Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?


teo pes

Postări Recomandate

Sal ! mi am parcat si eu o jucarie dci in fata casei si ma gandeam deja la rotile de iarna !

In targul nostru vin cu munti de roti si anvelope ,,francezii" si ma gandeam poate mai sunt si echivalente (ce se pot trece n carte) sa am de unde alege .

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

hahaha bravo in sfarsit ti-ai luat masina:) de la niva la patrol si apoi la duster :)

acum urmeaza si eu sa ma orientez spre unul ca pasii I-am urmat aproape similar:):):)

vezi ca merg AT-urile de la BFG da nu stiu dimensiunea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

hahaha bravo in sfarsit ti-ai luat masina:) de la niva la patrol si apoi la duster :)

acum urmeaza si eu sa ma orientez spre unul ca pasii I-am urmat aproape similar:):):)

vezi ca merg AT-urile de la BFG da nu stiu dimensiunea :)

 

Vezi ! iar ai confundat .. mi-am luat si un turism !!!!! :3994858278:

Patrolul este masina de teren :2830912117:

Lada Niva e Lada Niva !!:ca

Si urmeaza sa o iau pe cea noua dupa ce se impaca ,,smecherii" cu ,,URSU" sa nu dau o remorca de bani pe taxa extracomunitara , am vazut ceva la fritzi dar nu-s noi !:h5

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Intra fara modificari 215/70R16, da nu sunt trecute in talon.

Am inteles ! ma duc la rar luni si as fi vrut sa-i mai trec un rand in talon ! eventual alte jenti .

Intra ceva pe 15?

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Intrau niste simexuri pe 15 (de la Insa parca), dar nu stiu exact dimensiunile.

 

Da uite : 195/80/15 are +1,3% , 190/80/15 are -1,3% , merg amandoua , smecheria pe ce jante i !???

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Da uite : 195/80/15 are +1,3% , 190/80/15 are -1,3% , merg amandoua , smecheria pe ce jante i !???

 

Am intrebat pe cineva care a avut: anvelope 195/80R15 pe jante de Nissan Almera Tino (cica au fost singurele care se potriveau la dimensiuni). Recomandarea e sa incerci sa le pui pe masina sa vezi cum vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

La jante e foarte simplu, asa cum urmeaza:

 

Cele originale sunt R16, cu ET50, aplicatie 5x114,3 gaura de centrare 66,1 si prezoanele de pe butuc sunt M12x1,5

 

Deci poti cauta jante care au aplicatia de 5x114,3 (sunt o gramada), atat pe R15, cat si pe R16 (sa ai in vedere si gaura de centrare, sau altfel spus bore center, sa fie de 66,1 sau mai mare)

 

Parerea mea e sa cauti anvelope 215/70R16, o sa fie mai usor din toate punctele de vedere (inclusiv cu controale RAR, deoarece e mica diferenta si ii mai poti prostii)

 

Din cate imi aduc aminte singura dimensiune de anvelope omologatA pe Duster ESTE 215/65R16 (nu sunt 100% sigur dar asa imi aduc aminte)

 

 

Toate cele bune :wink:

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

La jante e foarte simplu, asa cum urmeaza:

 

Cele originale sunt R16, cu ET50, aplicatie 5x114,3 gaura de centrare 66,1 si prezoanele de pe butuc sunt M12x1,5

 

Deci poti cauta jante care au aplicatia de 5x114,3 (sunt o gramada), atat pe R15, cat si pe R16 (sa ai in vedere si gaura de centrare, sau altfel spus bore center, sa fie de 66,1 sau mai mare)

 

Parerea mea e sa cauti anvelope 215/70R16, o sa fie mai usor din toate punctele de vedere (inclusiv cu controale RAR, deoarece e mica diferenta si ii mai poti prostii)

 

Din cate imi aduc aminte singura dimensiune de anvelope omologatA pe Duster ESTE 215/65R16 (nu sunt 100% sigur dar asa imi aduc aminte)

 

 

Toate cele bune :wink:

 

!Da ! cum am spus mai sus inca nu am trecut pe la rar , asta fiind motivul cautarii unei similitudini pentru a le trece in carte , am avut cerfiticatul ridicat de o sapca din cauza anvelopelor neconforme !si nu ma mai bag

DEOCAMDATA IN ROMANICA ESTE MAI IEFTIN SA FII IN LEGALITATE !!:banana

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Si urmeaza sa o iau pe cea noua dupa ce se impaca ,,smecherii" cu ,,URSU" sa nu dau o remorca de bani pe taxa extracomunitara , am vazut ceva la fritzi dar nu-s noi !:h5

 

Ce inseamna "cea noua"? Adica aia euro 5 cu abs? Sau a aparut ceva mai nou si eu nu stiu? Scuze de :off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Si urmeaza sa o iau pe cea noua dupa ce se impaca ,,smecherii" cu ,,URSU" sa nu dau o remorca de bani pe taxa extracomunitara , am vazut ceva la fritzi dar nu-s noi !:h5

 

Ce inseamna "cea noua"? Adica aia euro 5 cu abs? Sau a aparut ceva mai nou si eu nu stiu? Scuze de :off

 

Da ! blocant electromagnetic spate , alt interior si 15cp + , siii

SI suntem la alta sectiune !:hm

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Deci pe ,,sigur " nu avem alternativa la roti:cr1 !!!

 

tot incerc sa intelg ce inseamna "alternativa". vrei mt-uri, vrei s-o inalti, vrei sa intre fara nici o modificare, pe 15, pe 17... :ang2

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Salut,am incercat cam orice timp de anvelopa si profil pe duster.

Editat de Max
LR Discovery 2 TD5 '01 +6cm +40cp, BFG KM2 235/85/16, troliu "Chinezarie" de 9800, Intek M120+, Midland Alan 9+,imitatie de safari snorkel made in UK,rapoarte modificate in 4.1, truetrack fata + spate, multe alte maruntisuri .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Salut,am incercat cam orice timp de anvelopa si profil pe duster.

...

 

fara suparare dar e un topic unde se cer informatii daca tot e pe forum inseamna ca e la vedere,deci daca e la vedere pune aici sa vada si altii ceea ce stii tu,nu sa trebuiasca sa te sune sa afle .

cel putin asta e ideea forumului asta asa cum o vad eu.

Desigur in cazul in care vrei sa spui sau sa impartasesti din aceasta experienta vasta a ta si cu noi ceilalti.

 

cum spunea Edi mai sus, pana la urma despre ce vorbim? despre ce dimensiuni putem pune sau ce profile?

ca profile pot sa va spun ca am incercat si de ploaie de la Dunlop, nu ma intreba dimensiunea ca nu o stiu dar sunt standard pe un duster de germanica

am incercat si niste ms-uri de la michelin si unele de la continental, cu un plus pt michelin pe aderenta dar probabil e perceptie personala desigur.

am incercat si cu at-uri de la bfg care au mers foarte ok pe noroaie si iarba uda dar cam zgomotoase pe sosea,parerea mea si desigur am mers si cu celebrele mt-uri de la Federal couragia care vibreaza usor la mers dar se descurca foarte ok in noroi ,desigur alta dimensiune la astea stiu 205 80 R16 care au intrat cu mici modificari la aripi si pasaj roata si nu in ultimul rand celebrele "simex" in n variante de producatori si desigur toate resapate dar la dimensiuni echivalente cu niste 31" parca

astea din urma mi-au placut cel mai mult da cam mancau ambreiajele :)

 

cam asta e ce stiu eu si ce am incercat pe duster,daca vrea si colegu sa ne impartaseasca din experientele lui ar fi laudabil si interesant.

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

La majoritatea automobilelor (in speta dupa 95) sunt specificate in manuale ,sau carti de identitate , cel putin 2 dimensiuni de anvelope , de obocei pe jante diferite ca diametru .

La acest aspect ma refeream in momentul deschiderii discutiei ,daca am folosit cuvinte ce substituiau subiectul ma scuzati , sper ca acum am lamurit din cap in cap subiectul discutiei :2dr

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

La majoritatea automobilelor (in speta dupa 95) sunt specificate in manuale ,sau carti de identitate , cel putin 2 dimensiuni de anvelope , de obocei pe jante diferite ca diametru .

La acest aspect ma refeream in momentul deschiderii discutiei ,daca am folosit cuvinte ce substituiau subiectul ma scuzati , sper ca acum am lamurit din cap in cap subiectul discutiei :2dr

 

Teo din amintiri iti spun deci e posibil sa ma insel dar pe duster merg parca unele pe 15 si unele pe 16 da nu ma intreba restul ca nu stiu:)

daca vrei sap maine si aflu detalii:) traiasca internetul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

La majoritatea automobilelor (in speta dupa 95) sunt specificate in manuale ,sau carti de identitate , cel putin 2 dimensiuni de anvelope , de obocei pe jante diferite ca diametru .

La acest aspect ma refeream in momentul deschiderii discutiei ,daca am folosit cuvinte ce substituiau subiectul ma scuzati , sper ca acum am lamurit din cap in cap subiectul discutiei :2dr

 

eu n-am sesizat asta. la mine au fost doar anvelopele originale 215/65/16 trecute in carte.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Am spus de la inceput, ca la Duster sunt 215/65R16 si sunt singurele.

Cu interventii desigur se pot trece si alte dimensiuni :wink:

 

LE Am uitat sa mentionez ca zilele trecute am povestit cu un reprezentant Dacia si a confirmat si el faptul ca, la Duster singurele anvelope omologate sunt cele pe R16.

Editat de autoclinic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Dimensiuni echivalente de roti puse pe Duster ?

 

Salutare, cumva a montat cineva pe Duster 215/75R16 ?

Sau care este dimensiunea maxima ca anvelope cu un kit de suspensie de +5cm, fara alte modificari.

 

Multumesc anticipat.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare