Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problemă la cuplarea în 4H Space Gear


dragos-m

Postări Recomandate

Salut,

 

De curând am achiziționat un Space Gear (L400 sau Delica în versiunea cu volan pe dreapta), cu motorul de 2.5 Diesel, 99 CP, din 1999. Mașina merge bine dar am observat o problemă care mă cam terifiază. Are cutie Easy Select, și când selectez 4x4 normal (adică 4H), dacă virez roțile și accelerez să plec din loc, mașina merge înfrânată și se aud niște sunete atât de ciudate încât zici că se rupe ceva în partea din față. Apoi, chiar dacă merg drept, tot înfrânată rămâne. Pe 4L nu mi-a făcut probleme, nici cu roțile virate. Ideea este că nu face tot timpul, ci doar uneori. Știe cineva de această problemă?

 

Mulțumiri anticipate!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

Salut. Problema este proasta utilizare in cazul in care faci asta pe suprafete foarte aderente, cum este asflatul uscat.

Doar pe cutia Super Select gasesti un mod 4x4 utilizabil pe suprafete aderente, este denumit tot 4H, dar pastreaza diferentialul central deschis.

4H de pe cutia ta de transfer este ca 4HL de pe Super Select, adica modul in care diferentialul central, in cazul Super Select, se blocheaza pentru a distribui cuplul motor egal puntilor fata si spate.

Nu mai folosi 4H pe asflat, o sa ti distrugi cutia de transfer.

Editat de Cristi S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

Eu știam că doar 4L nu trebuie folosit pe asfalt. Dar nici 4H? Chiar pe mașină este trecut că se folosește pe suprafețe alunecoase, nisip, zăpadă, ploaie etc. și doar 4L pe teren foarte dificil. Chiar dacă îl bag pe 4H în curte, unde este pământ pe jos, se întâmplă același lucru (roțile din față se înfrânează).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

4L este un 4H cu reductie. Amandoua distribuie cuplul 50/50 catre punti. Treapta pe care o selectezi difera de traseul pe care il strabati.

Nici una din ele nu se foloseste pe suprafete aderente. 4H poti folosi daca este zapada pe jos, noroi sau alte suprafete cu aderenta foarte redusa.

4L se foloseste tot pe suprafete cu aderenta foarte redusa, dar care sunt foarte dificil de traversat, sau, spre exemplu, cand masina trage ceva sau este foarte incarcata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

L-am folosit pe asfalt umed, acolo a făcut prima dată figura asta. Nu se consideră suprafață cu aderență redusă asfaltul umed? :) OK, îl voi activa doar în off-road să văd dacă mai face figuri. Cum pot să-mi dau seama dacă există o problemă la cutia de transfer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

nuuuuu , asfaltul umed (fara polei , doar umed ) nu este o suprafata cu aderenta redusa. Nu mai da in 4x4 H sau 4x4 L pe asfalt umed. Colegul Cristi ti-a explicat f bine ce ti-a explicat, cu o mentiune , nu e musai sa distrugi cutia de transfer ci se poate distruge orice piesa din lantul cinematic ( pe principiul cedeaza cel mai slab). Astfel daca il mai folosesti cum ai descris poti rupe dupa cum urmeaza: prin cutia de transfer , cruce cardan , distrugere culisanta cardan , distrugere pinioane in grup, planetare.

Incearca pe asfalt ud sa pui in 4 H dar sa nu virezi rotile ci sa mergi cu ele drept. Daca masina nu haraie nu scoate sunete ciudate si nu e infranata inseamna ca nu are nici o problema.

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

Salut,

 

Dacă pe astfalt umed pun în 4H și nu virez roțile ci le țin drept atunci nu este absolut nicio problemă. Problema intervine atunci când opresc și iau un viraj mai strâns la stânga sau la dreapta (să zicem la 90 de grade).

 

Părerile sunt atât de împărțite încât uneori am impresia că o iau razna, sincer. :) Mulți mi-au zis că pe ploaie pot merge pe 4H fără probleme, dar uite că se pare că nu-i chiar așa.

 

Eu mai am un Pajero cu SuperSelect și într-adevăr, pe 4H nu face nicio problemă, dar mai are și LLC-ul și HLC-ul peste 4H. Inițial am crezut că 4H de la Easy Select este același lucru cu 4H de la Super Select, nu știam că 4H de la easy select blochează diferențialul central. De aici și confurzia.

 

Îți dai seama, când am văzut că roțile îs înfrânate am oprit imediat, nu am mers cu ea așa. Am scos-o din 4H și am băgat-o în 2H, deși inițial nu a vrut să se decupleze imediat. Am dat cu spatele un pic.

 

Concluzia este: pentru Easy Select, pe 4H, numai în off-road, orice ar fi. Am înțeles bine, da? :) Mă speriasem tare de la sunetele alea chiar mă gândeam că se rupe ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

deci sa le luam pe rand :

 

,,Dacă pe astfalt umed pun în 4H și nu virez roțile ci le țin drept atunci nu este absolut nicio problemă. ,,

 

-asta inseamna ca totul e ok la masina ta

 

,,Problema intervine atunci când opresc și iau un viraj mai strâns la stânga sau la dreapta (să zicem la 90 de grade).,,

 

-nu ai voie sa faci asa ceva pe asfalt umed. poti face asta pe iarba uda , pe noroi, pe nisip , pe zapada , NU pe asfalt umed

 

,,Părerile sunt atât de împărțite încât uneori am impresia că o iau razna, sincer. :) Mulți mi-au zis că pe ploaie pot merge pe 4H fără probleme, dar uite că se pare că nu-i chiar așa.,,

 

- nu sunt impartite, la masina ta nu se poate asa ceva decat daca vrei sa o strici

 

,,Îți dai seama, când am văzut că roțile îs înfrânate am oprit imediat, nu am mers cu ea așa. Am scos-o din 4H și am băgat-o în 2H, deși inițial nu a vrut să se decupleze imediat. Am dat cu spatele un pic.,,

 

-ai procedat corect , faptul ca nu a vrut sa decupleze s-a datorat tensiunilor acumulate in transmisie

 

,,Mă speriasem tare de la sunetele alea chiar mă gândeam că se rupe ceva... ,,

 

- asta urma daca mai continuai asa

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

Am mai dat acum o tură pe munte. Într-adevăr, cu 4H cuplat și cu 4L, cât timp sunt pe pământ sau noroi nu face nicio figură. Pe asfalt n-am mai încercat. :) Pe porțiunile unde pămândut era înghețat și relativ drept, parcă încă se mai înfrâna un pic, dar fiind înghețat, bănuiesc că pământul echivalează cu asfaltul, deci e una și aceeași treabă. Mulțumesc încă o dată pentru lămuriri tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H Space Gear

 

Am mai dat azi câteva ture, nu mai face. :D Mi s-a luat o piatră de pe inimă. Deci pot continua liniștit cu restaurarea. :)

 

f bine , dar sa ne tii si pe noi la curent cu mersul lucrarilor :wink:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H

 

... nu știam că 4H de la easy select blochează diferențialul central.

La Easy Select nu ai diferential central blocabil. De aici si problema. Ai cuplat fata, e ca si cum ai deja blocat si diferentialul central. Care de fapt nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H Space Gear

 

Salut, da au aceeasi dimensiune, iar presiunea am facut-o in urma cu o luna. O cunostiinta are un L200, tot cu Easy Select si am fost sa-mi demonstreze ca pe 4H nu se simte nicio infranare (cu rotile virate). Ma rog, poate una foarte mica, dar in cazul meu s-a lasat cu niste sunete dubioase si o infranare serioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H Space Gear

 

Nu cred ca este doar asfaltul problema acolo. Da, indicat este sa nu circuli cu fata cuplata pe o suprafata aderenta, dar nu inseamna ca nu se poate.

 

De cand folosesc 4H doar pe suprafete cu aderenta redusa, nu au mai fost probleme. Am facut un test si pe asfalt, cu rotile drepte, ca sa fiu eu sigur ca e totul ok si nu scoate niciun zgomot ciudat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H Space Gear

 

Salut Dragos, de la mine ai luat masina si eu ti-am atras atentia atunci asupra modului de operare a sistemului 4x4. Cu nici o masina cu 4x4 cu central blocat nu se poate circula pe suprafete aderente decat daca vrei sa rupi un cardan, o planetara, etc. Se presupune ca pe suprafata aderenta nu ai nevoie de 4x4, ca deh, doar e aderenta. 4x4 cu central blocat inseamna 4x4 adevarat, intrucat trage cel putin o roata pe fiecare punte. Sistemele 4x4 cu central deschis sau 4x4 permanent, sunt o joaca prin comparatie. Chiar daca multe beneficiaza de asistare electronica si alte minuni nu sunt la fel de capabile precum un blocant mecanic. Apropo, Masina este construita pe platforma si cu sasiu si mecanica de Pajero LWB, deci se poate usor monta si un blocant spate si atunci chiar e un offroader nemaipomenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H Space Gear

 

Ciao! Ma bucur sa ne auzim aici! :) Din pacate am uitat, discutia noastra a fost concentrata atunci. Dupa cum am scris si mai sus, eu eram obisnuit cu Super Selectul si am crezut cu 4H-ul este acelasi ca si pe Pajero, cu care pot merge pe asfalt fara probleme.

 

Una peste alta, astazi am incercat sa pun rotile de pe Pajero pe Space Gear, insa n-a functionat. Am inceput cu roata din față ca să fiu sigur, dar chiar dacă anvelopele au aceleași dimensiuni, se pare că jantele de pe Pajero sunt mai ieșite în afară, prin urmare nu puteam să iau niciun viraj, căci atingeau anvelopele în bară. Chiar și acestea care sunt montate acum sunt la limită și sunt uzate, mă gândeam că folosind o dimensiune similară pentru anvelope, crampoanele fiind noi vor fi mai înalte deci oricum vor atinge. Așa că m-am gândit să trec fie la 235/75/R15 fie la 215/80/R15, acestea din urmă fiind și cele recomandate (undeva lângă portiera șoferului este trecută această informație). Tu ce zici? Am vreo șansă cu 235? 215 par cam înguste sincer să fiu. Mersi fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problemă la cuplarea în 4H Space Gear

 

Eu am avut pana in vara asta montate BFgoodrich 235/75/15 cu profil agresiv de 10mm si nu au fost probleme. Am scos aparatorile de noroi de pe fata caci in ele usor atingeau. Pe forumurile englezesti am vazut ca monteaza deseori 265/75/15 si chiar mai mari, si tot ce fac este sa taie frumos din bara fata cat sa nu atinga si apoi sa teseasca cu un ciocan acea bordura dinspre portiera, in spatele rotii, sau in cazul anvelopelor foarte mari aplatizeze complet acea parte de jos a aripii din spatele rotilor fata. Eu masina am ridicat-o cam 2 sau 3 cm din barele de torsiune. Ar trebui si pe spate montate inaltatoare de arc, care se fac usor la strungar.

Pe masina ta eu am avut montate jante Mangels cu 8J, deci foarte late si ET negativ -25, pe care am pus anvelope 215/80/15 si arata foarte bine. Le-am dat jos ca usile culisante frecau in roti cand masina statea pe o bordura sau teren denivelat. Ideale sunt 235/75 si pentru aspect si pentru consum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare