Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Transformare Delica in autoutilitara


silver

Postări Recomandate

Salutare,

A incercat cineva sa transforme delicata din turism in autoutilitara pt a scadea taxa de mediu?

Sunt curios ce trebuie facut..

Am inteles ca trebuie mers la reprezentanta mitsu pt o hartie sa arate ca a existat si utilitara pe caroseria asta..?

 

Scuze, abia acum am vazut ca a mai intrebat cineva asta..

Dar niciun raspuns..? Nu a facut nimeni?

Editat de Tavi D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transformare Delica in autoutilitara

 

Initial s-a putut , conform legilor in vigoare . Au aparut o multime de firme autorizate RAR care faceau aceasta . Ulterior nu s-a mai putut . Legea in sine nu s-a schimbat , dar firmele nu am mai fost autorizate sa execute modificarile. Acum ceva vreme am sunat pentru un prieten la cateva dintre firmele din lista RAR-ului si toti mi-au spus ca nu se poate si ca ei nu mai fac asa ceva. Daca nu a venit in acte N1 din afara , nu se mai poate ( cel putin in prezent ) .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transformare Delica in autoutilitara

 

exista space gear 4x4 pt problema volanului si are si un motor nu asa de gurmand(2,5td)

la telefon nu sunt asa amabili domnii de la RAR

dar la o solicitare facuta pe mail sunt obligati sa raspunda

in cazul meu(o alta speta)au facut-o foarte repede

 

 

ps:impozit autoutilitara+asiguare utilitara=(?)impozit autoturism+asigurare autoturism !

sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transformare Delica in autoutilitara

 

asa e insa timbru mediu autoutilitara x 10= autoturism

 

nu se mai pot transforma in utilitare

ce nu e transformat inainte de 03.10.2013 nu se mai poate trasforma doar daca a iesit utilitara din fabrica , si asta nu doar la noi ci la nivel de UE

Invers in schimb inca se poate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transformare Delica in autoutilitara

 

asa e insa timbru mediu autoutilitara x 10= autoturism

 

nu se mai pot transforma in utilitare

ce nu e transformat inainte de 03.10.2013 nu se mai poate trasforma doar daca a iesit utilitara din fabrica , si asta nu doar la noi ci la nivel de UE

Invers in schimb inca se poate .

 

Stii vreun act legislativ unde e specificat clar ce-ai spus mai sus ?

Chiar ma intereseaza !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transformare Delica in autoutilitara

 

Stii vreun act legislativ unde e specificat clar ce-ai spus mai sus ?

Chiar ma intereseaza !

 

Cauta pe site Rar RNTR 7 nu stiu exact paragraful dar caut si revin. Ideea este ca se pot face N1 masinile care au avut si caroserie panel van.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Eu facusem o simulare la un agent de asigurari acum vreo 2 luni..

Pt Delica turism, motor 2,8tdi, era vreo 600ron pe an.

Ca autoutilitara era cam dublu.. 1200. Nu mai stiu acum cat o fi.. dupa scumpiri.

 

Din cate cunosc, ar fi asa diferentele:

 

Turism 8 locuri:

Taxa mediu (euro3 ??, asa mi-a zis un proprietar de Delica din 1997) - 2200 eur

Impozit - vreo 2000 ron pe an

Asigurare - 600 ron

Rovigneta -130 ron

 

Autoutilitara 5 locuri:

Taxa (tot euro3) - 550 eur

Impozit - cam 400 ron

Asigurare - 600 ron

Rovigneta -430 ron

Aici ar mai intra costurile aferente transformarii.. in jur de 1000 ron pt panou special, iar schimbarea farurilor nu cred sa fie mai mult de 300ron pt doua..

 

Sper sa nu ma insel... daca cineva stie mai bine, sa ma corecteze.

 

Si in caz ca la noi chiar nu se mai poate transforma, nu ar fi o idee transformarea la bulgari cu trecerea tipului in acte, apoi inscrisa la noi?

Presupun ca la vecini e mai simplu... A mai facut cineva?

Editat de Tavi D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transformare Delica in autoutilitara

 

eu stiam ca DUPA achitarea taxei de mediu iti pot face cei de la RAR din turism in utilitara , doar daca tipul de masina pe care il detii a iesit din fabrica si turism si utilitara ex mercedes sprinter 8+1 de persoane ,iar pe aceeasi caroserie au scos si utilitara de 3.5 T...la un mercedes s klasse nu poti cere transformarea din turism in utilitara deoarece fabrica a scos doar turism .

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transformare Delica in autoutilitara

 

Dar de ce sa fie dupa achitarea taxei?

Nu ar trebui sa o transformi intai la un service agreat Rar, apoi Rar-ul iti scoate norma euro si platesti taxa de mediu?

Ca altfel, daca platesti mediul pt turism 2200eur si apoi o faci utilitara, nu iti mai dau ei diferenta de taxa pana la 550eur. Stiu ca la transformarea din utilitara in turism nu te mai pune sa dai diferenta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transformare Delica in autoutilitara

 

eu ma refeream de fapt la o masina deja inmatriculata ca o poti face din turism utilitara .Ei fac chestia asta tocmai pentru a nu fenta statul de diferenta de bani pe care ai mentionat-o tu...dupa ce achiti taxa iti fac modificarea fara comentarii ;) desi la motoare mari tot restul vietii platesti taxe mai mici la utilitara decat la turism..logica nu este dar ...

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare