Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Uleiuri si plinuri 110 dci


teo pes

Postări Recomandate

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Eu am folosit la schimbul de ulei + filtre: ELF Evolution FULL-TECH FE / DPF 5W30 5L (recomandat de cei de la Dacia)

 

Am luat la sfarsitul lui Iunie filtre originale (toate) + uleiul de mai sus de aici (pentru Duster 1.5 4wd PH1):

https://www.piesenet.ro/Dacia-Duster/Pachete_Schimb_Distributie_Frana_Ulei_Duster/Pachete_Schimb_Ulei_Duster/Pachet-Schimb-Filtre-si-Ulei-Logan-Duster-1.5dCi-Euro5

 

Pe atunci a fost cea mai rentabila varianta care o gasisem, acum s-ar putea sa gasesti variante si mai ieftine.

Eu urmeaza sa schimb discurile + placutele fata (tot pe original vreau, o sa vad unde gasesc cea mai buna varianta de pret).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

nu mai bagati elf cumparat de pe raft de la SELGROS sau de la reprezentanta.... !

 

sunt facute la brasov iar calitatea e de doi lei... cautati elf pe care sa nu scrie in RO pe eticheta si mai ales sa nu scrie fabricat la Total Lubricants Brasov

 

cautati firme care aduc uleiuri de afara!

Editat de DanT

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Da, eu la Patrol am bagat Elf , si surpriza l am gasit de Franta la ,,Careful":oo in schimb la mag de specialitate dupa multe vorbe le aratam pe eticheta ca este autohton ! depinde cine importa cred !

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

eu in toate daciile mele:) am bagat doar Mobil

exceptie prin cutii sau grupuri spate care le-am lasat cu uleiurile din fabrica,(pentru ca nu se incadrau la intervalul de schimbare,iar cand am schimbat am schimbat la duster 4x4 pe spate cu uleiul recomandat ala pt LSD...etc cred ca era Elf)

Repet eu vorbesc de experienta personala,masini folosite in regim de service sau personale si vorbesc doar de Motor,cutii de viteza si de Diferentiale spate

pt motor Mobile one 5w30 sau 5w40 sau 0w40 in functie de ce crea muschiul vostru:)

la cutie nu am schimbat la ale mele personale dar la cele de service am pus Elf sau Total ca marca dar nu ma intrebati ca nu mai stiu ce specificatii crec ca 80w90

iar la dif spate lafel elf sau total da ala cu aditiv de lsd cumparat din reprezentanta Dacia ce recomanda producatorul

 

personal nu recomand Castrol din experienta personala dar nici uleiul ala Dacia oil ca imi pare ca e cam cum era lubrifinul ala de pe vremuri,doar daca il schimbi la 2-3 mii de km atunci merge, si neaparat orice schimb de ulei la motor neaparat cu filtru nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Nu prea am mare incredere in ceea ce gasesti pe net cu privire la "indicatiile producatorului". Cand am luat masina din Olanda, l-am intrebat pe crestin ce tip de ulei a bagat...omul a zis Mobil One 5w40...L-m ascultat si am luat din Germania acelasi ulei pe care il voi folosi in cotinuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

eu din 1996 de cand repar masini , am folosit numai ELF !

am vazut multe motoare/cutii desfacute merse cu diverse uleiuri , DAR nu as schimba ELF pe nimic in lume !!

decat eventual cu sora geamana TOTAL :)

nu conteaza unde e facut , oricum majoritatea e in Belgia , nu Franta

fiecare face ce vrea

 

P.S. elf 5w30 Fe ( parca ) e ce trebuie la masinile cu FAP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Ce-mi place !!! :ha:

eu intreb si pun titlu cu ceva si ajungem sa ne defilam muschi cat de multa si unica este experienta noastra-n ale automobileler si meseriei :pt

SCRIETI MAI FRATILOR DACA AVETI INFORMATIA AVIZATA A PRODUCATORULUI ULEIURI SI PLINURI

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Am gasit !!

 

Modelul: Dacia DUSTER 1,5 Dci 4x4 110 CP cu ABS si ESP

 

Ulei Motor: Cantitate 4,5 l

DACIA OIL PLUS, DIESEL DPF, SAE 5W30, ACEA C3, Ulei Fabricat de TOTAL

 

Ulei Cutie de viteze 6 trepte 4x4: Cantitate 2,0 l

DACIA OIL PLUS, EXTRA GEAR, SAE 75W80, API GL4+, Ulei Fabricat de TOTAL

 

Ulei Grup Diferential: Cantitate 0,8 l

ELF TRANSELF TYPE B 80W-90, Ulei Fabricat de ELF

 

Ulei Modul Transfer (Module de Ranvois): Cantitate 0,25 l

ELF TRANSELF TYPE B 80W-90, Ulei Fabricat de ELF (acelasi ca la Grupul Diferential)

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

foarte interesat inititatorul topicului de raspunsuri

nici aia nici aia , nici mersi nici ....-gura

dar probabil el stie si testeaza pe altii

 

Au !!! ma scuzati domn patriciu dar nu-ti impartasesc fetisurile sexuale ! (treaba cu gura):ha: dar mai cauta pe site poate gasesti ...cu toate ca pana la tine nu am dat de nimeni aici asa ,,bataios".

 

,,Doi tipi se intalnesc pe o punte , unul zice : eu nu ma dau din fata la toti prostii !! , celalalt suge tare burta se lipeste de balustrada , face loc si ii spune : eu ma dau !! "

 

Deci va rog sa ma scuzati domnule patriciu ca nu v-am raspuns in timpul ,,util":cn:daisazacaji5:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

ironia ta "fina" este complet paralela ....

daca tot vrei sa afli sau sa impartasesti informtia corecta , macar fa-o cum trebuie....

 

S-a mai spus , dar repet :

 

1. In motor norma RN0720 adica orice ulei 5w30 low SAPS sau SAE 5w30 DPF , ACEA C4 !

aste sunt normele si deci poti pune orice corespunde acestor norme...si de la Dacia si de la Renault si de la Nissan si de la Mercedes care folosesc aceleasi motoare si evident orice alt ulei echvalent de pe piata....( Elf - Total = acelasi lucru ) si de la Castrol / Mobil etc....

 

2. in CV SAE 75W80 API GL4 / MIL-L-2105 C sau D , evident orice echivalenta

 

3. in Dif SAE 80W90 API GL5 , etc.....

 

si vezi ca mai ai cateva plinuri pe care le-ai uitat , unele chiar importante...

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Bravo Patriciu :)

tot respectul :) un raspuns bun si documentat ,da daca nu te superi eu zic sa il lasam pe Teo ca el le stie pe toate sa bage Dacia oil :) ca sigur dupa va fi inca unul care va injura dacia c amarca:):):)

apropo de curiozitate, antigelul e tip D sau mai are si alte specificatii,iar la servo? aia clasica cu pompa mecanica nu electrica ce se pune?

ma scuzati ca abuzez de topicul dumneavoastra dl Teo ,curiozitatea bat-o vina :) despre lichid de frana stiu ca e dot 4 , ar mai fi ceva ce ma "curioziteaza":)

ce tip de ulei se pune la compresorul de ac si ce "freon ":)?:)

defapt intrebarea e oarecum mascata de lene la mine trebuie sa recunosc :) imi e sila sa merg pana la biblioteca unde trebuie sa rasfoiesc documentatia si repet...leneeee:):):)

ma scuzati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Primul post cu care am inceput acest topic afost :,,Deci ce zice producatorul sa folosim ? "

Nu inseamna ca producatorul foloseste si recomanda varfurile de gama !

Ce zici mai Karolica !!?:ha::we chiar crezi ca nr de postari te face sa incepi cu atacuri la persoana!!?:care

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Si sa stiti ca eu apreciez efeorturile de a aduce imbunatatiri de orisice gen , si nu postez ca informatie certa zvonuri !

Deci multumesc eforturilor facute !!

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Teo , nu stiu care numar de posture al meu sau al cui? oricum nu e important, daca a avut vreodata ceva de scris am scis,daca am fost intrebat am primit raspuns...etc

Oricum multumesc pentru raspunsul tau dupa 2 luni la o discutie care avea un ton comic si relaxat macar ai raspuns.

iar spre clarificarea ta sa stii ca fiecare producator isi omologheaza si testeaza motoarele cu anumiti lubrifianti, sau zemuri de tot felul, cu acelea el garanteaza anumiti parametrii de functionare

problema,pt ca e o problema la noi este ca niciodata lubrifiantul pus la fabricarea de nou a masinii nu va avea calitatea celor de ii gasesti apoi in reteaua service, lucru valabil pt toti producatorii si pt toate componentele

iar asta nu vine din partea producatorului de masina indifferent care e ea ci vine de la furnizorul de piesa/lubrifiant sau ce e

deaia Dacia recomanda sau agreeaza Total, da total-ul pe care il gasesti tu pe piata e alta calitate fata de ce ai in masina

deaia eu mai sus iti spuneam ca am pus Mobil , pt ca asta e uleiul care la mine a mers cel mai bine...restul e treaba ta, sunt banii tai si in fond faci ce vrei

un exemplu la patrolul meu am pus prima oara liquid molly un ulei recomandat de toti ca cel mai cel, la mine a mers prost cu el, probabil era motorul devina dar a mers cel mai bine cu Valvoline, un ulei pe care pe vremuri il puneam doar la capetele tractor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Am citit atent toate postarile dar jur ca nu se intelege clar tot ce trebuie stiut referitor la uleiuri si alte luchide. Apreciez jumatatea de raspuns oferita de @patriciu, dar cred ca trebuia continuat in acelasi mod si referitor la tipul uleiului din modulul de transfer, tipul antigelului, tipul lichidului de frana, tipul freonului etc.

Multumesc anticipat celui care posteaza informatia corecta si completa! :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Eu stiu.... Legat de topicul mentionat am incercat sa obtin acordul sa pun alt ulei (*fara sa pierd garantia) insa raspunsul a fost foarte ambiguu:

 

-----Original Message-----

From: RO - vocea.clientului@daciagroup.com [mailto:vocea.clientului@daciagroup.com]

Sent: Friday, September 30, 2016 6:05 PM

To: xxxxxxxxxxxxx

Subject: Ulei recomandat Dacia [ ref:_00Db0cZvn._500b0pITpN:ref ]

 

Buna ziua,

Stimate domnule XXXXXX,

 

Referitor la solicitarea dvs, va comunicam faptul ca, pentru vehiculul cu seria vin UU1HSDADG51198260, este recomandat Dacia Oil cu norma ulei: ACEA C3

 

Grade de utilizare conform temperaturii exterioare:

Peste:

-15 °C 5W30, 5W40

-20 °C 5W30, 5W40

-25 °C 5W30, 5W40

-30 °C 5W30, 5W40

 

Acesta este un ulei verificat de catre Dacia cu caracteristici care corespund performantelor acestui motor.

 

Dumneavoastra puteti opta pentru un alt tip de ulei, cu aceleasi caracteristici ca uleiurile Dacia, insa, in cazul in care uleiul utilizat afecteaza negativ parametrii motorului, producatorul auto este absolvit de responsabilitate si nu va raspunde in temeiul obligatiei de garantie de consecintele utilizarii unui alt tip de ulei decat cel de tip Dacia.

 

Ramanem deschisi in continuare pentru orice solicitari si sugestii in legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra. Ne puteti contacta la adresa de e-mail vocea.clientului@daciagroup.com sau folosind formularul de contact de pe site-ul http://www.dacia.ro, ori la numarul de telefon 0248 500 000, fax 0248 500 076, de luni pana vineri intre orele 8-20 si sambata intre orele 8-16 . Ne puteti scrie si prin posta, la adresa: Automobile Dacia SA - Vocea Clientului Dacia, str. Uzinei nr. 1, Mioveni, jud. Arges, cod 115400.

 

Cu deosebita stima,

 

xxxxxxxxxxxxxxx

Vocea Clientului Dacia

Editat de Ismael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si plinuri 110 dci

 

Eu stiu.... Legat de topicul mentionat am incercat sa obtin acordul sa pun alt ulei (*fara sa pierd garantia) insa raspunsul a fost foarte ambiguu:

 

-----Original Message-----

From: RO - vocea.clientului@daciagroup.com [mailto:vocea.clientului@daciagroup.com]

Sent: Friday, September 30, 2016 6:05 PM

To: xxxxxxxxxxxxx

Subject: Ulei recomandat Dacia [ ref:_00Db0cZvn._500b0pITpN:ref ]

 

Buna ziua,

Stimate domnule XXXXXX,

 

Referitor la solicitarea dvs, va comunicam faptul ca, pentru vehiculul cu seria vin UU1HSDADG51198260, este recomandat Dacia Oil cu norma ulei: ACEA C3

 

Grade de utilizare conform temperaturii exterioare:

Peste:

-15 °C 5W30, 5W40

-20 °C 5W30, 5W40

-25 °C 5W30, 5W40

-30 °C 5W30, 5W40

 

Acesta este un ulei verificat de catre Dacia cu caracteristici care corespund performantelor acestui motor.

 

Dumneavoastra puteti opta pentru un alt tip de ulei, cu aceleasi caracteristici ca uleiurile Dacia, insa, in cazul in care uleiul utilizat afecteaza negativ parametrii motorului, producatorul auto este absolvit de responsabilitate si nu va raspunde in temeiul obligatiei de garantie de consecintele utilizarii unui alt tip de ulei decat cel de tip Dacia.

 

Ramanem deschisi in continuare pentru orice solicitari si sugestii in legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra. Ne puteti contacta la adresa de e-mail vocea.clientului@daciagroup.com sau folosind formularul de contact de pe site-ul http://www.dacia.ro, ori la numarul de telefon 0248 500 000, fax 0248 500 076, de luni pana vineri intre orele 8-20 si sambata intre orele 8-16 . Ne puteti scrie si prin posta, la adresa: Automobile Dacia SA - Vocea Clientului Dacia, str. Uzinei nr. 1, Mioveni, jud. Arges, cod 115400.

 

Cu deosebita stima,

 

xxxxxxxxxxxxxxx

Vocea Clientului Dacia

Ce consideri ambigu? ai 2 tipuri de ulei Dacia oil!!:dr1

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare