Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Performanțe și întreținere generală Pajero pinin


Dragosdorin

Postări Recomandate

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Greșit. Nu pierzi nimic din cursa amortizorului, deoarece flansa se monteaza in capul acestuia si coboara tot ansamblul amortizor/arc (cum spun ăia culți, strut).

Nu trebuie să montezi niciun prelungitor levierului cutiei de transfer, chiar dacă o înalți cu 50 de cm, deoarece ea, corp comun cu CV, tot acolo unde a montat-o japonezul va ramane si nu trebuie sa mesteci in ea in alta parte.

 

Nu te contrazic in ceea ce spui legat de flanse, nu am montat pe masina si aveam impresia ca extinde (si) telescopul, nu il lasa mai jos. Am ceva rezerve insa cred ca voi ajunge tot la ele.

Modificarile de care am amintit erau legate de inaltarea suspensiei intre 50-100 mm. Pana in 50,x mm, este totul absolut ok.

 

Astept inca amortizoarele fata de la Kayaba si apoi in functie de cat se inalta, iau decizia daca mai e nevoie de flanse sau pun cauciucuri cu talon mai inalt si ies cam tot acolo.

Pe spate caut amortizoare Gabriel Guardian cu arcuri de mazda 323.

 

Stie careva daca se gasesc flanse de 20mm pt Pinin? Multumesc

 

PS: Un set complet de suspensie pentru Pinin 1999-2003

http://www.ebay.com.au/itm/360730761240

Editat de plummer

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

[ATTACH=CONFIG]249668[/ATTACH]

Eu le-am comandat pe site http://www.samurai4x4.ro , 40722290774 , au costat 150 ron ambele. Au sediu in Bucuresti (apaca )

 

Salut Nicu,

 

Am achiziționat de curând un pinin ca al tău.

Poti te rog sa-mi spui despre ce flanse de samurai este vorba pentru inaltare si de unde ai achiziționat arcurile de Mazda?

Daca ai timp poate imi dai câteva sfaturi despre utilaj.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Si eu am cautat luni de zile amortizoarele Kayaba mai lungi care exista prin Australia, dar fara succes. Am inteles ca pur si simplu nu aduce nimeni in Europa. Am vorbit cu multi importatori, si din tara si din UK si Franta. Am vorbit si cu un nene de la europarts 4x4 care stie situatia, si a zis ca nu mai vinde de mult codul ala listat pe pajerio, pentru ca a avut probleme cu ele. Cele care l-au inlocuit sunt stock, la fel de lungi ca astea de pe masina. Daca tu stii altceva sau ai alte surse, spune-ne si noua, sa nu mai facem improvizatii :)

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Daca tu stii altceva sau ai alte surse, spune-ne si noua, sa nu mai facem improvizatii :)

 

Le găsiți aici

http://www.spring-loaded.co.uk/proddetail.php?prod=Kayaba~-~KYB~Excel-G~Shock~Absorber~-~334405

 

Cand le primesc o sa iau si postez masurile exacte. Pe site au niste dimensiuni diferite față de cele date de producător(atrăgătoare as putea spune :top).

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Hmmm vezi sa nu fie teapa si sa fie cifrele din descriere la misto. KYB Excel-G Shock Absorber - 334405 il stiu si am vorbit cu mai multi importatori despre el, si se pare ca nu se mai comercializeaza ca nu e ok:

 

Hi David,

Thanks for your enquiry. As you know, the Pinin is a difficult 4x4 to lift.

We used to have a coil kit that offered a 3cm lift but there were problems and we stopped supplying these.

The struts we supply (AMJ1367 and AMK1000) both have standard height coil pans and as such don't give any lift.

Sorry to disappoint.

Best regards

 

Nick OULD

international sales & marketing manager

 

I-am scris vanzatorului din Australia care are kitul ala de lift pe Ebay, dar inca nu mi-a raspuns.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Astazi am vb la telefon cu importatorul din UK si pana lunea viitoare suspensia fata este aici. Kitul ajungea mai repede dar au primit doar un telescop din cele doua :bc

 

Revin cu detalii curând.

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Astazi am vb la telefon cu importatorul din UK si pana lunea viitoare suspensia fata este aici. Kitul ajungea mai repede dar au primit doar un telescop din cele doua :bc

 

Revin cu detalii curând.

 

 

deci sa inteleg ca nu le au pe stoc?

trebuie comandate ? pt ca am vb cu un prieten din londra sa-mi comande 2 buc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

deci sa inteleg ca nu le au pe stoc?

trebuie comandate ? pt ca am vb cu un prieten din londra sa-mi comande 2 buc

 

Nu au pe stock. Le comanda din Germania.

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Bună tuturor posesorilor de 4x4. Revin după ceva vreme cu mici amanunte despre comportamentul pininului dupa 9 luni de uilizare si 7-8000 km parcursi, atât la drum de deal cât si pe asfalt: consum mixt 7-8 litri, ralanti pe la 500-600 cu trepidaţii rar. Nu am filmari, dar pot spune că după ce am pus cramponate profil Simex am urcat prin namoale de 30-40 cm fara nici o problemă, contrar celor care discută despre pinin cum că ar fi un suv fără mari pretenţii, dar am tractat un Jimny care cu toate variantele de tracţiune nu a ieşit din mocirle. Pot spune că sunt deplin mulţumit de alegerea făcută. vpoi reveni cu filmări, foto şi alte amănunte despre utilizare. Numai de bine tuturor! :hi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Poate sa imi ofere si mie cineva o informatia actualizata despre costul unei instalatii gpl pentru motorul de 1,8 GDI ? M-am uitat pe situl celor de la Pitesti si nu mai e actualizat din 2012. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Am un consuma cam mare de ulei la pinin 1.8GDI la 1000km imi mananca aproape un litru de ulei.Ce ulei as putea pune in situatia asta?Sau trb segmentat motoru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Performanțe și întreținere generală Pajero pinin

 

Am un consuma cam mare de ulei la pinin 1.8GDI la 1000km imi mananca aproape un litru de ulei.Ce ulei as putea pune in situatia asta?Sau trb segmentat motoru?

 

Intr-adevar consumul e cam maricel. Eu am incercat mai multe variante printre care Petronas Syntium 5w30 si se pierdea/il 'ardea' destul de mult. Acum folosesc pentru a2a oara Shell Helix H7 10W40 recomandat de baietii de pe forumul Pajerio.com pentru motoare GDI si (sper sa nu fie efectul Placebo :grin:) s-a redus acel consum considerabil.

 

Urmareste topicul lui 'Pufarinã' AICI.

 

Bafta multa! :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare