Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jante aliaj 16 ajutor recunoastere


Postări Recomandate

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

Am si eu un exemplu de 235 pe 8J puse de ceva timp , arata bine ... despre siguranta , mai vedem ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

xxxJ ... vs xxxJJ ...

 

xxx se refera la latimea jantei masurata in inch, asa cum ai explicat tu. Fiind prezentate alaturat se face deseori confuzie intre profil si latime.

 

J se refera la suprafata pe care se aseaza anvelopa si care are forma literei respective. Pentru masinile sport (solicitari dinamice mai mari), janta in partea superioara are forma a doua J-uri inlantuite.

 

@Fordranger a detaliat ceva despre notarea profilelor. Mai multe detalii aici

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

xxx se refera la latimea jantei masurata in inch, asa cum ai explicat tu. Fiind prezentate alaturat se face deseori confuzie intre profil si latime.

 

J se refera la suprafata pe care se aseaza anvelopa si care are forma literei respective. Pentru masinile sport (solicitari dinamice mai mari), janta in partea superioara are forma a doua J-uri inlantuite.

 

@Fordranger a detaliat ceva despre notarea profilelor. Mai multe detalii aici

 

Ideea era ca, atunci cand se pune o informatie, sa se puna completa! Nu de alta, dar sa nu fie sursa de confuzie pentru altii. Si ma refer in special la informatiile de baza, valabile pentru orice marca de masina.

Multumesc.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

cu 235/70/16 se va merge cu jantele astea exclusiv pe asfalt. ajuta daca se merge doar pe asfalt si nu in off road sau nu are importanta?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

Asta vei vedea tu pe pielea ta. Nimeni nu poate garanta ca "DA " sau " NU " . Daca jantele sunt de tip JJ , adica au suprafata dubla ( doua curburi in forma literei J ) de asezare a anvelopei pe janta , sunt sanse mici sa dejanteze , dar este expusa mai mult janta la eventuale obstacole ( gen bordura ) . Conteaza probabil si tipul anvelopei , ce armatura are peretele lateral . In toata combinatia asta are de suferit doar anvelopa. Daca vezi ca ai uzuri neuniforme dupa cateva mii de km , le dai jos . Inseamna ca ceva nu se potriveste . Personal le-as schimba cu unele mai inguste dar eu sunt mai prapastios de felul meu . :grin:

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

Asta vei vedea tu pe pielea ta. Nimeni nu poate garanta ca "DA " sau " NU " . Daca jantele sunt de tip JJ , adica au suprafata dubla ( doua curburi in forma literei J ) de asezare a anvelopei pe janta , sunt sanse mici sa dejanteze , dar este expusa mai mult janta la eventuale obstacole ( gen bordura ) . Conteaza probabil si tipul anvelopei , ce armatura are peretele lateral . In toata combinatia asta are de suferit doar anvelopa. Daca vezi ca ai uzuri neuniforme dupa cateva mii de km , le dai jos . Inseamna ca ceva nu se potriveste . Personal le-as schimba cu unele mai inguste dar eu sunt mai prapastios de felul meu . :grin:

 

anvelopa care va fi montata pe ele este BFG MT , ma influenteaza pozitiv sau negativ faptul ca e o guma cu talon foarte tare?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

Vezi cu ochiul cand o intinde presiunea. Daca nu place ochiului cum arata balonajul la presiune normala , probabil ca vei avea uzuri pe centru sau pe laterale. Daca vrei parerea mea , vei avea uzura pe laterale , indiferent ce faci . Cand tragi interiorul anvelopei spre exterior , va calca mai mult pe lateralul gumei . Asa ma gandesc eu , nu am incercat niciodata sa pun jante mult mai late decat standardul pe o latime data . De la 6,5 la 7 nu simte . Pana la 8,5 este destul de mult .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

Tot BFG MT sunt si cele pe care le stiu eu montate pe jante de aliaj de 8JJ , pana acum n-a aparut nici un semn suspect ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

De montat o montezi ...doar ca anvelopa se va tuguia putin (mai mult) si iti va lasa buza jantei in experior... Vei merge ca balerina ...pe varfuri ...nu-i stres ...daca montezi pe baraca mare ...suprafata de contact mai mica ...consum mai mic ...franare mai putina ...pe gheata/polei e reteta perfecta ...pune pe bara fata niste vaselina barim daca intri sa intri usor ...la iesire stai si ii dai erceaul, cu banii dupa nu ca la alea de cer banii inainte, suntem oameni seriosi, nu golani d'aia! ... Macar se beneficieze cineva si e banii astia ...tot raul spre bine! :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

suprafata de contact mai mica ...consum mai mic ...franare mai putina ...pe gheata/polei e reteta perfecta ...pune pe bara fata niste vaselina barim daca intri sa intri usor ... :ha:

 

:ha:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

acum vreau sa pun pe jantele de latime 8,5 gumele astea : 285 75 R16. Se vor putea monta ? Cum este potivirea intre gumele astea si jante ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

285 ar insemna cava mai mult decat 11" , asa ca pe 8" potrivirea e destul de potrivita .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

285 ar insemna cava mai mult decat 11" , asa ca pe 8" potrivirea e destul de potrivita .

 

cat trebuie sa fie diferenta intre guma si janta ? ca sa stiu pe viitor si in alte situatii ce cu ce merge.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

... doi inch pana la trei inch ..., de pinde ce este si ce faci ce ele ... depinde si de anvelopa , si de janta ... nu e o regula directa , anvelopele rigide sunt mai putin permisive , difera de o situatie la alta .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

... doi inch pana la trei inch ..., de pinde ce este si ce faci ce ele ... depinde si de anvelopa , si de janta ... nu e o regula directa , anvelopele rigide sunt mai putin permisive , difera de o situatie la alta .

 

Cu cat diferența e spre 3 inch dejantarea e mai dificila ? Și cu cat sunt diferențe mai mici de 1inch sau janta egala cu guma dejantarea e facila și roata greu de umflat ?

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

Cu cat janta e mai ingusta ( fata de anvelopa ) dejantarea e mai putin probabila dar flancurile sunt solicitate mai mult si scurteaza durata de viata . Se pot monta fara probleme deosebite gume de 12,5" pe jante de 6,5", de asemenea si gume de 235mm pe jante de 8,5" .

Si chiar si mult mai mult , daca nu se practica in offroad nu inseamna ca e ceva iesit din comun sau prea din cale-afara ( ... de fapt se practica dar mai mult pe alta ramura auto cu multe blinguri ... daca la vulcanizare nu poate monta 235 pe 8,5" inseamna ca e cam rau la calificarea meseriasului - cum pune anvelopele la camioane ? daca la astea mici are greutati ? ... ) .

 

In functie de unde si ce face masina si in special de conducator se poate merge cu o larga gama de posibilitati .

 

 

Punctual vorbind , e corect sa se monteze anvelopa potrivita cu janta , fabricantul recomanda o janta in functie de constructia si destinatia anvelopei .

 

Pricipial vorbind , o guma de 10,5 sta corect pe jante de 7 pana la 8 .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante aliaj 16 ajutor recunoastere

 

eu am anvelope 285 pe jante 8jj, nam dejantat nicioadata chiar daca am exersat mersul cu presiuni aproape de 1 bar. jantele inguste intradevar sunt o solutie in offroad (badlockul saracului) ptr presiune joasa. conteaza destul de mult si inaltimea (talonul) anvelopei care se monteaza pe janta.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare