina si vei obtine un consum mai mic. Cu conditia sa nu te dai la ea! Din cauza lipsei oxigenului in camera de ardere (aici este vorba de Egr) ai un consum mai mai mare. Sa nu vorbim mai departe de filtrul de particule... are un rol idiot in functionarea corespunzatoare a motorului.

Multumesc de sfat dar intrebarea este daca trebuie neaparat sa blochez EGR daca ma hotarasc sa dau jos DPF, o alta idee care mi-a spus-o cineva ar fi sa fac un chip tuning la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Nu face cip la motor pana nu dai jos Dpf-ul. Se va infunda mult mai des. Atentie unde faci cip-ul. Nu-i lasa sa coboare mai jos de 2200 rot/min. Daca vei cobori sub 2200 vei da cu fum si viata motorului se va scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Prietene necunoscut, citeste bine ce ai scris.

Aceeasi masina, acelasi producator, acelasi motor ,alte caracteristici.de unde si alt consum,logic, nu?...

 

De dopat EGR poti fara probleme, se pare ca-i face bine. De scos DPF iarasi, este cum vrei tu ca esti proprietar....

Eu incercam ironic sa-ti spun ca visezi prostii.dar tu esti si tafnos, nu doar visator la tuning .

 

Si DA, sa scoti in discutie un consum de +1% si 3 CP este o IDIOTENIE.....

Masina aia este foarte ok si 171 CP VS 173 CP sunt insesizbili bre, amice. doar daca esti cumva obsedat de numere......

 

 

Daca te plangi ca a ta consuma mai mult ,normal ca primesti reactii din astea .

a mea pt ca consuma 12-13 % in oras a primit un logan....este mai ok asa pt toata lumea cand faci 150 km pe zi.....

 

 

Daca problema ta rela era un DPF nefunctional,sau un EGR blocat primeai o altfel de reactie.Cu tu vii si intrebi cum sa starpini in cour ca nu mai poti de mancarime, primesti si sfaturi amuzante.ca de varat ceva acolo-i usor.......

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

In privinta egr-ului!? Poti sa-l astupi sau nu. De preferat ar fi sa-l astupi. Vei avea un motor ok mult timp. Ai un egr electronic si trebuie sa-l lasi la locul lui. Ii pui doar o o tabla groasa de 2-2,5 mm pe unde intra gazele arse.

Specifica la cei care fac cip-ul daca egr-ul este blocat sau nu. Vor sti cum sa faca harta respectiva pentru motorul tau. Sa nu te dai la ea la plecarea de pe loc. Vezi ca Paht-ul a avut problema cu ambreiajul. Subdimensionat.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Prietene necunoscut, citeste bine ce ai scris.

Aceeasi masina, acelasi producator, acelasi motor ,alte caracteristici.de unde si alt consum,logic, nu?...

 

De dopat EGR poti fara probleme, se pare ca-i face bine. De scos DPF iarasi, este cum vrei tu ca esti proprietar....

Eu incercam ironic sa-ti spun ca visezi prostii.dar tu esti si tafnos, nu doar visator la tuning .

 

Si DA, sa scoti in discutie un consum de +1% si 3 CP este o IDIOTENIE.....

Masina aia este foarte ok si 171 CP VS 173 CP sunt insesizbili bre, amice. doar daca esti cumva obsedat de numere......

 

 

Daca te plangi ca a ta consuma mai mult ,normal ca primesti reactii din astea .

a mea pt ca consuma 12-13 % in oras a primit un logan....este mai ok asa pt toata lumea cand faci 150 km pe zi.....

 

 

Daca problema ta rela era un DPF nefunctional,sau un EGR blocat primeai o altfel de reactie.Cu tu vii si intrebi cum sa starpini in cour ca nu mai poti de mancarime, primesti si sfaturi amuzante.ca de varat ceva acolo-i usor.......

 

Se vede ca tot nu intelegi la ce m-am referit. Dar nu stiu daca merita sa pierd timpul cu idioteniile care le scoti, eu intrebam de ce consuma mai mult masina fiind de generatie mai noua nu ca ma deranjeaza diferenta de un litru, daca tu ai ajuns la logan inseamna ca sti ce inseamna sa renunti la masina ca sa ai bani de tigari, eu nu trebuie sa ma las pentru ca am bani si de tigari si de combustibil. Si din cati sunt pe aici vad ca tu esti singurul care ai de facut comentarii "amuzante", ma opresc aici in discutiile cu tine pentru ca noi avem o vorba care zice sa nu te contrariezi cu cel cu mintea odihnita ca te bate cu experienta.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

......

De dopat EGR poti fara probleme, se pare ca-i face bine. ........

 

RZV-ule, fii amabil, te rog, "a dopa" = "a astupa" ...?

 

Ca ma intereseaza si pe mine aspectul si nu vreau sa fac vreo nerozie masinii mele.....

 

( http://dexonline.ro/definitie/a%20dopa )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

@ Astral daca tu poti dopa EGR-ul tau, poate scoti ceva cai in plus........Eu spuneam sa-i puna omul dop. Si vezi nu mai folosi dex-ul on line, este o mizerie.oamenii culti au un dex din ala urias in biblioteca.:grin::grin:

 

@Omul cu consumul si problemele unei minti NEodihnite.consuma mai mult pentru ca au verificat inginerii aia idioti ai producatorului ca daca are EGR comandat electronic,si DPF se poate incadra in norme Euro mai bune,motorul rezista mai bine in timp,CP mai putini si probabim Nm mai putini la turatii mici protejeaza fragilul ambreiaj deja folclor si nu mai au ei problemele de la primele modele.

 

Am o intrebare aici- cind ai cumparat masina?de cat timp esti tu proprietarul?

 

Si domnile ce-ti permiti, eu iti recomandam sa-i faci cadou SI un Logan, nu sa o schimbi cu unul....daca mergi destul, nu mult, cu diferenta de pret pt un chit de ambreiaj necesar de la + CP si Nm - castigate cu ce vrei tu sa-i faci plus restul de investitii iti permiti linistit un Logan.

In cazul meu diferenta doar din combustibil la mers 1500km/luna este minim 600lei/luna- insemna o rata de Logan, pe firma.

 

Amice, bea o bere rece si mai gindeste-te.Lasa prostiile ca astea costa si produc nevralgii.... Nu mai fi tafnos si primeste sfaturi, astea-s gratis, chiar daca nu-s ce te asteptai.

Si nu-mi spune ca nu le vrei, este un forum liber si toata lumea isi poate da cu parerea.Dovada atat idioteniile mele cat si ale tale.

 

Din experienta, eu ,asa greu de cap i-s aici de 7-8 ani.Am tot vazut eroi ca tine,rapusi la primul atac.

Sunt putini, foarte putini cei ce si reusesc sa doboare morile de vant...si aia de obicei actioneaza,se documenteaza nu intreaba pe forum niste necunoscuti habarinisti sau mari meseriasi ce sa faca.pentru ca-i greu sa-i imparti, asa on line :grin:

Iti urez pofta maxima de modificat si timp si nervi. Bani am inteles, ai....

As vrea macar sa-mi faci in ciuda si sa postezi toate modificarile in urmatorii 2-5 ani. Si-ti doresc sa reusesti .

Dupa anii aia o sa-mi dai dreptate,probabil....:care

  • Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Atunci sa treci pe la mine sa-ti dau in cap cu ala al meu din biblioteca si astfel sa-ti exemplific ca "a dopa" n-are treaba cu nici un dop....

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

asa si trebuie sa consume mai mult cel din 2008 decat cel din 2006

nu-l cauta intre coarne ca nu gasesti nimic.

in rest ce faci cu ea , ce modificari vrei sa-i faci , e problema ta si consecintele va trebuii sa le suporti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

asa si trebuie sa consume mai mult cel din 2008 decat cel din 2006

nu-l cauta intre coarne ca nu gasesti nimic.

in rest ce faci cu ea , ce modificari vrei sa-i faci , e problema ta si consecintele va trebuii sa le suporti

Dar care este cauza pentru care consuma mai mult? Mă așteptam ca un motor de generație mai noua sa consume mai puțin și sa aibă cp mai mulți nu sa fie invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Diferenta de un litru e insignifianta, nu merita sa zgarmi in masina pentru asta.

Te va costa cateva sute de EURO cu astupatul EGR-ului, scos DPF, resoftare, bani pe care nu ii recuperezi niciodata din consumul potential mai mic cu un litru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Salutare baieti,

 

Detin un nissan pathfinder r51 din 2008, motor 2488 cmc, 171 cp si am o nelamurire legata de consumul afisat in bord. In prezent arata undeva intre 12 - 14 litri/100 km, insa consumul real este undeva la 10%.

Consumul real a fost determinat de mine in urma mai multor plinuri efectuate (rezervorul era atat de plin incat puteam vedea motorina din rezervor) si urmarirea kilometrilor parcursi.

Aveti idee de unde ar putea proveni diferenta dintre consumul afisat in bord si cel real?

 

Multumesc frumos,

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Salutare baieti,

 

Detin un nissan pathfinder r51 din 2008, motor 2488 cmc, 171 cp si am o nelamurire legata de consumul afisat in bord. In prezent arata undeva intre 12 - 14 litri/100 km, insa consumul real este undeva la 10%.

Consumul real a fost determinat de mine in urma mai multor plinuri efectuate (rezervorul era atat de plin incat puteam vedea motorina din rezervor) si urmarirea kilometrilor parcursi.

Aveti idee de unde ar putea proveni diferenta dintre consumul afisat in bord si cel real?

 

Multumesc frumos,

 

Alex

 

De la dopul de mai sus...hehehe...glumeam...nu te supara pe mine! :wink:

Serios acum: din cate am citit referitor la aceste diferente (ptr ca si pe mine m-a macinat acest subiect cateva luni),consumul din bord este dat de calculatorul masinii,care iti va da o medie a consumului pe ultimii 100 sau x sute de km,in conditii oprime de rulare,conform producatorului,inclusiv anvelopele cu care masina a iesit din fabrica cu atmosferele recomandate.Asa cum am inteles eu din mai multe forumuri (si de fapt cum este si logic),masina dupa o perioada de timp isi schimba usor parametrii,avand astfel mici diferente de rulare care se reflecta in diferente de consum bord vs realitate.,stilul de mers,turatia la care schimbi viteza,greutatea din portbagaj,uzura rulmentilor...etc.

Partea buna e ca tu consumi 10 iar in bord iti arata 12-14...bine ca nu e invers.

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

De la dopul de mai sus...hehehe...glumeam...nu te supara pe mine! :wink:

Serios acum: din cate am citit referitor la aceste diferente (ptr ca si pe mine m-a macinat acest subiect cateva luni),consumul din bord este dat de calculatorul masinii,care iti va da o medie a consumului pe ultimii 100 sau x sute de km,in conditii oprime de rulare,conform producatorului,inclusiv anvelopele cu care masina a iesit din fabrica cu atmosferele recomandate.Asa cum am inteles eu din mai multe forumuri (si de fapt cum este si logic),masina dupa o perioada de timp isi schimba usor parametrii,avand astfel mici diferente de rulare care se reflecta in diferente de consum bord vs realitate.,stilul de mers,turatia la care schimbi viteza,greutatea din portbagaj,uzura rulmentilor...etc.

Partea buna e ca tu consumi 10 iar in bord iti arata 12-14...bine ca nu e invers.

 

 

Multumesc frumos! Mi-am imaginat ca asa ar trebui sa fie, insa nu aveam si o confirmare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de consum la Pathfinder 2006 -2008

 

Fapt concret la Roverul meu:consum mediu dat de calculator-7.9%...consum real de la plin la plin-6.5%...diferenta de aproximativ 18% in cazul meu.

Motor 2.0 CDTi,133 CP si 300 Nm,110.000 mile la activ,anvelope 225/35/19 cu 2.4 atm pe fata si 2.2 pe spate,masina o folosesc 80% ptr naveta catre servici,in weekend cumparaturi sau usoare plimbari cu familia,nu depasesc pe autostrada 80 mph la 2200 rpm,schimb viteza dupa 2500 si pana in 3000 rpm,nu tin in portbagaj lucruri inutile,doar o trusa de scule cu minimul de subzistenta de cateva kilograme,o geaca si cateva carpe,alimentez cu diesel normal.

Acum ceva timp am fost la Wembley si m-am intors inapoi a doua zi...680 km cu fix 33 litri,plin/plin...consum extra urban 4.8%...consum afisat in bord 5.9%.

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare