Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)


cznmrs

Postări Recomandate

Salut

 

Sunt intereast de achiziționarea unui 4x4 ce poate fi folosit ca masină de familie dar si de muncă ceea ce implica mersul pe drumuri de exploatare dar si in offroad. de preferat ca motorul să fie pană in 2000 cmc, in funcție de sfaturile voastre ma voi hotărî dacă să fie benzină sau diesel.

 

Din cercetarile mele, modelele mai sus menționate sunt preferate, mai ales GV care are un interior mai placut. Am ales cate două motorizari cele mai frecvente pentru aceste masini.

Suzuki GV - Diesel - 1.9 DDiS 1870 cm³ 103 kW; 140 cp

Benzină - 2.0 16V 1995 cm³ 95 kW; 129 cp (pareri despre transformare pe GPL-este loc pentru ascunderea buteliei(rezervor) pentru a nu sacrifica spatiul si functionalitatea portbajajului???)

 

Toyota Rav4 - Diesel - 2.0 D-4D 1995 cm³ 85 kW; 116 cp

Benzină - 2.0 1998 cm³ 110 kW; 148 cp (idem cu GPL-ul)

 

Aștept părerile voastre despre motorizari, intreținere, piese, potențialul offroad si alte păreri. Va mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VS Toyota Rav4 (2005)

 

La masinile astea doua, daca vrei sa-ti pastrezi portbagajul, trebuie sa excluzi varianta cu GPL. Ca tractiune 4x4 tind sa cred ca GV este mai potenta, si are 4x4 nepermanent. La offroad ambele sunt penalizate de garda mica la sol, dar daca abordezi atent portiunile dificile sau le ocolesti, iti faci treaba si cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VS Toyota Rav4 (2005)

 

La masinile astea doua, daca vrei sa-ti pastrezi portbagajul, trebuie sa excluzi varianta cu GPL. Ca tractiune 4x4 tind sa cred ca GV este mai potenta, si are 4x4 nepermanent. La offroad ambele sunt penalizate de garda mica la sol, dar daca abordezi atent portiunile dificile sau le ocolesti, iti faci treaba si cu ele.

 

Cu garda la sol posibil sa te inseli:

- Y61 210mm

- G klasse 216mm

- Samurai 205mm

- GV 200mm

 

... cu un simplu cauciuc de, sa zicem, 235... si daca mai are si un profil mai cat de cat, gata! esti peste capacitatile de trecere ale celor de mai sus, dpdv al garzii la sol (enumerarea e la intamplare).

In rest de acord cu tine. Si eu as inclina catre Suzuki... rav-ul e prea suv... dar eu sunt, posibil, prea subiectiv.:grin:

 

LE: uitasem de Jimny :ha:.... 190mm garda la sol si nu cred mai e cineva care sa se indoiasca de capacitatile lui de trecere, chiar si stock. :h5

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VS Toyota Rav4 (2005)

 

Eu ma refeream la capacitatea de trecere prin sleauri mai mari, bolovani mai mari, zapada mare, etc.

In timp ce la Y-G-S rezolvi simplu cu roti mai mari, eventual si un SL +/- BL, la SUV e mai greu sa-i pui roti mari, fara sa schimbi jumate de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Salutare, ochiul meu vigilent observa ca discutia se afla la rubrica Nissan :).

 

Gata a fost mutat.

Editat de Caphonne
  • Like 1

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VS Toyota Rav4 (2005)

 

Cu garda la sol posibil sa te inseli:

- Y61 210mm

- G klasse 216mm

- Samurai 205mm

- GV 200mm

 

... cu un simplu cauciuc de, sa zicem, 235... si daca mai are si un profil mai cat de cat, gata! esti peste capacitatile de trecere ale celor de mai sus, dpdv al garzii la sol (enumerarea e la intamplare).

In rest de acord cu tine. Si eu as inclina catre Suzuki... rav-ul e prea suv... dar eu sunt, posibil, prea subiectiv.:grin:

 

LE: uitasem de Jimny :ha:.... 190mm garda la sol si nu cred mai e cineva care sa se indoiasca de capacitatile lui de trecere, chiar si stock. :h5

 

gv-ul pina la schimbarea din 2005 are 180 mm garda la sol.Cui nu ii vine sa creada ii trimit hirtia de la japonezi prin care confirmau ca au o masina pe vapor si pentru mine:))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VS Toyota Rav4 (2005)

 

gv-ul pina la schimbarea din 2005 are 180 mm garda la sol.Cui nu ii vine sa creada ii trimit hirtia de la japonezi prin care confirmau ca au o masina pe vapor si pentru mine:))))))

 

Posibil, ce-i drept eu stiu de la GV 2007 care are 7.9inch = 200.66mm.

 

La restul nu ma pronunt, am spus ca sunt subiectiv si-mi place Suzuki. Prin urmare as alege GV benzinar. Pare mai "inchegat", mai sportiv putin daca pot spune asa, mai bunicel pe forestiere. Cred ca si la intretinere este putin mai ieftin. Doar parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Am RAV4 2.0vvti din 2002, modificat (suspensie OME +3cm, roti 225/75.16 - mai mari cu 37mm in diametru fata de stock, ambreiaj HD - Xtreme Outback)

Nu e ce trebuie, din pacate; fara reductor esti mancat

 

As lua cu ochii inchisi GV

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Colegul nostru @iulianul are o GrandVitara cu motor diesel de 2L, motorul de Mazda.

 

Dupa ce i-am inaltat-o 2,5 inch si s-a pus pe ea tot ce trebuie, masina e senzatie. Si flexeaza foarte bine.

Are reductor cu 1,8 pe Lo si exista kit de roti dintate pentru reductor.

Are punte rigida pe spate si poti pune blocanti in punti.

 

Motorul V6 de 2 litri benzina este o petarda. Sau ca sa fim in ton cu fratii Patrolisti, "o grenada".

Motorul de 2L in 4 pistoane benzina este foarte bun si performant.

 

Modelul de dupa 2005 are suspensie independenta pe spate si desi nu este imposibil, este mai complicat si mai scump de inaltat.

 

 

 

Ce se poate spune despre RAV?

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VS Toyota Rav4 (2005)

 

 

... cu un simplu cauciuc de, sa zicem, 235... si daca mai are si un profil mai cat de cat, gata! esti peste capacitatile de trecere ale celor de mai sus, dpdv al garzii la sol (enumerarea e la intamplare).

 

Cred ca faci o micuta confuzie!

La sistemul european de marcare a anvelopelor (de exemplu 235/75 R16), primul numar reprezinta latimea benzii de rulare, al doilea numar reprezinta inaltimea balonului in procente din latime iar al treilea numar este diametrul jantei, in inchi.

Diametrul total al rotii se obtine din calcul (la exemplul prezentat rezulta un diametru de 29 inchi).

Probabil confuzia pleaca de la sistemul "imperial" de marcare (sau american) la care primul numar este diametrul total , al doilea, latimea benzii de rulare iar al treilea diametrul jantei, toate cele trei dimensiuni fiind in inchi.

Pentru cine e curios sa afle mai multe despre marcarea anvelopelor, poate incepe de aici:http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

O seara buna.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VS Toyota Rav4 (2005)

 

Cred ca faci o micutaspus,fuzie!

La sistemul european de marcare a anvelopelor (de exemplu 235/75 R16), primul numar reprezinta latimea benzii de rulare, al doilea numar reprezinta inaltimea balonului in procente din latime iar al treilea numar este diametrul jantei, in inchi.

Diametrul total al rotii se obtine din calcul (la exemplul prezentat rezulta un diametru de 29 inchi).

Probabil confuzia pleaca de la sistemul "imperial" de marcare (sau american) la care primul numar este diametrul total , al doilea, latimea benzii de rulare iar al treilea diametrul jantei, toate cele trei dimensiuni fiind in inchi.

Pentru cine e curios sa afle mai multe despre marcarea anvelopelor, poate incepe de aici:http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

O seara buna.

 

Nu am facut nicio confuzie. Nu cred sa fie prea multi pe aici care sa nu stie care/cum e sau se calculeaza latimea/diametrul unei anvelope interpretand valorile inscrise pe talon.

 

"235" era generic spus, la fel cum pe la samuraie spunem "195-uri"...care, stim toti, ca sunt mai inalte prin prisma procentului (80), decat 205-urile stock. Pe la noi astia mai veveritari 195, 215 si 235-urile sunt cele mai comune, de aici exprimarea "prescurtata".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VS Toyota Rav4 (2005)

 

Nu am facut nicio confuzie. Nu cred sa fie prea multi pe aici care sa nu stie care/cum e sau se calculeaza latimea/diametrul unei anvelope interpretand valorile inscrise pe talon.

 

"235" era generic spus, la fel cum pe la samuraie spunem "195-uri"...care, stim toti, ca sunt mai inalte prin prisma procentului (80), decat 205-urile stock. Pe la noi astia mai veveritari 195, 215 si 235-urile sunt cele mai comune, de aici exprimarea "prescurtata".

 

Din pacate, (sau din fericire, depinde de punctul de vedere), pe aici sunt si foarte multi novici care iau de bun tot ce spun cei "mai vechi". De aceea e bine sa folosim exprimari "complete", ca sa se inteleaga exact ceea ce vrem sa spunem.:wink:

  • Like 1

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Ma uitasem o perioada la gv2000 din 2005 si rav4 2006, amandoua benzina 2.0, pe mine ma interesa discutia dar a ramas in aer. Voiam sa stiu care din ele este mai accesibila la pret piese si intretinere. Cu respect Claudiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

M-am uitat la unix si alte magazine de piese si m-a cam descurajat pretul pieselor, nevestei ii place rav4, pe mine ma speria pretul pieselor la gv(kit ambreiaj rav4 2006 450 ron, kit ambreiaj gv 2005 650 fara rulment). Inca fac sapaturi, bugetul este de aprox 7500 euro. Cu respect Claudiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Mai poti face ceva :) - RAV4.2 cu transmisie de 4.1: http://www.rav4world.com/forums/95-4-2-d-i-y-modifications/245017-rav4-1-tranny-t-case-4-2-a-2.html

4.9 raport general, in loc de 4.1; inaltata cu kit OME, cu gume de 29" - ar trebui sa faca o figura frumoasa ;) in mild offroad..

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Ma gandeam oricare iau sa o tin stock, am incercat sa conving jumatatea mea eventual la urmatoarea varianta: rav4 2006 2.0 benzina +jimny 1.3 ( eu ii spun ca e pt ea jimny, dar efectiv tot jucaria mea va fi 😁). Rav4 ar fi de strada si jimny pt tavaleala. Nu dati cu piatra daca ma insel, dar rav4 am inteles ca sta mai bine cu rugina decat gv2000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Pentru strada (si forestiere) as lua RAV (mai usoara); plus ca RAV4.3 are Haldex, trage in mod normal 95% doar fata (consum mai mic); si parca are si buton de blocat haldexul 50-50..

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Da, dar fara reductor nu ii prea poti zice 4x4 veritabil, inca nu m-am hotarat, ideal ar fi sa dau de cineva care le-a avut pe amandoua si sa imi zica ce si cum. Din ce am sapat pe net pana acum( pe forumuri din uk mai mult):

GV2000 benzina 2005 pro: dif blocabil, low range, 4x4 veritabil/ contra: consum mare, probleme rugina, piese extrem de scumpe si rare, pot sa imi iau gandul de la dezmembrari.

Rav4 2000 benzina pro: consum acceptabil pt o benzinara, piese acceptabile ca pret, calitate finisaje peste gv, probleme mai rare cu rugina/ contra: nu are low range, nu are 4x4 veritabil, nu are dif blocabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Si mai e un gand care nu imi da pace, din ce am vb cu mai multi forumisti o masina cu un pret mai mare de achizitie si piese mai ieftine e mai fiabila decat o masina mai ieftina la achizitie si piese scumpe. Gv pret achizitie incepand de la 5400 euro, rav4 pret achizitie 7400 de euro, in schimb pe reliabilityindex.com, gv are scorul 58 si rav4 are scorul 96, scorul de baza pt o masina normala este 100, ei spun ca acest scor cu cat este mai mic cu atat mai fiabila este o masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Va rog daca aveti orice sfat, sunt deschis pt discutie. Cu respect Claudiu.

 

Tot ce spui tu are o relevanta aproape de nul. Nu uita ca tu cumperi o masina sh, cu alte cuvinte conteaza mai mult starea in care se afla, cum a fost folosita anterior si mai conteaza primordial doza mare de noroc pe care o ai. Poti tu sa te uiti pe nu stiu cate indexuri de fiabilitate, daca nimeresti o cotoarba de Rav4 sau pur si simplu ai ghinion sa se strice, e alegerea proasta. La fel si viceversa.

Din punctul meu de vedere, axeaza-te pe ce gasesti mai mult, si mai putin pe topuri facute pe internet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Sunt de acord cu tine ca tine f mult de bafta si ce gasesti la fata locului, dar statisticile alea iti fac o idee generala despre problemele cele mai dese la fiecare model de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie Suzuki GV (2005–2007) VersuS Toyota Rav4 (2005)

 

Ce as face eu:

- Daca vb de 2 masini - RAV (2006+) + Jimny

- Daca vb de una singura - GV

 

Dar optiunile sunt disproportionate dpdv cheltuiala.. Si eu caut o alternativa la RAV+utilaj, dar care sa fie decenta (nu consum mediu 12-15, nu impozite 2100lei+)

Singura treaba care nu imi place la GV e cutia (5tr manual) - inclusiv la modelulul 2008+!! Ah, si reductia de doar 1.5x, dar asta cred ca se poate rezolva..

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare