Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

2003 L200 American Sport ll


Adrian80

Postări Recomandate

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

La mine si-a revenit.

A facut asa vreo saptamana dupa ce a umblat mecanicul pe sub masina, acum nu mai palpaie.

Sper sa nu mai apara problema.

Cand se incalzeste vremea si o sa ridic masina pentru boschetare o sa ma uit si dupa cutia aia si o sa verific tot circuitul.

Multumesc

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Alta problema la masina: clima nu raceste :(

Am fost azi la AD Garage WES Clima Arad sa verific instalatia de climatizare si, se pare ca radiatorul (vaporizator) din bord e spart. Ma costa 2000 lei piesa si 1000 lei manopera.

Exista vreo posibilitate sa ies mai ieftin cu reparatia climei?

Poate e posibil sa se lipeasca radiatorul, sau pus unul SH.

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un radiator SH cu 350 lei, insa e de pe masina cu volan pe partea dreapta. Se potriveste la a mea care e cu volan pe partea stanga?

Vanzatorul zice sa merg cu radiatorul meu si sa le comparam si atunci vedem daca se potriveste, insa nu stiu cum sa-l dau jos. E greu de demontat?

Pe unde scot radiatorul?

1437057622_climaL200.thumb.jpg.40ac43ec82b8ae59a8a87e9529972b5e.jpg

 

Pote sa ma ajute cineva cu niste poze din Autodata ca sa stiu cum ajung la compresor?

Multumesc anticipat

 

M-am programat dimineata la alt service de clima.

Am inteles ca se verifica cu ceva solutie vizibila cu UV nu doar cu apa cu detergent si urechea cum au verificat la AD Garage WES Arad. Am luat teapa dar macar stiu sa nu mai merg acolo.

Am platit 35 de lei pe degeaba, fara chitanta. In plus, toata lumea imi zice ca e aproape imposibil sa se sparga radiatorul ala din bord, cel putin la L200. Cred ca cei de la serviceul asta vor doar sa ma bage la cheltuieli mari.

Editat de Tavi D.
2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Pana la urma am aflat, din pacate, ca vaporizatorul din bord e spart. Pret nou original 3900 lei.

De reparat asta vechi zice ca nu merita pentru ca ar fi oxidat aluminiul in partea de jos unde e o protectie de burete si sta mai tot timpul umed acolo.

Am gasit unul la dezmambrari cu 350 lei, merg maine sa vad daca se potriveste la mine, pentru ca e de pe masina cu volanul pe partea dreapta.

Pana la urma si clima a trebuit reparata la masina asta, doar caroseria mai e originala, cred. Cea mai mare teapa din viata mea. Masina cumparata cu 5600 euro in care am mai bagat inca atat in piese si reparatii.

 

301550245_vaporizatorclima.thumb.jpg.125447bc4d12f03b3b9cd887b9786c97.jpg

Editat de Adrian80
2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Ca sa te mai consolez putin... gandeste-te ca de acum incolo vei avea o masina pusa la punct... :)

Are totusi 13 ani, este o masina pentru munca, si cam toata lumea trage de ele si cauta sa bage cat mai putini bani.

Ideea este ca sa o pastrezi tu de acum inainte, cat mai mult timp, ca sa te poti bucura de ea, dupa ce i-ai rezolvat toate bubele. Daca ti se face de vanzare, o sa se bucure urmatorul proprietar, la aceeasi bani pe care i-ai dat tu initial... :wink:

Fruntea sus, si steagul in vant! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Ca sa te mai consolez putin... gandeste-te ca de acum incolo vei avea o masina pusa la punct... :)

Are totusi 13 ani, este o masina pentru munca, si cam toata lumea trage de ele si cauta sa bage cat mai putini bani.

Ideea este ca sa o pastrezi tu de acum inainte, cat mai mult timp, ca sa te poti bucura de ea, dupa ce i-ai rezolvat toate bubele. Daca ti se face de vanzare, o sa se bucure urmatorul proprietar, la aceeasi bani pe care i-ai dat tu initial... :wink:

Fruntea sus, si steagul in vant! :h5

 

Subscriu la ce ai spus! Trebuie sa tinem cont ca masinilor dupa 10 ani li se cam duce garantia oferita de vreme... mai ramane garantia oferita de...noroc :ha1

 

Sa te bucuri de masina in continuare! :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Mda, cu gandul asta ma mai consolez si eu. In mod cert, masina o sa moara la mine, pentru ca nu mai pot sa recuperez banii. Poate doar daca ma inteleg cu un padurar care ma tot bate la cap sa fac schimb si imi da lemne. :)

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Stai linistit, ca dupa ce ii schimbi tot ce este necesar sa fie schimbat la ea, si apoi o ingrijesti cum trebuie, o sa te mai duca mult si bine. Pe "fosta", care era cam ca a ta, am chinuit-o grav in cateva randuri, si m-a adus inapoi acasa pe roti de fiecare data. Asa puturoasa cum era, cateodata mi-e dor de ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Vaporizatorul care l-am gasit aici in zona nu se potriveste la mine. Mufa e la fel dar e pozitionata mai jos si nu imi incape in carcasa originala a masinii. Iar improvizatii nu vreau sa fac.

 

Stie cineva un vaporizator clima pentru L200?

Sau sa risc sa-l sudez pe al meu?

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Am un amic care are piese numai de L200 si pajero. Pune insa poze detaliate ale vaporizatorului defect, ca sa pot identifica exact piesa si un telefon de contact sa te sun cand sunt la el.

Editat de RaduAlex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Deci nu e bun radiatorul asta.

INtre timp am comandat altul insa cand a venit am realizat ca e invers, adica pentru masini cu volanul pe partea dreapta. Deja imi pare rau ca nu am luat o astfel de masina, era mai ieftina si aveam piese din belsug.

Am lipit radiatorul meu dar tot mai e o scapare pe undeva, insa nu scapa in continuu, are momente cand scapa si momente cand nu scapa nimic in interval de sfert de ora. Am bagat freo si vedem pana dupa sarbatori cum se comporta. Am gasit intr-un sat din apropiere un mecanic care lucreaza cu grija la masina si are si pricepere. L-am facut mecanic oficial al masinilor mele. :)

Daca are cinev nevoie de un radiator/evaporator de clima pentru masina cu volan pe dreapta la pret bun....

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Observ cu placere ca masina baga inca rece, deci probabil mai este freon in instalatie.

Vedem cat rezista.

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Masina scoate fum negru la accelerare si a crescut consumul. In rest merge si trage bine.

Sa ma astept la ceva costisitor?

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

EGR ? Al meu am vazut ca are blind pe el.

 

Si al meu are blind. Am incercat sa il scot, dar nu mai merge motorul fara el, se ineaca dupa 2-3 secunde. Asa ca l-am obturat iar. Mecani ul crede ca asa a venit din fabrica.

Acum merge bine masina, avem ceva erori si le-am sters si un furtunas de vacuum slabit.

Singurul lucru care nu-mi place e ca trepideaza/vibreaza toata masina la relanti.

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Unde gasesc placuta de la EGR care obtureaza. A mea a gaurit-o mecanicul si mi-a pus tabla de la o doza de bere in loc dar nu vreau sa raman asa cu ea.

Merci

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2003 L200 American Sport ll

 

Azi m-a lasat in drum, banuiesc ca s-a gaurit placuta care obtureaza EGRul. Am scos furtunul si l-am obturat cu un surub. Merge bine acum masina.

Sa schimb placuta sau sa las asa cu furtunul obturat? Cum e mai bine pentru motor?

2003 Mitsubishi L200 American Sport II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare