Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel


Tanase George

Postări Recomandate

Dupa indelungi cautari am gasit masinuca in Sofia.:banana

Fabricatie octombrie 2000, impecabila interior cat si exterior. O am de 3 zile. Deocamdata i-am vopsit bandourile si colturile de la bara fata si spate ca erau decolorate.

Urmeaza: inaltare 5 sau 7 cm (astept pareri), roof rack, snorkel, flanse sa scot rotile un pic in exterior, sfantul schimb de filtre si ulei si retapitat plafonul pentru ca langa boxa din dreapta spate imi atarna 10 cm de material. M-ar interesa preventiv si un radiator mai fistichiu si sa vad dupa aceea ce imi mai vine prin minte.

 

image.thumb.jpeg.dd0d40ade9a19799436490abad167501.jpegimage.thumb.jpeg.62392f9357a7e6bb02b7a5abfa9e5db9.jpeg

Editat de Astral
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Frumos :wink:

 

Sa o folosesti sanatos

 

:h5

 

Multumesc! O sa mai pun cateva poze dupa modificarile mentionate in primul post. Nu stiu daca ar fi interesat careva dar numai asa sa ma laud :grin::2dr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Pune pune poze,ca si eu am unul dar in 2 usi,si cam aceleasi modificari.si poate facem schimb de pareri

  • Like 1
Cherokee 4 Ever :dr1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Frumoasa achizitia, cu un buget la fel de frumos poti face minuni din tractor si anume (TAF),

Felicitari

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Multumesc pentru aprecieri. Saptamana asta vreau sa o liftez 7 cm fata si 5 pe spate. Imi poate recomanda careva de unde le pot achizitiona din tara? Astept sa imi spuneti daca este ok asa cum m-am gandit. 7 cm fata cu tampoane poli si spate 5 cm prin acele "bride" in care se prind foile de arc mai sus.

Daca nu este ok, sunt receptiv la orice varianta. Multumesc!:2dr

Mentionez ca sunt incepator in ale off-road'ului ( ma refer la pregatirea unei masini pentru asa ceva ) de mers prin paduri, munti si hartoape merg de la 8 ani.image.jpeg.ce99a9b71b718fbef3ef3fbfbbc3c9dd.jpeg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Multumesc pentru aprecieri. Saptamana asta vreau sa o liftez 7 cm fata si 5 pe spate. Imi poate recomanda careva de unde le pot achizitiona din tara? Astept sa imi spuneti daca este ok asa cum m-am gandit. 7 cm fata cu tampoane poli si spate 5 cm prin acele "bride" in care se prind foile de arc mai sus.

Daca nu este ok, sunt receptiv la orice varianta. Multumesc!:2dr

Mentionez ca sunt incepator in ale off-road'ului ( ma refer la pregatirea unei masini pentru asa ceva ) de mers prin paduri, munti si hartoape merg de la 8 ani.[ATTACH=CONFIG]260452[/ATTACH]

 

Parerea mea este sa nu te grabesti, sa o iei incet. Stiu ca e jucaria noua si iti doresti sa te bucuri de ea, dar mai bine citeste de 10 ori si modifici o data. Ar fi bine sa te familiarizezi cu notiunile de baza, dupa care sa vezi care sunt plusurile si minusurile fiecaruia.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Felicitari, arata foarte bine masina.

 

Cu inaltarea: de ce vrei 7 pe fata si 5 pe spate? pui imediat si troliu si bara custom grele pe fata?

 

Ideea e ca la inaltare peste 5 cm incep sa apara si alte probleme: relocare sau prelungire furtune de frana, trackbar-ul modificat, brate mai lungi pentru pastrarea unghiurilor puntii fata, unghiul cardan spate se schimba mai mult, ar putea sa inceapa sa vibreze la viteze mai mari etc.

 

In plus pozitia naturala a masinii este sa fie fata cu 1-2 cm mai jos decat spatele... Deci maxim ai putea sa pui 7 cm spate si 6 fata, dar eu iti recomand sa ramai la 5 cm fata-spate. Sau 6 spate, 5 fata. Daca o sa-ti pui troliu/bara, ai putea sa treci la 6 cm si pe fata, daca va mai fi nevoie.

 

Sau si mai bine, cum a spus colegul mai sus, iesi de cateva ori cu masina stoc, si dupa aia te decizi daca vrei sa o inalti sau nu. Si stoc masina asta e foarte capabila, iti trebuie doar niste cauciucuri bune/adecvate.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Salut. Troliu nu intentionez sa pun cu toate ca il am cumparat de vreo 2 ani si l-am folosit de cateva ori (maxim 5). Bara custom imi place cu un led bar pe ea si cam atat. Prima data eu plecasem tot pe 5 fata/spate. Am vazut pe un site de prin USA un lift kit de 3" fata si 2" spate + transfer case drop la 110 euro. Ma gandeam ca numai asta ar fi modificarea necesara. Am citit ceva pe aici pe forum cum ca ar interveni alte modificari dar nimic nu am gasit concret.

O sa ma mai documentez si o sa vad incotro o iau.

Vreau sa mentionez ca masina nu o sa vada offroad extrem. O sa o scot la munte, vanatoare, pescuit...

Am mai primit intrebari gen "de ce nu o lasi asa?". Sunt constient ca ea este capabila si asa dar vreau eu sa o fac sa arate mai bine. :) :grin:

Lasati-mi va rog cateva surse de unde imi pot achizitiona diverse pentru xj la preturi rezonabile.

A....Sfaturi, le primesc cu drag si interes.

Editat de Tanase George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Neatza,

 

Daca vrei doar sa arate mai bine(si chiar arata cu mult mai bine un pic inaltat) atunci pune 40mm(1.75") sau max. 50 mm(2"). Pentru fata gasesti aici inaltatoare:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?74389-Inaltatoare-Arc-Fata-Jeep-Cherokee-XJ-84-01

 

Eu am avut pe XJ si 1.75" si 2". Iti intra roti de 30/9.5/15 perfect, 31/9.5 ating la cursa maxima dreapta-stanga(max 245/75/15). La latime de 31/10.5 (255/75) deja iti trebuiesc distantiere sau jante cu alt ET (trebuie sa scoti roata mai in afara cu 20mm).

 

In acest fel o sa obtii o balanta intre estetic si practic. Practic insemna ca pe langa inaltatoarele fata si spate, mai trebuie sa confectionezi si niste prelungitoare pentru bump-stopere, mai ales pe spate e critic sa le pui (daca incarci masina la limita, deformezi arcul spate si nu mai revine)+ limitezi cursa amortizorului, sa nu ajunga la capat(se poate intampla la flex maxim)

 

rear_bumpstop.gif.6c96335606dbf2913dcc48af051189af.gif

 

Si cam atat in prima faza. Daca o sa mergi mai sus, deja o sa apara alte probleme si ai mai multe lucruri de rezolvat.

Daca nu scoti rotile in afara (cu cat inalti, cu atat scoti, de ex la 5 cm inaltare-> scoti roata cu 2,5cm), o sa trebuiasca sa intri in curbe cu 10km/h mai incet fata de stock. Eu n-am avut distantiere si a fost ok, m-am obisnuit cu comportamentul nou.

 

Piese iei in dependenta de ce ai nevoie: magazine online din RO pentru ce trebe la revizii, role, senzori, bucsi, amortizoare, capete de bara + alte chestii usoare si uzuale (epiesa, unix etc). Aici pe forum sunt vanzatori de piese si accesorii jeep (vezi mica publicitate). Repere mari si grele de obicei gasesti SH. Pe Ebay UK si DE mai gasesti, dar tre sa ai noroc de transport. Si din US, da te costa vama+ transport cam inca o data pretul piesei; de multe ori e mai rapid si doar un pic mai scump sa iei de la distrubuitori de piese direct din RO, cand pui toate costurile cap la cap.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Multumesc pentru sfaturi. Am vorbit pentru inaltatoarele, cu colegul de forum, pe fata 50mm.Ramane sa vad ce fac cu spatele (daca stie careva ceva sa lase un semn)

Cauciucuri ma orientasem spre 31/10.5 plus distatiere de 30mm (nu vreau sa schimb jantele care sunt acum pe masina)

Inca o intrebare :

Unde gasesc vopsea neagra structurata la un pret rezonabil? Imi trebuie pentru vopsirea roofrack'ului :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Ramane sa vad ce fac cu spatele (daca stie careva ceva sa lase un semn)

 

Eu am taiat cerceii vechi si i-am prelungit ( dar cu atentie ca sa nu fierb bucsile respective cu sudura)

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Frumos utilajul, sa ai noroc de el, un exemplar foarte frumos. Daca nu sunt indiscret pot intreba de bani, cam cat ai dat?

 

Toate cele bune...Duminica placuta.

  • Like 1
"Am avut ... jante mari , talon mic ...deh eram copil , acum visez jante mici talon foarte mareee si pe PATROL" @timberland0910. - 13th November 2015
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Salut, fain XJ-ul, sa ai noroc de el. Uite o poza pentru inspiratie +5 cm cu 31x10.5x15. Fata am folosit distantiere de arc de 5 cm, si in spate am facut ceva combinatie din diferite foi ce am gasit pe la fier vechi :) , initial m-am ales cu +9cm spate si era extrem de rigid, am mai scos si am mai adaugat pana am obtinut +5 cm care sa si lucreze nu doar sa stea acolo, si pot sa spun ca e mai comod decat era de fabrica. Amortizoarele deocamdata sunt stoc, probabil mai tarziu o sa pun niste Rancho RS9000. Am mai avut candva un XJ care l-am inaltat 7cm inital si cateva luni am mers pe amortizoarele originale, s-a comportat foarte bine.

 

20160409_185657.thumb.jpg.2827d77aecd119370659c094fe129082.jpg20160409_185635.thumb.jpg.69b2fbe45b28226cb3767d073a27315e.jpg20160409_185625.thumb.jpg.b9ab695a395c50ccb322cc99485ee2ad.jpg713361569_2016-02-2419_56_14.thumb.jpg.c2b09757916cb8b428f54e7978314abd.jpg

 

PS

Indiferent de ce metoda de inaltare alegi in spate, trebuie sa fi atent la unghiul cerceilor, influenteaza foarte mult modul in care lucreaza suspensia spate!

Editat de tekno
  • Like 1
XJ/NB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

In momentul de fata asa arata masina. Abia acum i-a venit randul pentru liftare ca am considerat mai importanta punerea la punct dpdv mecanic. I-am schimbat filtrele, uleiuri ( grupuri, reductor si cutia de viteze ), ceva bucsi, brate, lant cutie transfer. Printre picaturi am facut si roofrack'ul si instalatia pentru proiectoare. Gume noi....

Am 1 an de cand o detin, au avut dreptate colegii ca se descurca bine si stoc dar as vrea sa o ridic un pic.

Imediat trebuie sa imi apara si un set de overfendere Bushwacker Flat

M-am hotarat spre kit'ul "low budget" de 5cm cu acele inaltatoare de arc din poliamida si springuit arcuri pentru ca mi se par cam drepte foile acum.

Daca obtin cei 5 cm plus ce mai elimin din aripi la montarea overfenderelor eu zic ca o sa arate ok.

Ce pareri aveti despre inaltarea pe spate? Este ok sa springuiesc ce am sau ce ar fi mai ok?

16522179_1405663802798466_1535162124_o.thumb.jpg.0a14b1cec1a56ac65d3653098c883055.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractorul meu Cherokee XJ 2.5 diesel

 

Faina masina asa cum e... si eu am avut fix ul cu inaltatu si am luat un kit 4 cm cu arcuri si telescoape si overfendere flat uri de care zici ca vrei si tu... asta in ideea ca pun 31 uri. faza e ca flat urile sunt cu cca 3 cm mai late decat fenderele standard ceea ce presupune o janta cu et negativ sau cauciucuri mai late ca sa "cada" bine. aici m-am blocat... inca gandesc/socotesc... masina este in lucru si sper cat de curand sa pot face masuratori. o sa te anunt... pentru confort si economie am inteles ca este convenabil sa springuiesti. ma mira ca nu ating cauciucurile la flexare la xj ul lui @tekno, ma mir doar aritmetic :grin: practic nu am experienta... succes! E

Editat de eul
XJL... 4L
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare