Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Interesant sistem de tractiune


florin1

Postări Recomandate

Zilele trecute mi-a atras atentia in oras o namila de camioneta cu nr de bucuresti parcata pe trotuar in pitesti .Admirind-o a aparut si propRietarul un domn in virsta care mi-a spus ca sistemul de tractiune este 4x2 fata sau 4x2 spate sau 4x4 toate astea la alegerea soferului .A, inca ceva interesant din spusele proprietarului are motor cu 6 pistoane in linie dar poate sa lucreze decit in 4 pistoane ptr a reduce consumul .Nu mai retin marca cred ca dodge ram. Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

[ATTACH=CONFIG]257081[/ATTACH]

 

aia cu pistoanele e cam cusuta cu ata alba .... e complicat rau sa ai optiunea sa décuplez arborele cotit si axa cu came ....

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

Sa nu lucreze, adica sa nu primeasca combustibil, ele oricum se invart, si pistoanele si supapele.

Daca e motor pe benzina, cu injectoare electrice, si aprindere electronica, cred ca e posibil sa faca acest lucru.

 

La 4 in linie, ai ordinea de aprindere 1, 3, 4, 2 (la majoritatea cazurilor), unde 1 si 3 vor fi defazati cu 180 grade fata de 2 si 4 ca si pozitie in camera de ardere.

6 in linie ai ordinea de aprindere 1,5,3,6,2,4 ( la majoritatea cazurilor) unde 1 , 3, 4, si 6 vor fi defazati cu 180 grade fata de 2 si 5 ca si pozitie in camera de ardere.

 

Atunci daca opreste alimentarea si scanteia la cilindri 3 si 4, ramanan astfel doar cilindri 1 , 2 , 5 si 6 sa genereze lucru mecanic, se poate transforma usor intr-un motor in 4 timpi, cu aceasta conditie, totul sa fie facut electronic, adica injectoarele comandate de ECU, iar scanteia la fel, electronic, si nu de delco.

 

Posibil sa fie si alt mod de a controla un 6 in linie doar cu 4 cilindri, dar nu imi vine acum in minte aceasta posibilitate.

 

 

LE:

De asemenea, cred ca si 6 in linie diesel poate face acest lucru. Opresti alimentarea cu combustibil la cilindri 3 si 4, iar masina va functiona in doar 4 cilindri, nu vad de ce nu. Asta in cazul in care arborele prezinta modelul acesta:

http://www.carbasics-1950.com/car-theory-6.bmp

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

aia cu pistoanele e cam cusuta cu ata alba .... e complicat rau sa ai optiunea sa décuplez arborele cotit si axa cu came ....

 

Aveam pretentii.....e pe sisteme de genul asta de mult..iii taie doar alimentarea.la unele din ce stiu era si un sistem de aprindere si valavele cut/off/on.Face o economie acolo ,nu sunt sigur da si mercedesul avea pe unele modele mari..

CU sistemul de decuplare nu sunt convins ca poate sa aleaga intre punti cu care. poate 4x4, 4x2 , low si high.

Editat de RETI

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

Intradevar , americanii au facut de prin anii 2000 niste motoare mari pe benzina la care puteai sa tai alimentarea la o parte din pistoane. Cele mai multe au fost puse pe SUV-urile lor imense si pe pickup-uri .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

La alimentare nu aveai tu personal optiunea asta,era data de ECU,in functie de pedala,cat ii dadeai tu..Daca mergeai la relanti,prin oras,sa te uiti dupa prostituate,functionau mai putini cilindrii,daca insa te fugareai cu garda ca in filme si stateai cu pedala la pamant,aveai la masa mai multi pitici burtosi...

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

Am auzit si eu de ceva V8-uri de mare cilindree care merg cuminte in V4, iar cand dai talpa urla toata herghelia.

 

Intreb si eu ca proasta: e de ajuns sa tai alimentarea, ca sa faci economie?

 

Nu ar trebui cumva deschisa camera de ardere, ca sa elimini compresia cilindrilor nealimentati?

  • Like 1

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

la benzina nu stiu cum e da la Diesel la asta de generatie mai noua astea cu comon rail si alte cele stiu ca taierea injectiei survine doar la frana de motor si aia doar in anumite conditii pe care trebuie s ale indeplineasca,(temperatura ambianta,incarcare baterie,temperatura motor...etc)

dar la mers in "palier"adica constant stiam doar ca se diminueaza fractia de combustibil injectat,adica se incearca saracirea amestecului sau chiar la un numar x de cicluri se taie un ciclu de pe cilindrul respectiv,dupa un algoritm prestabilit.

acum la o distributie pe lant ca la un V8 de exemplu care la nivel teoretic reprezinta o legatura rigida,supapele sunt comandata de cama, sau tija impingatoare culbutor,tachet...etc deci toate piese mecanice cu actiune mecanica,nu prea vad cum tii cilindrul deschis pe admisie si evacuare sa nu creezi defapt din motorul tau un compresor.

tot asa as aminti ca printre primele incercari acum cateva zeci de ani :) sa incercat oprirea injectie de benzina, iar sonda lambda citea ulterior dilutia de gaze d epe esapament,constata ca are prea mult oxigen si imbogatea :) si de aici de la simplul fapt ca opreau un injector pt economie au ajuns defapt sa consume mai mult sa dilueze uleiul in baie ,gripaj...etc

ce spun eu acum e cercetare empirica de acum multi ani :) asa ca eu tare sunt curios cum se poate :)

ar mai fi chestii dealea SF cu valve controlate electric,cu injectii multiple,defazori pe admisie sau evacuare, motoare in 8 cilindrii cu un singur maneton ...etc:)

nici aia cu selectia puntii tractoare nu e ceva extraordinar,e viabil dar ai nevoie d emult mai multe manete decat una de cuplat hi-lo sau fata spate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

deci la vw astia tin supapele inchise dar nu le mai actioneaza cama deci ce comprima joaca rol apoi de "resort" si impinge cat de cat inapoi pistonul... iar la Hemi astia controleaza tija printr-o electrovana,care blocheaza sau nu ansamblul cu tija,tachet...etc

tare faza, doua abordari diferite,foarte interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

deci la vw astia tin supapele inchise dar nu le mai actioneaza cama deci ce comprima joaca rol apoi de "resort" si impinge cat de cat inapoi pistonul... iar la Hemi astia controleaza tija printr-o electrovana,care blocheaza sau nu ansamblul cu tija,tachet...etc

tare faza, doua abordari diferite,foarte interesant.

 

Da la amandoua sistemele tebuie capatat aerul acolo pe post de resort....suspapele au variabila si sistemul de alimentare.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

Un sistem mecanic vechi de cand nu mai stiu cand baga o lama intre culbutor si supapa si tinea admisia deschisa permanent ... idee veche , actuatoarele sunt mai noi ...

 

 

... mai sunt ( ma rog , erau ...) si cu axa cu came culisanta , cu pinioane late care schimbau putintel diagrame de distributie si avansul la cilindri ramasi activi ......

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

Pana la urma multe din V8-urile care pot decupla un banc de cilindri au fost modificate sa functioneze tot timpul la capacitate deoarece consumurile erau cam la fel.

 

Partea cu tractiune fata, tractiune spate sau 4x4 e vrajeala. Multi dintre "taximetristii" de genul nici nu stiu cati cilindri au masinile lor. Erau oameni care vindeau Cherokee cu 4.0 si ziceau ca e V6. Am intalnit sofer de Camaro cu V6 care sustinea ca masina lui e V8. Era pe vremuri un aghiotant pe la organizare la Raliul Clujului care sustinea ca Aro-urile 10 de uzina aveau "suspensie de tractor".

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

Mai exista si oameni care spun: Domne, eu pot sa fac sa traga numai roata de pe spate care are aderenta. Pot sa selectez sa traga si numai una pe fata.

Practic, acesti „mari cunoscatori”, se refereau la diferentialele blocabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

Mai exista si oameni care spun: Domne, eu pot sa fac sa traga numai roata de pe spate care are aderenta. Pot sa selectez sa traga si numai una pe fata.

Practic, acesti „mari cunoscatori”, se refereau la diferentialele blocabile.

 

Nici macar ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Interesant sistem de tractiune

 

...Partea cu tractiune fata, tractiune spate sau 4x4 e vrajeala. ....

 

Nu zic ca e cazul aci la masina din prima postare (ceva Dodge RAM ?!?...), dar daca am un diferential central cu blocant sau cutie de transfer normala, si utilizand niste MRL-uri vacumatice/electrice pe rotile fata/spate se poate face selectia puntii tractoare foarte simplu.

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

Nu zic ca e cazul aci la masina din prima postare (ceva Dodge RAM ?!?...), dar daca am un diferential central cu blocant sau cutie de transfer normala, si utilizand niste MRL-uri vacumatice/electrice pe rotile fata/spate se poate face selectia puntii tractoare foarte simplu.

 

Sunt perfect constient, pana acum nu am vazut MRL-uri pe spate.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interesant sistem de tractiune

 

daca am inteles eu bine si omul zicea ca poate selecta doar tractiune fata sau doar tractiune spate sau si fata si spate, asta se poate face cu reductorul NP205 - il faci twin stick (tai fierul dintre iesiri) - si ai: doar fata mic/mare, doar spate mic/mare sau 4x4 mic/mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare