Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

JKU Rubicon MY2013.


mihai p

Postări Recomandate

Salutare,

 

Foto de la prima prima iesire cu noua masina, in subcarbatii de curbura- localitatea Naruja.

Ultima de ieri in zona lacul negru, carpatii de curbura impreuna cu o ASIA motors Rocsta.

 

E prima masina de teren pentru mine.

Masina era deja echipata cu suspensii OME hd 2'', troliu warn 8000, bara fata si spate ARB, safari snorkel.

Dupa cum poate stiti varianta rubicon are blocante fata spate, bara stabilizatoare cu deconectate electronica(care imi da un pic de furca la activare), si punti solide Dana 44 fata si spate.

 

E mult mai buna offroad decat mine ca sofer, insa cu toate astea deja ravnesc dupa niste roti mai mari, de 33, 34'' all terrain. Actualele au cam 30.8'' parca, si ''galma'' e cam joasa.

Daca aveti sugestii de gume AT pentru marimile astea nu ezitati.

 

Astazi nu am avut curaj sa ma avant pe niste drumuri de TAF cu santuri de 70cm dar nici cu roti de 37'' as fi avut... Nu vreau sa fac rock crawling, si sa iau 35, 37'' cu regearingul aferent.

 

noroc

 

 

webs1.thumb.jpg.ce287b401b0b2796dc620dc21e431282.jpgwebs2.thumb.jpg.837c84280647b13325aace79caa8fec4.jpgwebs3.thumb.jpg.b6090bbd58469a624ecd86299f72eb2b.jpgwebs5.thumb.jpg.c322cecf0d9545fe86bb6f9f23f59728.jpgwebs7.thumb.jpg.24b570652a91419917d26c2181480320.jpg

webs6.thumb.jpg.edec26a01636af5eacb5d377a4699f58.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

foarte frumoasa :) iti spun drept si mie imi place Rubiconul foarte mult.

Sa te poarte sanatos. Ce brand e snorkelul?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Sa il stapanesti sanatos.

Referitor la anvelope eu iti pot spune ca cele mai bune at-uri sunt Goodyear Duratrac si Cooper Discoverer STMaxx,este practic un MT mai bland si care e bun si silentios si pe asfalt.

Ar mai fi si BFG dar eu il vad prea ridicat in slavi de marketing fata de ce este in realitate,nu ca nu ar fi o anvelopa buna.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Buna Dragos - Multumesc!

Am luat in considerare Duratrac-urile.

Singura chetie mai ''enervanta'' e ca pentru jante de 17'' ele vin in 32.8'' care parca sunt un pic cam mici:P. Ideal ar fi la mine un 33.8''.

Urmatprul ca marime pe 17'' e de 35'' inatime. Vroiam sa tin jante de 17 pentru un posibil upgrade de frane in viitor- nu ar incepea in 16'' cred.

 

Acum o sa ma uit si la Coopere.

 

Stii ceva, sau stie cineva ceva de Toyo open country AT II?

Sunt un pic mai soft core decat cele mentinate de tine dar si mai usoare cica.

Nici nu stiu daca astea se gasesc la noi.

Exista vreun magazin online de cauciucuri cu gama variata la noi?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Esti prea precis,masurile sunt cele date de tine dar ele sunt socotite ca si 33 chiar daca e 32,8 si 35,anvelope pe 34 sunt foarte greu de gasit,personal nu am vazut niciodata dar cu siguranta pe undeva pe Terra ele exista.

 

Daca masina este inaltata 2"poti folosii 35" fara probleme doar ca vei avea nevoie de falnse distantiere la roti sau alte jante cu un ET mai negativ,in caz contrar ramai la 33",alte variante nu prea ai.

 

Despre Toyo nu stiu sa iti spun nimic,nici macar nu le-am vazut in realitate cum arata.

 

Sunt multe magazine de anvelope Offroad unul ar fi Arinovis care il gasesti si aici pe forum,problema este ca nu exista o gama foarte mare de dimensiuni si marci/tipuri mai ales pentru roti pe 17".

 

La sistemul de franare nu are rost sa umblii,pentru ce putere si viteza are masina ta sistemul de franare este suficient,eventual poti pune niste placute de frana mai performante.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Pe suspensia stoc poti monta 33" dar sa scoti rotile mai in exterior,logic ar fi ca la o inaltare de 2" sa iti intre 35" dar tind sa cred ca la flexare maxima iti va atinge,depinde si daca ai montat alte bumpstopere odata cu kitul.

Asta e problema la OME ca nu au un kit complet,trebuie sa il faci tu din bucati si unele repere nici nu cred ca le au,cum ar fi bieletele,bumpstopere, relocari conducte frana,relocare cabluri frana,etc.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Pe suspensia stoc poti monta 33" dar sa scoti rotile mai in exterior,logic ar fi ca la o inaltare de 2" sa iti intre 35" dar tind sa cred ca la flexare maxima iti va atinge,depinde si daca ai montat alte bumpstopere odata cu kitul.

Asta e problema la OME ca nu au un kit complet,trebuie sa il faci tu din bucati si unele repere nici nu cred ca le au,cum ar fi bieletele,bumpstopere, relocari conducte frana,relocare cabluri frana,etc.

Dragos, informatia data de tine este eronata; tu compari suspensie OME 2'' cu alte suspensii de 3-4''. Si OME de 4'' are kit complet, oferind elementele necesare pentru buna functionare a masinii.

La suspensia de 2'' nu este nevoie de anumite modificari specifice unei inaltari mai mari. Exista la OME kit de relocare bara panhard spate, caster kit punte fata, kit relocare amortizor directie. De altceva nu este nevoie.

Si da, OME nu da un kit universal pe care il montezi indiferent ca ai motor Diesel sau benzina, greutate adaugata ( bara, troliu, portbagaj...) sau nu, 2 sau 4 usi.

OME ofera posibilitatea sa configurezi suspensia cat mai precis, astfel incat masina sa aiba un comportament foarte bun on si off road. Exista pentru JK 7 coduri de arcuri fata si 4 coduri de arcuri spate !!! Faptul ca iti configurezi suspensia alegand codurile necesare este un mare avantaj, nicidecum un dezavantaj!

 

Kitul OME de 4'' este compus din:

- amortizoare fata Nitrocharger Sport x 2

- amortizoare spate Nitrocharger Sport x 2

- arcuri elicoidale fata x 2

- arcuri elicoidale spate x 2

- amortizor directie + kit de relocare x 1

- caster kit (corectie pozitie punte fata) x1

- kit de relocare a conductelor de frana x 1

- kit de relocare a conductelor de frana spate x 1

- kit de deconectare pentru bara stabilizatoare x 1

- kit de extensie a limitatoarelor de punte x 1

- kit relocare bara panhard spate x 1

- para panhard fata Old Man Emu x 1

- inele trim-packer pentru corectie inaltime 10 mm fata x 2

- inele trim-packer pentru corectie inaltime 10 mm spate x 2

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Multumesc Dragos,

Inteleg. Inainte sa pun altele noi trebuie sa le uzez pe astea cat mai repede - hai ca ies la burnouts:P

 

Flow de unde ai cumparat de 34''? merci.

 

Razvan cumva masina mea a fost preparata la serviceul vostru?

Trecand mai departe, HD urile astea sunt cam tari pe denivelari mici, pietricele samd chiar si cu 4 persoane plus bagaj, dar e foarte placuta in hartoape mari si curbe pe asfalt!

Sper sa o schimb la un moment dat cu ceva de genu-fox jk prerunner teraflex(am ceva similar pe bicicleta:P)- vreau sa merg repede prin gropi:P

Insa nu as vrea sa o inalt mai mult de 2 inch ever-cred ca centru de greutate jos e f important.

 

Multumesc la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Dupa numarul de masina nu am gasit-o in baza de date.

Este posibil sa fie accesoriile luate de la noi si montate in alta parte.

 

Referitor la faptul ca simti masina rigida, este important sa corelezi presiunea din pneuri cu tipul de drum. Cum ai senzori de presiune care sunt setati pe valori mari, probabil ca acum ai presiune mare, 2.2-2.4 atm. Este clar ca daca iesi de pe asfalt trebuie sa cobori presiunea.

Cand o sa pui anvelope AT, poti sa mergi tot timpul cu presiune 2.0 atm si sa o cobori la 1.5-1.7 cand esti off road. Suspensia preia din vibratii si socurile mici, dar si anvelopa trebuie sa absoarba pana sa ajunga la amortizoare.

 

Legat de anvelope, discutia este complexa; conteaza daca masina este de toata ziua sau doar de weekend / iesiri offroad, daca faci des drumuri lungi si esti genul grabit, ce fel de offroad iti doresti (adaptat desigur la posibilitatile masinii) ...

285/70R17 este alegerea echilibrata, care sa ofere o ridicare ok, dinamicitate buna, consum decent, aspect ok al masinii.

35'' este cam mare, mai ales daca nu ai nevoie de asa ceva. Trebuie sa schimbi si rapoartele ca sa pastrezi performanta masinii.

Un compromis ar fi 315/70R17, care este 34.35''.

 

Faptul ca ai bare ARB fata si spate te avantajeaza fata de masina stock, pe care trebuie sa o inalti mult ca sa ai unghiuri de atac si degajare imbunatatite.

 

Intotdeauna la prepararea unui 4x4 este un compromis intre dorinta, functionare tehnica, estetica si uzuri/ cheltuieli conexe.

Cel mai bine este sa te dai o vreme cu ea asa pana ajungi sa te impaci cu tine insuti asupra variantei optime. Acum cred ca esti in faza de inceput cu upgradarea agresiva a masinii...

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Fain.

Merci mult Razvan.

 

285/75r17 Open Country ATII XT - cred ca o sa ma indrept spre asa ceva pana la urma. O mai plimb si prin oras si pe drumul spre munte nu prea vreau sa aud 'huruitul' specific unor MT uri. Probabil trebuie compandate din US...

Pe locul 2 ar fi niste Goodyear Wrangler duratrac de 32.8''.

 

Voi faceti tratamente antirugina pt sasiu si alte madulare? Nu vreau sa intru in iarna fara ceva protectie.

O sa trec la toamna pe la voi daca da.

 

@Flow -arata fain alea. Poate le comand si eu pe ala mele din Italia daca nu gasesc la noi. Merci.

 

Salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: JKU Rubicon MY2013.

 

Da, este o dimensiune buna - 33.8''. Mai complicat este cu adusul din SUA.

 

Nu facem tratamente antirugina.

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare