Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jante 15" et negativ Jeep Wrangler 2008


Postări Recomandate

salutare , oare intra jante pe 15" pe un Wrangler 2008 .Intreb ca am vazut ca majoritatea au pe 16" si 17" .Daca da unde as putea gasi 4 buc cu et negativ , ca oriunde am sunat nu au pe stoc , iar la mica publicitate pe forum nu am gasit , si ce J ar trebui s aiba pentru 13,5 latimea cauciucului?
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante 15" et negativ Jeep Wrangler 2008

 

Eu din cate stiu, sunt putine cele care intra jante de 16, nu mai zic de 15. Parca modelele high end, posibil sa nu accepte jante pe 16. Pe 15 cred ca poti folosi doar jante cu ET foarte negativ, de la -25 -30 poate. Eu zic, ca daca R16 intra, se pog gasi anvelope la preturi decente pe 16, precum si multe modele de jante cu et negativ.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante 15" et negativ Jeep Wrangler 2008

 

Jante de 16 sunt minimul pe variantele Sport.

Minim 17 pentru Rubicon si Sahara.

 

am inteles ..asta de care vb eu e wrangler sport unlimited si acum are 16" ..deci ramanem la 16

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante 15" et negativ Jeep Wrangler 2008

 

Eu din cate stiu, sunt putine cele care intra jante de 16, nu mai zic de 15. Parca modelele high end, posibil sa nu accepte jante pe 16. Pe 15 cred ca poti folosi doar jante cu ET foarte negativ, de la -25 -30 poate. Eu zic, ca daca R16 intra, se pog gasi anvelope la preturi decente pe 16, precum si multe modele de jante cu et negativ.

 

deci ramanem pe 16 " la wrangler ... et-44 e prea negativ? intreb pt wrangler , ca pt patrol e ok :)

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante 15" et negativ Jeep Wrangler 2008

 

Diferenta la Patrol VS Wrangler, e ca, in loc de rulmenti KingPin de la bila, la Wrangler ai 2 pivoti, care din punctul meu de vedere is ceva mai slabi decat un set de rulmenti Koni sau Fag sau ceva mai calitativ. Deci, sansele ca o sarcina suplimentara pe pivoti/rulment ( din cauza ET-ului negativ) se va rasfrange asupra acestora. Cred ca mai degraba un set de jante cu un ET mai domestic, -15 poate -20, sau un set de flanse la jantele originale, cred ca merg la fel de bine. Acu depinde, cat de inaltata este masina, daca este, sau urmeaza sa fie, cu cat si tot asa. Deja te pricepi la astfel de calcule, cu cat te inalti, cu atat ar fi bine sa te latesti :grin:

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante 15" et negativ Jeep Wrangler 2008

 

Diferenta la Patrol VS Wrangler, e ca, in loc de rulmenti KingPin de la bila, la Wrangler ai 2 pivoti, care din punctul meu de vedere is ceva mai slabi decat un set de rulmenti Koni sau Fag sau ceva mai calitativ. Deci, sansele ca o sarcina suplimentara pe pivoti/rulment ( din cauza ET-ului negativ) se va rasfrange asupra acestora. Cred ca mai degraba un set de jante cu un ET mai domestic, -15 poate -20, sau un set de flanse la jantele originale, cred ca merg la fel de bine. Acu depinde, cat de inaltata este masina, daca este, sau urmeaza sa fie, cu cat si tot asa. Deja te pricepi la astfel de calcule, cu cat te inalti, cu atat ar fi bine sa te latesti :grin:

 

pai wranglerul are deja flanse si are suspensie + 6" rancho din cate am vazut eu .chestia e ca isi cauta jante pe 15 ca are 2 seturi de cauciucuri noi pe 15 ,dar daca nu intra jantele le va vinde si isi ia pe 16 ca nu are de ales

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Jante 15" et negativ Jeep Wrangler 2008

 

Ciao

 

Aici poti citii cate ceva http://www.jk-forum.com/forums/jk-show-tell-33/official-show-me-your-jk-15-inch-wheels-thread-7758/

 

Jantele de 15 au probleme - freaca in etrierii de frana(pe fata depinde daca ai Dana 30 sau Dana 44) - trebuie gasita o janta facuta pt Jk in functie de punte si de anvelopele pe care le vrei

 

http://www.jeepforum.com/forum/f96/definitive-list-15-wheels-will-fit-jk-680009/

 

Lectura placuta

 

Si pe mine ma intereseaza pe viitor jante de 15(fara distantiera - ca mi-e draga viata) - acum am jantele OEM de 17 cu Anvelope Cooper Discoverer STT Pro 285 70 17 - inca nu am apucat sa le mondez cum e gata RAR-ul le pun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante 15" et negativ Jeep Wrangler 2008

 

Eu din auzite stiu ca benzinarele si CRD ul au etrieri diferiti, deci ce citim pe la americani, care mai reusesc sa monteze jante 15" pe jk nu e neaparat valabil si la CRD....

Avantajul anvelopelor pe 15 e ca, pe 32-33 gaseti cu un indice de incarcare mai mic, deci nu asa rigide pe peretii laterali.

Din pacate nu am auzit de vreun JK CRD cu sistemul de franare original si jante 15"...

Si eu imi doresc jante de 15....dar nu cred ca exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare