Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nou motor diesel pentru LC150 - GD


radui

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Nou motor diesel pentru LC150 - GD

 

De o săptămână mi-am luat și eu unul de 2.8, 177 cai. Sigur, e mult mai lent ca ML320 dar e alta clasa. Venind pe autobanda cu un 120-130 km la ora mi-a arătat în bord un consum mediu de 9.4%. Totuși, la proba plinului calcul meu a dat 8,8%. Am repetat la fiecare plin și mereu proba plinului pana în dop îmi arata un consum mai mic decât computerul de bord. Kdss e super fain, radarul la fel, ACC și BSM funcționează f bine. Aștept sa vad cum se comporta în timp. Dar consum de 6.3% cum scrie în broșură...nici o sansa.

Editat de drag
mai bine taci si lasi impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa elimini orice dubiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nou motor diesel pentru LC150 - GD

 

Multi zic ca-i poveste , dar nu este . Sa stii ca dupa un anumit rulaj , daca faci rodajul masinii corect , asezarea segmentilor va duce la scaderea usoara a consumului. Nu va consuma cat zic producatorii , dar va fi o reducere sesizabila .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Nou motor diesel pentru LC150 - GD

 

După 7000 km, consum mediu 9,2% cu un mod de condus foarte economic. Încerc sa o protejez pana la 10 mii. Am încercat crawl control în zăpadă. E incredibil. Zapada proaspătă peste zapada înghețată, gheata pe dedesubt, când franam masina aluneca la vale, cu diferențiale blocate central și spate nici o sansa, mts nici o șansă, dar cu crawl control mergea fără sa simți ca ești în asa mediu. Totuși dacă îl folosești mai mult începe sa miroase a ceva plăcute încinse.

mai bine taci si lasi impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa elimini orice dubiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nou motor diesel pentru LC150 - GD

 

Daa. Dupa ce i-am implintat un chip am ajuns sa consum bine. Relativ apropiat de anuntul producatorului.

Adica viteza pina in suta, legal pe dn cu drum plat consum de 7.5-8%

Interesant.

Insa asta vara am fost nevoit sa trec printr-un vad cu apa de 50 cm. Aceasta imprudenta m-a costat rulmentii fata si cred ca se aud si pe spate dar mai astept. Asa ca....asa numita calitate toyota a ramas doar la PRIUS. Pe care se pare ca la ultima varianta, parerea mea este ca e hidos de-a dreptu'.

Lc 150 se simte bine la tractare. Consum mediu pe 2500 km cu Ampera sus(1700kg) la viteza maxima legala +5 km 12% asa ca chipul isi face treaba cu brio.

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nou motor diesel pentru LC150 - GD

 

Ce chip și de unde? De la Toyota? Cum sa se ducă rulmenții după intrare în apa? Nu intra la garanție?

mai bine taci si lasi impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa elimini orice dubiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Nou motor diesel pentru LC150 - GD

 

Daca mi-as lua , as lua numai cu KDSS.

 

Din pacate, la temperaturi scazute da eroare! In ianuarie, cand au luat-o temperaturile in jos, mi s-a aprins martorul kdss si asa a ramas pana am prins cateva zile cu temperatura peste 0. In tot acest timp masina s-a comportat atipic (balans crescut in curbe, zgomot la denivelari, impredictibilitate in anumite situatii).

Din cate am inteles, scade presiunea in sistem si nu mai lucreaza la parametri.

Samurai - pentru extrem

Patrol y60 LWB - pentru expeditii

Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare