Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny


n.vasiliu

Postări Recomandate

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

Buna remarca, nu. Se poate verifica fara sa-l schimb automat?

 

uleiul se repara prin inlocuire.

la cat costa nu este nici o paguba.

 

daca ai apa in puntea fata ai si in sfere si implicit in planetare.

 

 

mesterii de la service ar fi trebuit sa-ti spuna asta, abia iti mai luau niste bani.

dar asa cum ti-am spus, la reprezentanta nu ai cu cine sa faci treaba.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

La planetara fata s-a umblat clar, de doua ori mai exact. Odata cand mi-au schimbat rulmentii pe stanga si inca odata la o alta operatiune pe partea dreapta.... Tu spui ca ar fi trebuit sa curga ceva apa de-acolo cand au desfacut?

 

Later edit: am pus mana pe telefon si am sunat. Cica ar fi verificat. Am vreun buson ceva pe care l-as putea desface sa ma uit? Nu de alta dar maine il paste un drum de 1600km si nici ca mai am timp sa ajung sa-l schimb pana atunci.

Editat de n.vasiliu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

Daca curgea apa cind s-a desfacut planetara, probabil ca puntea era compromisa demult :wink:

Daca a intrat apa in ulei, aspectul uleiului se schimba de la limpede la opac din cauza emulsiei care se formeaza.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

La planetara fata s-a umblat clar, de doua ori mai exact. Odata cand mi-au schimbat rulmentii pe stanga si inca odata la o alta operatiune pe partea dreapta.... Tu spui ca ar fi trebuit sa curga ceva apa de-acolo cand au desfacut?

 

 

puntile nu sunt etanse. nici la Jimny, nici la Samurai, nici la Patrol, nici la alte masini cu punti rigide.

 

nu stiu in ce situatie a fost masina ta blocata in balta, cat de mare era apa, detalii dastea.

dar daca scufunzi puntea in apa si nivelul apei trece de aerisitor, invariabil pe acolo intra apa.

daca apa nu trece de aerisitor, ci pana la jumatatea rotii, daca stai mult, mai dai si din volan stanga-dreapta, intra in sfere.

acolo se combina cu vaselina si face o marmelada.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

Am editat postul cat voi scriati. Exista cumva vreo posibilitate sa ma uit daca a intrat apa (fara sa ma duc la vreun service)? De stat in apa a stat doar puntea spate, cu roata dreapta infundata in vreo groapa - acum daca a trecut peste 'bila' diferentialului, nu stiu... De-aia vreu sa verific daca a facut spuma sau ceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

Am editat postul cat voi scriati. Exista cumva vreo posibilitate sa ma uit daca a intrat apa (fara sa ma duc la vreun service)? De stat in apa a stat doar puntea spate, cu roata dreapta infundata in vreo groapa - acum daca a trecut peste 'bila' diferentialului, nu stiu... De-aia vreu sa verific daca a facut spuma sau ceva....

 

diferentialul este pe dreapta.

 

schimba uleiul din puntea spate. iti trebuie 2L de 80W90 GL5. orice marca este mai bine decit un ulei cu apa.

 

daca nu ai unde, mergi la Norauto, aia au program si dupa ora 18:00

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

puntile nu sunt etanse. nici la Jimny, nici la Samurai, nici la Patrol, nici la alte masini cu punti rigide.

 

nu stiu in ce situatie a fost masina ta blocata in balta, cat de mare era apa, detalii dastea.

dar daca scufunzi puntea in apa si nivelul apei trece de aerisitor, invariabil pe acolo intra apa.

daca apa nu trece de aerisitor, ci pana la jumatatea rotii, daca stai mult, mai dai si din volan stanga-dreapta, intra in sfere.

acolo se combina cu vaselina si face o marmelada.

 

Ce vrei sa zici cu etansatu asta ? Adica la mine la Samurai dupa 1 saptamana de schimbat omocinetica fata spate si uleiuri crezi ca intra apa daca treci prin belti/paraiase ? Nu cred ca Japonezul a facut puntea aia incat sa nu poti trece un rau cu masina fara sa schimbi uleiul dupa fiecare trecere ...... Eu cand am luat masina acu 3 ani si ceva nu am schimbat nimic la ea , am folosito off-road 80% si restul on-road , si credema dupa 3 ani am ridicato pe elevator sa verific jocurile in rulmenti mecanicul mi-a spus ca nu-s normal la cap :wink: . Am mai mers asa un sezon si pana la urma a cedat spatele si dupa o vreme si fata. Dreapta fata era uscat ! nici urma de umezeala de la trecerile prin rauri ...... Stanga fata aproximativ in stare buna . Spate nu vreau sa vorbesc ca mie rusine ce am gasit pe acolo ...... desi nici gram de apa . Dar torusi cred ca in punte nu are cum sa intra apa doar cum ai zis tu ! si anume prin aerisirile puntilor care la mine erau infundate/blocate .

Suzuki Samurai SJ413 JX

Suzuki Jimny Automatic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

Am uitat sa-ti zic. Cand am sunat la Norauto, mi-au zis ca ei nu fac astfel de schimburi de ulei... :uameni

 

La Norauto Militari am schimbat uleiul din reductor la Samurai.

Cu alta ocazie am schimbat uleiul din punti la Jimny.

 

In weekend seara tarziu cind era inchis peste tot.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

Ce vrei sa zici cu etansatu asta ? Adica la mine la Samurai dupa 1 saptamana de schimbat omocinetica fata spate si uleiuri crezi ca intra apa daca treci prin belti/paraiase ? Nu cred ca Japonezul a facut puntea aia incat sa nu poti trece un rau cu masina fara sa schimbi uleiul dupa fiecare trecere ...... Eu cand am luat masina acu 3 ani si ceva nu am schimbat nimic la ea , am folosito off-road 80% si restul on-road , si credema dupa 3 ani am ridicato pe elevator sa verific jocurile in rulmenti mecanicul mi-a spus ca nu-s normal la cap :wink: . Am mai mers asa un sezon si pana la urma a cedat spatele si dupa o vreme si fata. Dreapta fata era uscat ! nici urma de umezeala de la trecerile prin rauri ...... Stanga fata aproximativ in stare buna . Spate nu vreau sa vorbesc ca mie rusine ce am gasit pe acolo ...... desi nici gram de apa . Dar torusi cred ca in punte nu are cum sa intra apa doar cum ai zis tu ! si anume prin aerisirile puntilor care la mine erau infundate/blocate .

 

Se pare ca tu ai o masina mai speciala, protejata de forte supranaturale.

 

Pot sa-ti dau nenumarate exemple de clienti care au traversat rauri, balti adanci, sau raman blocati in cate o mlastina.

 

La schimbarea uleiului curge o emulsie maronie de ulei cu apa.

Am intalnit planetare ruginite, king-pini umflati, angrenaje de punte fata ruginite pe jumatate, cap de planetara blocat in fuzeta din cauza ruginei.

 

Nu trebuie sa te chinui prea tare.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri sistem 4x4 Jimny

 

Se pare ca tu ai o masina mai speciala, protejata de forte supranaturale.

 

Pot sa-ti dau nenumarate exemple de clienti care au traversat rauri, balti adanci, sau raman blocati in cate o mlastina.

 

La schimbarea uleiului curge o emulsie maronie de ulei cu apa.

Am intalnit planetare ruginite, king-pini umflati, angrenaje de punte fata ruginite pe jumatate, cap de planetara blocat in fuzeta din cauza ruginei.

 

Nu trebuie sa te chinui prea tare.

 

 

Nu ma consider nici pe departe cunoscator, dar in 10 ani si 3 jimny nici macar o data nu am gasit apa in punti, iar cei care ma cunosc stiu bine ca nu le-am menajat de loc.

:fk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare