Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Range Rover Autobiography 2010


soferman

Postări Recomandate

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Eu pe jantele de19'' am pus anvelope de iarna Continental, am tot cochetat cu ideea de a pune niste anvelope Goodyear Wrangler MT/R sau Goodyear Duratrac 255/55 R19 dar pana la urma am ales sa merg cu anvelope dedicate deoarece sunt mult mai sigure pe zpada.

Este adevarat ca in noroi sunt zero dar tinand cont ca 98% merg pe asfalt/macadam/drum de pamant, am considerat ca acestea pot face fata cu brio.

 

Cred ca cea mai buna varianta este Goodyear Duratrac MT/R 255/55 R19 deoarece sunt cat de cat ok si pe zapada.

http://range-rover-vogue.blogspot.ro/

Range Rover Autobiography, 3.6 L, 272 Cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Si eu tot pe asfalt o folosesc prepondrent...insa in oras, unde gropile imi reduc substantial confortul (iar sotia care conduce si ea masina chiar nu ocoleste nici una). Cam asta este motivul principal pentru care optez pentru balon mai mare...si atunci am hotarat sa fie ceva bun si pentru un pic de off-road (pentru mine nu pentru sotie ;))) de aceea am vrut AT (desi profilurile de la Goodyear Duratrac sunt identice si la cel de vara si la cel all seasons).

La Wrangler nu am gasit dimensiunea specificata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Eu pe jantele de 20'' am trecut pe 265/55/R20, cele de iarna sunt 250/55/19, dupa ce se uzeaza o sa trec pe un balon mai mare.

 

Si nu ating deloc in mers sau la viraje accentuate cele de pe jantele de 20''?...pentru ca dimensiunea din carte este 255/50/20?....

Atunci ce dimensiune maxima (de inaltime ma intereseaza in mod special) se poate pune pe 20'' si pe 19''?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

A doua e chiar mai mica decat cea de la carte adica 255/55/19 deci nu are cum sa atinga.

 

Eu zic sa-ti verifici afirmatia pe un calculator de anvelope!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Eu zic sa-ti verifici afirmatia pe un calculator de anvelope!

 

Da, acum mi-an dat seama, cand a spus a doua varianta el s-a referit la anvelopa de pe janta de 20....eu am crezut ca se refera la cea de pe janta de 19 , adica la 250/55/19, care evident este mai mica decat 255/55/19 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

M-as bucura sa aiba pe masina dimensiunea anvelopei de 265/55/20 pentru ca in felul asta nu as mai cumpara jante de 19'' ca sa pot inalta talonul la 55, ci doar cauciucuri cu inaltimea de 55 pt jantele de 20'' pe care deja le am...;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Am mai spus-o de nenumarate ori, nu va jucati cu anvelope mai mari decat standard mai ales la astea cu multa electronica pt ca managementul tuturor sistemelor e calibrat pt dimensiunea din carte si dupa aia va mirati ca apar tot felul de probleme, unele pot fi chiar grave si scump de reparat pe langa faptul ca masina va avea probleme de comportament in teren

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

La aproape doi ani de la achizitie si 50k km parcursi cu masina ma declar multumit de alegerea facuta.

Probleme notabile nu au fost, acum am observat ca uneori la trecerea peste mici denivelari si la viteza mica se aude o usoara bataie pe partea dreapta, voi verifica si voi reveni cu info (probabil un brat).

Recomand masina si motorizarea, nu recomand impozitul mare :)))

http://range-rover-vogue.blogspot.ro/

Range Rover Autobiography, 3.6 L, 272 Cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

A venit si vremea concediilor, prin urmare masina iar face testul de anduranta pentru 2 saptamani prin Europa.

Dupa primii 2000 km in care masina a mers foarte bine, m-am trezit intr-o urcare cu mesajul ''Putere limitata'' si alte chestii legate de controlul stabilitatii. Am tras masina pe dreapta, am oprit motorul si totul a revenit la normal. Dupa ce am rasfoit putin internetul, a doua zi am facut o inspectie la motor si am observat ca furtunul de la intercooler cedase pe o portiune de 3 cm. Se rupsese cauciucul si statea prins doar in insertia de panza. Stropise cu ceva vapori de ulei (nu stiu daca este normal sa fie ulei pe acolo), am incercat sa izolez spartura cu niste banda izoler ce o aveam prin masina, am vazut ca a mai dat ceva vapori pe langa dar mult mai putin. Am facut aproximativ 400 Km cu furtunul bandajat si fara a forta masina dupa care m-am dus la o reprezentanta Land Rover si l-am inlocuit (45 euro in Franta).

Dupa inlocuire totul a revenit la normal cu mentiunea ca in sarcina masina are pentru cateva secunde un tzauit, intre 1600 si 2000 rot/min), asta doar daca acceleratia este apasata mai voiniceste, daca se accelereaza incet nu se aude nimic.

Simt ca a ramas cu ceva simptome dupa aceasta experienta, aveti ceva recomandari?

http://range-rover-vogue.blogspot.ro/

Range Rover Autobiography, 3.6 L, 272 Cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Ar fi bine sa schimbi toate furtunele de pe circuitul de turbo cu cele de silicon sau daca nu vrei silicon atunci originale, e foarte probabil ca toate furtunele turbo sa fie delaminate daca sunt cele din fabrica... sunt kituri complete pt toate modelele. Poate daca ti-ai fi completat profilul cu motorizarea asa cum se cuvine iti spuneam mai mult dar nu ma voi apuca sa citesc tot topicul din nou sa aflu ce motor are masina

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Poti sa-l lasi pe ala original si sa le schimbi pe celelalte ca sunt 6 bucati in kit si iesi mai ieftin decat daca le-ai lua pe toate originale la bucata + ca siliconul e mai bun, codul kitului complet e DA4580

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

In concediu am observat ca masina are un tremurat cand rulam cu 100km/h si la viteze mici zici ca aveam o roata ovala.

Azi am decis sa fac o verificare intr-un service specializat si surpriza, ambele jante de pe spate fisurate, una dintre ele avand chiar 2 fisuri.

 

Nu am dat in gropi cu ele, merg atent, anvelopele sunt 265/50/2016, talon mai inalt decat original, cu toate acestea rezultatul este acesta. Mentionez ca jantele sunt after market si imita modelul ''turbina'' de la Range Rover 2013+

Acum sunt in cautare de ceva mai rezistent, probabil niste jante originale.

http://range-rover-vogue.blogspot.ro/

Range Rover Autobiography, 3.6 L, 272 Cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

A venit timpul sa mai fac ceva investiti si anume in suspensiei fata.

Devizul suna cam asa:

- Set placute frana fata

- Senzor uzura

- Set placute frana spate

- Senzor de uzura

- Brat suspensie superior dreapta

- Brat suspensie superior stanga

- Brat suspensie cu pivot

- Surub

- Cap bara stanga/dreapta

 

Daca tot trebuie sa schimb placutele (recomandarea celor de la Land Atelier) o sa inlocuiesc si discurile fata/spate deoarece am observat ca atunci cand se incing imi da trepidatie in volan (au fost schimbate in 2015).

 

Tinand cont de devizul consistent ma gandeam ca ar fi mai bine sa iau piesele din UK dar din pacate nu stiu cosurile si nici de pe ce site-uri sa cumpar.

Pentru mdelul anteriro am facut achizitie de pe https://island-4x4.co.uk/, daca mai sunt si alte site-uri de unde ati facut achizitii si sunt sigure nu ezitati sa-mi scrieti.

http://range-rover-vogue.blogspot.ro/

Range Rover Autobiography, 3.6 L, 272 Cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Recomandarile mele sunt https://www.advancedfactors.co.uk/ si https://www.lrdirect.com/.

 

Cel din urma doar daca stii deja foarte exact ce part number vrei.

Advanced Factors au pe site schemele din Microcat ca sa te orientezi cand nu esti sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

Identifica codurile inainte si ia de la lrdirect ca aia au de obicei tot pe stoc si sunt cei mai seriosi

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Range Rover Autobiography 2010

 

https://www.paddockspares.com/parts-and-accessories/range-rover-l322.html

 

https://bearmach.com/shop-by-vehicle/range-rover/range-rover-l322

 

Salut

de pe paddockspaers mi-am comandat acus 4 ani si intr-o saptaman mi-au ajuns, la 15 lire cost. greutate 2 discuri frana si placute si o pompa ulei la freelander.

de pe bearmach inca nu am luat , am un amic in australia ce comanda des de la ei acolo. Trimit si la noi oricum iti apare cand intri pe site ca livreaza la noi si iti afiseaza preturi in ro.

E bine sa ai mai multe situri ca nu se stie ce si unde gasesti cand ai nevoie, ca nu toti au pe stoc chiar tot .

 

In rest iau de pe la noi ca acuma se mai gasesc si cat de cat ok si oem.

 

Drumuri bune

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Au trecut 3 ani de cand o am in posesie si masina s-a comportat exemplar, dovada ca nu prea am mai scris pe aici.

Un singur furtun a cedat in cei 60k km parcursi, in rest doar combustibil si reviziile aferente.

 

Motorul de 3.6 L este superb, mi-ar fi placut sa fi avut cutia in 8 rapoarte dar si cea cu 6 trepte isi face treaba onorabil.

 

Deja am inceput sa fiu cu un ochi pe varianta 2014+ dar inca sunt sceptic dupa ce cativa cunoscuti au avut probleme cu noile modele si pe de alta parte interiorul lui 2014 nu prea m-a convins, in schimb imi place interiorul lui 2019 :)

O alta varianta pe care o iau in calcul din ce in ce mai mult este Discovery 5, imi place din fata dar spatele .....pare castrat.

Personal consider ca noile modele sunt lipsite de barbatie, le-au rotunjit prea mult pierzand din famecul masinii autoutilitare.

http://range-rover-vogue.blogspot.ro/

Range Rover Autobiography, 3.6 L, 272 Cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece se apropie perioada concediilor am fost cu masina in service pentru verificare si s-au constatat urmatoarele:

Cap bara directie stanga/dreapta de schimbat

Brate cu pivoti stanga/dreapta de schimbat

Bucse brate posterioare stanga/dreapta de schimbat

 

Recomandarea a fost sa cumpar piesele pe original deoarece sunt mult mai fiabile comparativ cu ceilalti producatori.

Stiind ca Land Rover nu este producator de piese, va rog sa ma sfatuiti ce sa fac sau sa-mi recomandati un producator la fel de bun (sau mai bun) comparativ cu piesele de origine LR.

acum doi ani am schimbat doua brate de la Lemforder si se pare ca au cedat, in conditiile in care masina nu a fost folosita in teren greu.

M-am orientat si pe site-ul http://www.lrdirect.com:

RBJ500920

LR018345

LR018343

LR018344

Nu sunt sigur daca acestea sunt reperele.

http://range-rover-vogue.blogspot.ro/

Range Rover Autobiography, 3.6 L, 272 Cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, in primul rand convinge-te de repere sa fie sigure. Acum incepe explicatia: cu toate ca LR nu e producator preturile alea mari sunt din cauza ca producatorul de baza OEM(original equipment manufacturer) oricare ar fi el are impuse niste standarde inalte de care piesa trebuie sa treaca la testele de calitate impuse de LR. De exemplu daca Delphi sau Lemforder sunt producatori pt unele piese LR alea se fac in sectii speciale pt asta din materiale de inalta calitate dedicate pt LR iar cele care nu trec testele impuse dar sunt totusi ''ISO compliant" adica nu defecte se vand ca OEM si pe langa astea se mai fabrica piese identice pe banda rulanta din materiale mai ieftine si la gramada fara pretentii de inalta calitate vandute tot ca OEM(ca sunt facute de acelas producator)... asta-i diferenta, LR nu isi pune sigla verde pe piese slabe. Concluzia e ca daca vrei ceva durabil dai banul gros pe "Genuine LR" restul e loterie dar daca mergi pe aftermarket macar alege un brand de renume, sunt mult mai multe decat apar pe lrdirect dar daca vrei de la ei altceva decat ''genuine' mergi pe alea cu "branded original equipment." ...de exemplu la primul reper gasesti mai multe variante si eu as merge pe CORTECO sau MOOG, diferenta de pret intre aceasi piesa de la aceasi firma e data de nivelul atins la controlul de calitate care daca trece de ISO poate varia intre 70 - 100%(ce-i sub e gunoi), vezi aici https://www.autodoc24.ro/piese-de-schimb/elemente_directie_bieleta_directie_antiruliu_cap_bara-10671/land-rover/range-rover/range-rover-iii-lm/16519-4-4-4x4?page=2 , cauta pe acelas site restul codurilor, eu am studiat chestia asta in profunzime, bazat si pe discutii cu unii membri ai familiei mele care lucreaza la producatori de piese si nu voi intra in nici o polemica pe tema asta aici deci cine are alte informatii sa deschida topic separat cu titlul ''Piese originale LR" si discutam acolo...aici sterg orice raspuns pe tema asta ca sa nu incarcam topicul dedicat masinii cu discutii paralele, Eu a trebuit sa explic pe ce ma bazez cu recomandarile, atat. Bafta in alegere dar trebuie sa intelegi ca nimic nu mai e ce era odata. :wink:

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare