Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i


MihaiK

Postări Recomandate

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Aia dinainte era desprinsa de pe "cadru" si de aia facea galagie:grin:

Asta e ok:2dr

 

Ps. Stiu ca nu e o modificare tehnica dar mai finisam una alta daca trebuie.

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Cati CP da in plus? :sp (era o gluma)

 

Frumoasa masina, imi place cum arata! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea prin muntii aia frumosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Revin cu o posibila "neintelegere" la grupul fata:grin:

Observ cu stupoare ca atunci cand virez mai strans, de exemplu cand fac manevre pentru parcare sau cand intorc masina etc. (pe suprafata aderenta desigur) rotile sunt infranate/uneori chiar scartaie cauciucurile daca am putina viteza.

De aici denota(cred) ca diferentialul fata nu functioneaza optim.

Pe langa asta, la o privire mai atenta am observat o ciudatenie la planetare si anume ca una pare mai "iesita" decat cealalta. Nu prea inteleg ce s-a intimplat acolo.

 

Va rog ajutati-ma cu urmatoarele nelamuriri:

Ce poate sa fie la grupul fata de merg rotile infranat in viraje? Ca banuiesc ca nu e normal asa ceva.

Care e treaba cu planetara care nu e asezata complet in scaunul ei?

image.thumb.png.eabae4853ee65784537c7587700381ab.png

image.thumb.png.b2e62063e3f3dce4febf4305b0964c52.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Este normal ca pe suprafete cu aderenta mare sa apara scrajnituri la viraje stranse in 4x4 .

Ce se vede in poze la planetara este o protectie din plastic care poate s-a miscat de la locul ei .Nimic grav

 

:h5

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Multumesc Alin.

Am uitat sa precizez ca infranarile le-am perceput in 2x4.

Stiu ca in 4x4 este infranata din cauza lipsei diferentialului central.

Ingrijorarea mea este ca se intimpla asta si in 2x4.

 

Scuze greseala mea ca am uitat sa precizez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Infranarea in viraje de care spui tu e din cauza designului planetarelor. Ar trebui sa fie cu cruce dubla fiecare sau cu CV cum e la ZJ si WJ ca sa nu mai fie infranate.

 

Mai multe detalii aici:

https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_joint

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Salutare @ssrli, nu stiu cum de mi-a scapat informatia asta.

Ok atunci nu mai imi bat capul cu asta. Am de schimbat crucile la planetare ca au putin joc dar pana atunci nu piscalesc nimic la grup.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Salut. Ieri am iesit in teren putin si am constatat ca o bieleta de la bara de torsiune s-a uzat foarte tare si bate.

Astazi am dat jos ambele bielete ca sa nu ma mai innebubeasca cu bataia aia enervanta.

Una dintre bielete era rupta si cealalta era uzata asa ca le-am dat jos pe ambele(poate aceea care era doar uzata mai mergea dar acum asta e).

Acum masina nu are cuplata bare stabilizatoare. E cam instabila la ruliu si nu as merge asa prea mult.

Ce recomandati, sa schimb bieletele cu unele stoc sau sa investesc in sistemul cu decuplare? Am vazut la americani ca se practica si la TJ sistemul acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Salut. Ieri am iesit in teren putin si am constatat ca o bieleta de la bara de torsiune s-a uzat foarte tare si bate.

Astazi am dat jos ambele bielete ca sa nu ma mai innebubeasca cu bataia aia enervanta.

Una dintre bielete era rupta si cealalta era uzata asa ca le-am dat jos pe ambele(poate aceea care era doar uzata mai mergea dar acum asta e).

Acum masina nu are cuplata bare stabilizatoare. E cam instabila la ruliu si nu as merge asa prea mult.

Ce recomandati, sa schimb bieletele cu unele stoc sau sa investesc in sistemul cu decuplare? Am vazut la americani ca se practica si la TJ sistemul acela.

 

Mica corectie...e bara stabilizatoare.

Daca vrei flexarea fara bara stabilizatoare in teren, cumpara bielete decuplabile.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Eu ma cumparat kitul de inaltare cu tot cu bielete decuplabile. Intr-adevar cand sunt decuplate se simte efectul, deci nu recomand sa mergi asa mult pe sosea. In conditii de mers normal nu e mare branza, dar intr-o situatie la limita s-ar putea sa faca diferenta.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Mica corectie...e bara stabilizatoare.

Daca vrei flexarea fara bara stabilizatoare in teren, cumpara bielete decuplabile.

 

Este o bara/un sistem de stabilizare la ruliu care funtioneaza prin torsionarea unei bare de otel. Bara respectiva este supusa unor tosrsiuni.

Corect?

 

Pai cred ca asa am sa fac si eu si am sa merg pe opriunea bieletelor decuplabile.

@abunea Cum se face cuplarea si decuplarea?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Ai un cui de siguranta la fiecare bieleta, il scoti, o tragi un pic in exterior si a iesit. Capatul de sus ramane prins de bara stabilizatoare, o decuplezi de la capatul de jos.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Ai un cui de siguranta la fiecare bieleta, il scoti, o tragi un pic in exterior si a iesit. Capatul de sus ramane prins de bara stabilizatoare, o decuplezi de la capatul de jos.

 

Aha inteleg. Multumesc de einformatii. Voi aplica si eu solutia aceasta multam:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Este o bara/un sistem de stabilizare la ruliu care funtioneaza prin torsionarea unei bare de otel. Bara respectiva este supusa unor tosrsiuni.

Corect?

 

 

Corect, dar denumirea corecta e bara stabilizatoare, dupa rol si numele :)

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

Ce nu iti spun ceilalti ca dupa un timp este posibil sa apara unele batai destul de enervante in acele conexiuni ale bieletelor deci va trebui sa te obisnuiesti cu ele :grin:

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Wrangler-ul mult dorit - TJ, 2004, 2.4i

 

De multa vreme vreau sa confectionez un opritor pentru usa din spate/haion/tailgate, etc. :grin:.

Fiind grea, de multe ori cand o lasam sa stea in balamale, se deschidea prea mult si o data mi-a ciupit carenajul stopului spate dreapta.

Astazi am trecut la fapte. Opritorul l-am confectionat din cablu toronat de otel de 3mm cu manta de vinil pe el. Urechile de prindere din profil de aluminiu la 90 de grade. Pe capatul de pe usa portbagajului am prins urechea (prin care trece bucla cablului) cu nituri iar dincolo prinsa intr-un surub care tine cutia de plastic din portbagaj, acolo bucla cablului este fixata cu bride ca sa ii pot ajusta lungimea.

 

Rezultatul e ca nu mai loveste usa stopul si pot sa scot bagajele linistit din masina fara sa tin de usa.

 

Pozele cat o mie de cuvinte.

image.jpg.49bc70dd7504c75898a7f53087d9a99c.jpg

image.jpg.6c1769a8576e263bafcc239029b34df9.jpg

image.jpg.05c860583ca5d5c5195c1a624aabfc10.jpg

image.jpg.1f57e0aed447d36d2be3b5fcd979da9e.jpg

image.jpg.89b2b85287bfddde6605a6d053343759.jpg

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare