Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ZINCARE SASIU - da sau nu ?


nissan4x4

Postări Recomandate

Re: ZINCARE SASIU - da sau nu ?

 

Am zincat si eu sasiul unui Y60 vara asta, in Timisoara, la Berg Banat. Dupa spalare,i-am aplicat citeva suduri, a fost intarit in partea din spate si a primit si un petec, dupa care a fost sablat cu alice, inainte de zincarea termica. Dupa zincare am constatat ca sasiul datorita rugozitatii mari data de sablarea cu alice s-a ingrosat mult. Au fost zone pe sasiu, pe interiorul lui, pe care s-a format un fel de zgura neagra, datorita faptului ca nu s-a putut curata.

image.thumb.jpeg.68f6d0614f4894a408946144121c37c2.jpegimage.thumb.jpeg.7926051b5ec57cf42fb66324063508d8.jpegimage.thumb.jpeg.c506c6463c087f6754b7a3ffe935664e.jpegimage.thumb.jpeg.5b29d587bffe3d470dc0678caaf3dec8.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: ZINCARE SASIU - da sau nu ?

 

Am zincat si eu sasiul unui Y60 vara asta, in Timisoara, la Berg Banat. Dupa spalare,i-am aplicat citeva suduri, a fost intarit in partea din spate si a primit si un petec, dupa care a fost sablat cu alice, inainte de zincarea termica. Dupa zincare am constatat ca sasiul datorita rugozitatii mari data de sablarea cu alice s-a ingrosat mult. Au fost zone pe sasiu, pe interiorul lui, pe care s-a format un fel de zgura neagra, datorita faptului ca nu s-a putut curata.

[ATTACH=CONFIG]270485[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]270486[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]270487[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]270488[/ATTACH]

 

 

Am patit si eu cu cocoloasele acelea de "zgura" ramase prin sasiu.

In cazul meu, problema a fost ca, dupa curatarea chimica care se face inainte de baia de zinc, rugina, noroiul etc antrenate din sasiu, in loc sa fie spalate cumva, au ramasa pe sasiu si asa a fost bagat sasiul in baia de zinc. O tampenie dupa parerea mea. Ar fi trebuit spalat cumva inante de zincare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ZINCARE SASIU - da sau nu ?

 

Chiar daca mai exista defecte, teoria spune ca mai intai se va distruge stratul de zinc si abia apoi materialul de baza. Eu am ales pana la urma sa-mi fac un sasiu etans fara zincare. Initial am renuntat la zincare din lipsa de fonduri dar ulterior, dupa ce am vorbit cu mai multe firme care se ocupa de zincare termica, am considerat ca pentru moment este o alegere buna pt ca nimeni nu-mi poate garanta faptul ca zincarea nu-mi afecteaza proprietatile mecanice ale sasiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ZINCARE SASIU - da sau nu ?

 

In ziua in care m-am dus sa iau sasiul de la zincat,pe la ora 18 dupa masa,seful de sarja mi-a zis ca nu e gata si ca exista riscul sa se deformeze de la transport, sasiul nefiind inca uscat.Asa ca l-am lasat la ei peste noapte si l-am luat ziua urmatoare. Dupa zincare i-am mai dat 2 straturi de grund reactiv si 2 de vopsea epoxi. Am montat toate componentele pe sasiu si s-au potrivit perfect. Timpul ma va lamuri daca a fost buna zincarea sau nu. Zincarea in sine nu mi s-a parut scumpa, eu am platit 650 lei cu factura.

 

2143832543_DSC_0059(1920x1080).thumb.jpg.e735dbcee67ce267ba9e4ba0bbafd78a.jpg377721548_DSC_0024_1(1920x1080).thumb.jpg.e29c89f8c93d75a1ef057a0dd2bff652.jpg2066678079_DSC_0029(1080x1920).thumb.jpg.b75f4744289d527341921e441911118d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ZINCARE SASIU - da sau nu ?

 

Pot spune ca am fost printe pionierii zincarii , am inceput sa zinchez niva ,am zincat sasiul y61 lui la Oradea cu Domide:h5:be,

Dupa mine in urma catorva ani de metalurgie a intreba daca ,,este buna zincarea" , echivaleaza cu ,,e bine cu apa calda?":ha:

Exista la vreun fabricant de platforme si camioane sa nu mai zincheze elementele de sasiu? , descoperim apa calda ? noi nu mai avem nici fabrici dar laboratoare de studiu!

DEPINDE CUM SE FACE !, de zincat in ziua de azi zic multi ca o fac !!! pete si gudroane apar numai din vina neprofesionalismului in pregatirea piesei !, material adaugat in plus apar numai din cauza pregatirii baii si piesei (gauri tehnologice pt scurgere )

Am mai vazut o intrebare ,,daca se schimba propietatile materialului"....nu !! se imbunatatesc , apare un proces de ,,revenire " ,rar o sa mai vedeti sasiu fisurat dupa un proces de zincare termica.

Daca apar fisuri si exfolieri! ? ..zincul , si aliajele cu procent mare de zinc, au calitati de maleabilitate si ductibilitate mult mai ridicate decat al otelcarbonului folosit in ind auto in general !

Motivul economic si strategia de vanzari este motivul neaplicarii zincarii !:old

Zincarea electrolitica arox 30-50 ani , zincarea termica 60-110 ani !, :ang3:ang3 ce dr ne facem dupa !!???:ha:

Editat de teo pes
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ZINCARE SASIU - da sau nu ?

 

Daca ai rabdare sa se formeze stratul superficial de oxid (inchiderea la culoare , invinetirea ) , vopsea epoxidica , sau elastica , sau dedicata , cauti pe net exista grunduri de legatura cu stratul final .

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ZINCARE SASIU - da sau nu ?

 

Am zincat si eu sasiul unui Y60 vara asta, in Timisoara, la Berg Banat. Dupa spalare,i-am aplicat citeva suduri, a fost intarit in partea din spate si a primit si un petec, dupa care a fost sablat cu alice, inainte de zincarea termica. Dupa zincare am constatat ca sasiul datorita rugozitatii mari data de sablarea cu alice s-a ingrosat mult. Au fost zone pe sasiu, pe interiorul lui, pe care s-a format un fel de zgura neagra, datorita faptului ca nu s-a putut curata.

[ATTACH=CONFIG]270485[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]270486[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]270487[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]270488[/ATTACH]

 

Cum spuneam ! pregatirea pt zincare nu implica numai sablare ,decapare ,spalare,....debavurarea, polizarea ,slefuirea ,la tine in poze nu se vede ca s-a facut asa ceva :ang3,nu a avut timp mizeriasul ? era plictisit ?1-2 ore 2 oameni faceau minuni !, nu desfaci tu masina sa dea ei buleala!:ang

Lasa ca te tine fara sa-ti faci griji peste 50 de ani , dupa eu as intra in panica !!:ha:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: ZINCARE SASIU - da sau nu ?

 

Acesta este un subiect sensibil. Totusi, au trecut ceva ani de la primele postari. Sasiurile inca exista? Au aparut neprevazute ? Cu ce probleme v-ati confruntat pe parcurs ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare