Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului


Yonutz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Respectele mele domnilor :bravo

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Respect!

Sunteți niște colegi minunați!

chapeau-alb.gif.3fa117652ba3e3e81601048ffbe49966.gif

Editat de ovidiucro
Ești deștept dacă nu crezi decât jumătate din ce auzi. Ești înțelept dacă știi care jumătate...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Coordonate GPS: 45.380920, 25.628432 (45°22'51.3"N 25°37'42.3"E)

 

attachment.php?attachmentid=268455&d=1471851514

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Asta este locul ...

 

attachment.php?attachmentid=268358&d=1471721365

 

.........

Din cate inteleg, din locul asta incepe coborarea aia nenorocita si inselatoare....

 

Care e pozitia monumentului fata de inceputul coborarii ?

E pozitionat suficient de vizibil astfel incat sa sara in ochi si sa-i avertizeze pe cei care inca NU au inceput coborarea ?

Aveti o poza mai de la departare cu monumentul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Din cate inteleg, din locul asta incepe coborarea aia nenorocita si inselatoare....

 

Care e pozitia monumentului fata de inceputul coborarii ?

E pozitionat suficient de vizibil astfel incat sa sara in ochi si sa-i avertizeze pe cei care inca NU au inceput coborarea ?

Aveti o poza mai de la departare cu monumentul ?

 

Piatra este montata pe marginea Crestei Baiului, nu ai cum sa nu o vezi daca vrei sa incepi coborarea pe acest traseu.

Din traseul de creasta pana la The Panta sunt aprox. 150-200 m.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Aveam varianta sa montam piatra respectiva unde incepe/ptr coborare sau se termina panta urata/ptr urcare (inclinatie laterala si multe grade) dar acolo ar fi fost vazuta mult prea tarziu. Asa am ales de comun acord un loc care ii asigura o maxima vizibilitate indiferent din ce directie vii (Busteni sau Comarnic). Din drumul care merge pe creasta in jos urmeaza o coborare destul de abrupta pe iarba de circa 40-50m pana incepe celebra The Panta. De acolo pana jos inca vreo 100-150m (drumul serpuit care se vede in poze spre stanga cu o oarecare inclinatie laterala spre Valea Draganului). Valea respectiva are din punctul coborarii pana jos mai multe sute de metri perete vertical (nu ai nici o sansa sa scapi si nici timp sa sari din masina)

 

Coborarea respectiva nu ar trebui sa puna mari probleme in conditiile in care terenul e uscat, ai roatele si presiunea care trebuie si experienta necesara sa-ti adaptezi deplasarea in conformitate cu datele problemei. In conditii de umezeala devine insa EXTREM de periculos din punctul meu de vedere chiar si ptr cei experimentati.

 

Din partea de jos stanga (asa cum se vede in poze) se vine dinspre Valea Doftanei ...

 

Pozele nu arata nici 10% din ce e acolo (panta e mult mai abrupta). Cei care cunosc locul pot confirma.

 

Ceea ce este de remarcat este faptul ca locul respectiv probabil ca e incarcat cu ceva energie negativa, invoca simplitatea atat pe coborare cat si urcare desi ...nu e asa. Un alt aspect, nu exista nici un punct de ancorare (asigurare) in zona. Sfatul meu ar fi sa nu coborati/urcati daca aveti vreo indoiala si daca o faceti cautati in conditii de umezeala sa VA ASIGURATI de alta masina dupa ce in prealabil ati luat panta la pas.

 

Scopul acelei pietre nu este de a speria oamenii ci doar de a-i atentiona sa abordeze cu FOARTE MARE atentie bucata respectiva de traseu.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Felicitari domnilor pentru ce ati facut. Ma bucur sa vad comunitatea 4x4 unita si ca respectul si colegialitatea mai exista inca. Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Din cate am inteles, ar mai exista si alti colegi care ar dori sa aduca imbunatatiri monumentului respectiv. Nu am absolut nimic impotriva nici eu si banuiesc ca nici ceilalti. Si nici nu trebuie sa-mi cereti acordul ptr asta. Este un monument construit prin bunavointa comunitatii si prin aportul material al membrilor acestui forum. In concluzie este atat "monumentul meu" cat si al tau oricine ai fi si faci parte sau nu din aceasta comunitate.

 

In toate proiectele la care am participat intrun fel sau altul mi-am urmat instinctele, de fiecare data am crezut in ceea ce fac, am pus suflet samd. E departe gandul meu de a imi asuma vreun merit atat in ceea ce priveste acest proiect cat si altele ...mare majoritate fiind rezultatul un efort asumat in comun cu ceilalti.

 

Prin acest proiect mi-am asigurat atat linistea sufleteasca si impacarea ca am facut tot ce am putut sa nu avem de a face cu asemenea evenimente in acel loc. Tin la aceasta comunitate, chiar daca din lipsa de timp nu am mai fost activ pe forum.

 

Daca tu, oricine ai fi simti ca trebuie sa te implici, sa aduci imbunatatiri monumentului respectiv fi liber sa o faci!

 

 

Cu respect,

Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Coordonate GPS: 45.380920, 25.628432 (45°22'51.3"N 25°37'42.3"E)

 

Pe aceasta imagine se vede "Tha panta" ? Care este?

 

baiului.thumb.jpg.70568d64974a1f398e9ec90964b83c3c.jpg720837841_monumentbaiului.thumb.jpg.caf62da5e4dd82e38beacaabb52ba4ef.jpg

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare