Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti


mm

Postări Recomandate

Salutare,

 

acum mai multe luni m-a mancat undeva sa ma apuc sa schimb diverse chedere mai mult sau putin imbatranite, acolo unde am zis eu ca ar fi necesar, pe motiv de apa, etanseizare bla bla. Mentionez ca in masina nu ploua ca sub cerul liber. De fapt, la o singura ploaie intr-adevar nasoala, unde aproape nu am mai vazut pe unde merg au intrat cateva picaturi, in rest ramanea totul uscat. Probleme propriu-zis apareau numai la spalatorii, la jet sub presiune.

Tipicar fiind si gandindu-ma ca mi-am luat 80 si vreau sa-l las mostenire copiilor, am zis totusi sa fac ceva. Am dat o suma obscean pe niste chedere originale cam pentru jumate din masina si am purces in a le schimba pe cele vechi.

Ca sa scurtez povestea si sa nu va plictisesc, masina a trecut deja pe la 2 tinichigii care s-au jurat ca au rezolvat problema, dar apa tot intra inauntru.

In concluzie, am doua intrebari:

 

1. Sunt eu prea pretentios si absurd ca ma astept ca intr-o masina de peste 20 de ani sa nu intre absolut deloc apa? La cazanele voasrtre cum e?

 

2. Daca, totusi, visul meu e unul realizabil, imi puteti recomanda pe cineva suficient de priceput, migalos si rabdator ca sa imi rezolve pata asta pe care o am pe creier?

 

va multumesc pentru raspunsuri,

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

A mea are 30 ani si totusi nu ia apa pe la chedere, in schimb se uda presul de la picioarele soferului exact sub pedale, inca nu am descoperit cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Nu ia nici la spalatorie cand pun jetul pe ea?

 

Nu a vazut spalatoria din tinerete...:ha:

O spal eu , tot cu jet dar nu intra apa pe la chedere

sau cel putin nu am remarcat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Poti incerca si reglarea usii din balamale sau reglajul ialei dar poti sa incerci si cu niste chedere mai balonate , nu neaparat originale . Gasesti chedere diverse , noi , de diferite dimensiuni care au , in principiu, cam acelasi sistem de prindere . Sunt foarte ieftine si este practic imposibil sa nu gasesti ceva care sa se potriveasca .

Uite si tu ce de sunt : chedere

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

A mea are 30 ani si totusi nu ia apa pe la chedere, in schimb se uda presul de la picioarele soferului exact sub pedale, inca nu am descoperit cauza.

 

Rama parbriului e mancata de rugina sub cheder, probabil!

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Nu e vorba numai de usi, acolo mai e cum mai e. Frustrarea cea mai mare o am la geamurile laterale din spate, care sunt glisante. Acolo am inlocuit absolut totul, inclusiv rama, ghidajele etc si tot degeaba...intra multa apa

Printre cheder si caroserie si se duce si inauntrul masinii si in soatele panourilor laterale...

La usi inca nu m-am bagat, in afara de cele de la portbagaj, unde acum nu mai am probleme prea mari. Si parbrizul e aproape ok, scapa cu greu cate o picatura. Cand o sa ma apuc de cele laterale, o sa incep cu balamalele intai, intr-adevar. Se vede ca nu se inchid tocmai cum trebuie si intra apa pe deasupra usii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

O mare parte din chedere (usile din fata si cele din spate) le-am inlocuit cu unele de Dacie, dalea carnoase care le cumperi la metru din targ.

Daca iti intra multa apa pe la glisante iti sugerez sa-ti faci geam dintr-o bucata (fie la comanda fie de la fratii bulgari) si sa te duci la unii dastia de pun parbrize si sa-ti cheder model H. Ar mai exista varianta sa pui pe terminatia geamului glisant (partea dinspre mijloc) un cheder de tip U care sa iti actioneze exact ca un pres (sa culiseze pe celalalt geam). Am si eu glisante la Patrol, nu imi intra apa dar cand am schimbat chederele am pus preventiv pe geamul de la interior un astfel de cheder.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

E clar mai simpla varianta cu un geam fix, dar nu vreau sa fac asta, pentru ca de dormit, dorm in masina cu capul in spate si conteaza pt mine sa pot deschide geamul.

Problema cu apa nu este printre geamurile glisanta, acolo e cat de cat etans acum, ci sus, printre cheder si caroserie.

Pentru usile laterale nu suna rau varianta cu chederele de dacie, o sa analizez varianta.

Avand in vedere ca nu am deloc timp si sunt si total atehnic, imi puteti recomanda pe cineva care sa ma ajute cu problemele astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

@Alin nu cumva ai niste tevi/trompe de scurgere a apei care intra in grilajul acela de sub parbriz pe unde trage aeroterma aer?

Multe masini au asa ceva si cand acele scurgeri se infunda intra apa inauntru.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Daca intra apa pe sus, poti sa iei un tub de silicon dala negru de lipit parbrize si sa te duci la un nene care lipeste parbrize sa-ti izoleze bine partea chederului de sus. Daca iti intra apa printre cheder si geam atunci alta varianta decat aia, geam dintr-o singura bucata, nu prea ai ptr ca din cate stiu eu chederul de la geamul ala glisant de 80 e destul de scump si nu merita. Iar sa iei unul SH risti sa patesti la fel.

Totusi verifica si montajul geamului daca zici ca l-ai mai frecat de ici colo ...poate e ceva neregula acolo.

 

Nu am pe cine sa-ti recomand dar poti vorbi la orice centru de lipit parbrize gasesti la ei atat silicon cat si om sa-ti lucreze acolo.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Rama parbriului e mancata de rugina sub cheder, probabil!

 

Am inlocuit parbrizul acum un an , rama era impecabila ,nici urma de rugina ,apa intra si inainte dar si dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

@Alin nu cumva ai niste tevi/trompe de scurgere a apei care intra in grilajul acela de sub parbriz pe unde trage aeroterma aer?

Multe masini au asa ceva si cand acele scurgeri se infunda intra apa inauntru.

 

Este foarte posibil sa fie cum spui tu dar la mine rama aceea nu este detasabila , asa ca nu prea vad cum as putea vedea acele scurgeri.

Am folosit cu succes chedere de Dacia ,de care spune Yonutz , pana am gasit ,second ,chedere originale in stare buna pe care le am pe hodoroaga de cativa ani.

Sfatul meu ar fi sa renunti la geamurile culisante din spate si sa pui geam dintr-o bucata (sticla securizata sau plexiglas ori policarbonat) , aici daca stie cineva o firma care poate face asa ceva as fi si eu foarte interesat deoarece am reusit acum ceva vreme sa sparg luneta si nu reusesc sa gasesc o luneta pentru masina mea , singura solutie ramasa ar fi plexiglas sau policarbonat , de facut sticla pe comanda costa undeva pe la 400 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Avand in vedere ca am cumparat deja la inceputul tentativei chederele originale pentru varianta glisanta, care, asa cum banuieste Yonutz, sint sinistru de scumpe, voi merge in continuare pe varianta asta :) mai ales ca, asa cum am zis deja, pentru mine chiar e important sa se desxhida geamurile alea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Intreb si eu ca poate la asta nu te-ai gandit , geamurile alea culisante sunt originale?Exista posibilitatea sa fie mai subtiri decat chederul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Este foarte posibil sa fie cum spui tu dar la mine rama aceea nu este detasabila , asa ca nu prea vad cum as putea vedea acele scurgeri.

Am folosit cu succes chedere de Dacia ,de care spune Yonutz , pana am gasit ,second ,chedere originale in stare buna pe care le am pe hodoroaga de cativa ani.

Sfatul meu ar fi sa renunti la geamurile culisante din spate si sa pui geam dintr-o bucata (sticla securizata sau plexiglas ori policarbonat) , aici daca stie cineva o firma care poate face asa ceva as fi si eu foarte interesat deoarece am reusit acum ceva vreme sa sparg luneta si nu reusesc sa gasesc o luneta pentru masina mea , singura solutie ramasa ar fi plexiglas sau policarbonat , de facut sticla pe comanda costa undeva pe la 400 euro.

 

vezi aici

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?87168-Cheder-geam-lateral-y60/page2&highlight=chedere+patrol

 

postul nr #11 sau aici poti intreba de pret :http://www.technicglass.ro/produse-si-servicii aici si-a facut olegul din postul mai sus mentionat

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Mai exista varianta de geam dintr-o singura bucata cu decupaj interior si glisanta centrala, asa cum exista la unele dube sau dubite gen Transporter sau Vito. Si asta e o varianta destul de scumpa din cate stiu eu.

 

Pe de alta parte daca schimbi sensul pozitiei de dormit, cu capul spre volan si picioarele spre spate, geamurile alea laterale glisante devin useless ptr ca poti folosi geamurile de la usile spate ale 80-ului.

 

Cand am avut nevoie de laterale dintr-o bucata le-am luat din Bulgaria. Desi mi le-au facut pe comanda si am asteptat dupa ele cam doua saptamani (ptr un Y61) acolo pretul a fost ceva mai mic (a se citi mult mai mic) decat ceea ce am gasit in Romanica.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Problema este complexa si prezinta multe aspecte in ceea ce priveste pozitia de dormit in masina. Am mai multe constrangeri. Platforma pe care dorm este destul de inalta, pentru ca sub ea sta frigiderul. Asta inseamna ca nu am f mult loc intre platforma si plafon. In acelasi timp, am 1,87 si 110 kg. Asta inseamna ca, in ciuda agilitatii mele de caprioara, nu ma pot sui prin usile laterale din spate. Ramand doua variante. Sa ma sui prin fata, sau prin spate. Daca ma sui prin spate, am doau probleme: nu pot trage rotile de rezerva dupa mine si, mai grav, nu beneficiez de atat de mult loc. Varianta ideala este cu capul in spate si cu picioarele spre fata, pentru ca in felul asta, daca scot tetierele, imi pot sprijini labele picioarelor pe scaune, care vin oarecum in prelungirea platformei, daca dau spatarele pe spate. Prelungirea nu este insa suficient de la nivel incat sa stau cu capul acolo. Plus ca sa ma sui prin fata si sa ma rotesc 180 de grade cu capul spre fata cand mai e cineva deja in masina nu e foarte comod. In concluzie, mizeriile alea de geamuri glisante trebuie sa se deschida :)

 

Oricum, subliniez inca o data ca problema la prima vedere nu e la geamuri propriu-zise , ci intre cheder si caroserie. Cand o sa am timp, o sa incerc varianta cu silicon.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Eu inteleg ca problema omului este ca ii intra apa la spalatorie pe la geamurile culisante spate, geam ce se "etanseaza"unul pe altul cu un cheder puf.

Avand in vedere ca jetul are 100 atm si puful... e puf , de ce nu speli la furtun? :)

Nu le poti avea pe toate in viata...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Eu inteleg ca problema omului este ca ii intra apa la spalatorie pe la geamurile culisante spate, geam ce se "etanseaza"unul pe altul cu un cheder puf.

Avand in vedere ca jetul are 100 atm si puful... e puf , de ce nu speli la furtun? :)

Nu le poti avea pe toate in viata...

 

chestia e ca nu pea acolo intra , aceasi problema o am si eu : intra pe la partea fixa dinspere spatele masinii in partea de jos , asta daca tin jetul foarte aproape , dar la cat intra nu ma deranjeaza , dar totusi intra...

Editat de Astral
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Mie imi culiseaza amandoua, nu am unul fix si unul mobil. Dar mai zic inca o data ca problema nu e intre cheder si geam, ci intre cheder si caroserie. Chederul fiind nou si original, iar caroseria, cel putin din cate stiu eu, fara rugina, nu ar avea de ce sa se intample asta.

In fine, o sa iau problema de la capat, cel mai probabil la primavara.

Pana la urma recomanda cineva un mester in chedere/geamuri/parbrize etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Cred ca am si niste scurgeri astupate, ca intra apa nu numai in portbagajul propriu-zis, ci si in spatele panourilor de plastic, inauntrul contraaripii cum ar veni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre chedere sau cum sa-ti iesi incet-incet din minti

 

Mie imi culiseaza amandoua, nu am unul fix si unul mobil. Dar mai zic inca o data ca problema nu e intre cheder si geam, ci intre cheder si caroserie. Chederul fiind nou si original, iar caroseria, cel putin din cate stiu eu, fara rugina, nu ar avea de ce sa se intample asta.

In fine, o sa iau problema de la capat, cel mai probabil la primavara.

Pana la urma recomanda cineva un mester in chedere/geamuri/parbrize etc?

 

AGER Service in Bucuresti. Te duci la ei si te rezolva. Eu asa am facut si fac ori de cate ori am probleme cu geamurile.

 

http://www.autoglas.ro/

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare