Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modul închidere centralizata after market


Tegzes

Postări Recomandate

Mi-am achiziționat un modul de închidere centralizată compus din doua telecomenzi și modulul de comenzi.

Am dorit sa le montez pe Mazda B 2500 (1999) deoarece eu credeam ca masina are închidere centralizata pentru ca dacă deschideam ușa șoferului cu cheia, se deschidea automat și ușa pasagerului.

Când am dorit sa montez modulul, surpriza: ușa șoferului nu are motoras de centralizata ci doar un întrerupător electronic care îi da comandă la ușă pasagerului (care are motoras de centralizată ) sa se deschidă.

V-ați mai lovit careva de aceasta situatie? Cum pot instala modulul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modul închidere centralizata after market

 

Se poate instala si fara sa fi fost prevazuta de la starea noua cu inchidere centralizata.

Tocmai am instalat pe Samurai un astfel de sistem.

Se adapteaza usor pe orice masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modul închidere centralizata after market

 

Si actuatorul cum l-ai fixat de tabla? Sau de ce l-ai prins ? Ma gândesc ca partea de sus se prinde de o tija de la încuietoare, dar actuatorul de ce e prins?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modul închidere centralizata after market

 

la fel ca si XTra si la mine a fost montata alarma cu inchidere centralizata si s-au montat acuatoare pe usi, in service.

Montarea am vazut ca sa facut in partea de jos a usii sub mecanismul de deschidere. Nu pot sa-ti spun exact unde pentru ca am vazut doar in treacat lucrarea.

Trebuie sa desfaci panoul interior si cu un acuator prevazut cu tija sa cauti un loc propice.

Bafta

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modul închidere centralizata after market

 

Actuatorul se fixează de tija de la tamburusul de blocare al ușii sau de tija care vine de la sistemul de blocare (dacă e altfel facut) în așa fel încât sa fie cat mai aliniate (actuatorul și tija mașinii sa facă un unghi cât mai mic). Actuatorul se fixează în interiorul ușii de tabla de sub fata de usa sau de ce o mai fi pe acolo ( eu a trebuit sa îl prind chiar de rama usii). Dacă modele din acea mașină au și închidere centralizata atunci o sa găsești suporți pentru actuatoare sau găuri pentru fixare gata făcute în ușă. Actuatorul are un impuls destul de puternic la acționare așa ca trebuie fixat ferm.

Atentie la urcarea și coborârea geamului. Sa nu fie deranjata de fire sau actuator ca ceva se va rupe.

Trebuie sa faci mai multe probe înainte de a găuri ceva pentru a găsi poziția potrivita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare