Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Kia retona


sogorul

Postări Recomandate

Re: Kia retona

 

Comportament decent dar sta foarte prost la fiabilitate si partea electrica ... o avut un prieten si de 2 ori era sa ia foc si de cateva ori a ramas cu ea in munte.

 

Parerea mea este sa nu arunci banii pe asa ceva, la bugetul tau cauta o Vitara scurta sau un Samurai neinscris si in 3 luni ai timp sa o pui la punct cat de cat, gasesti si niste cauciucuri si poate strangi si banutii de taxa.

 

Succes! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

fara sa te superi pe mine , ma invart de ceva timp pe aci pe forum da de asa masina nu am auzit pana la topicul tau nici o data. Intrebarea care se naste automat este fireasca , ,, nu ar trebui oare sa cumparam o masina de teren care e frecventa, eventual cunoscuta de mecanici si cu eventuala reputatie in ceea ce priveste acest hoby care ne uneste pe toti ? ,,

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

fara sa te superi pe mine , ma invart de ceva timp pe aci pe forum da de asa masina nu am auzit pana la topicul tau nici o data. Intrebarea care se naste automat este fireasca , ,, nu ar trebui oare sa cumparam o masina de teren care e frecventa, eventual cunoscuta de mecanici si cu eventuala reputatie in ceea ce priveste acest hoby care ne uneste pe toti ? ,,

 

Nu ma supar si sa ști ca ai dreptate pe de-o parte, dar eu ma gândesc si la ce îmi va folosi si la prețul de achiziție. Si sa fiu sincer chiar îmi place mașina, acum nu e totul bătut în cuie de aceea aștept păreri despre mașină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

Nu ma supar si sa ști ca ai dreptate pe de-o parte, dar eu ma gândesc si la ce îmi va folosi si la prețul de achiziție. Si sa fiu sincer chiar îmi place mașina, acum nu e totul bătut în cuie de aceea aștept păreri despre mașină.

 

sa vezi ce o sa te distrezi cand o sa umbli cu o piesa in mana si nu vei gasi nicaieri :D....daca tot esti chitit pe kia , ia-o si gata ...si apoi vezi tu cum sta la toate capitolele

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

Nu ma supar si sa ști ca ai dreptate pe de-o parte, dar eu ma gândesc si la ce îmi va folosi si la prețul de achiziție. Si sa fiu sincer chiar îmi place mașina, acum nu e totul bătut în cuie de aceea aștept păreri despre mașină.

 

sa vezi ce o sa te distrezi cand o sa umbli cu o piesa in mana si nu vei gasi nicaieri :D....daca tot esti chitit pe kia , ia-o si gata ...si apoi vezi tu cum sta la toate capitolele

 

+ ca pe forum nu am vazut sa fie arie destinata KIA ..asta spune ceva :) ...

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

sa vezi ce o sa te distrezi cand o sa umbli cu o piesa in mana si nu vei gasi nicaieri :D....daca tot esti chitit pe kia , ia-o si gata ...si apoi vezi tu cum sta la toate capitolele

 

+ ca pe forum nu am vazut sa fie arie destinata KIA ..asta spune ceva :) ...

 

ok gata m-ati convins, am renutat la ideia kia deoarece nu gasesc destule informati despre ea, asa ca ma voi axa pe ceva ce e mai uzual ... gen galloper, disco I II sau suzuki vitara si cred ca voi mai plusa si la buget cam inte 2500 si 3000 neinmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

ok gata m-ati convins, am renutat la ideia kia deoarece nu gasesc destule informati despre ea, asa ca ma voi axa pe ceva ce e mai uzual ... gen galloper, disco I II sau suzuki vitara si cred ca voi mai plusa si la buget cam inte 2500 si 3000 neinmatriculat.

 

ei vezi :) , deja imi place cum gandesti , poti lua in considerare la banii astia si Pajero Mk 1 si Mk 2 , cat si Terrano R20 si WD21.

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Kia retona

 


ei vezi :) , deja imi place cum gandesti , poti lua in considerare la banii astia si Pajero Mk 1 si Mk 2 , cat si Terrano R20 si WD21.

 

inca sunt tot in cautare, am mai dat si de ceva mitsu pinin la bani astia si un disco 2 sau galloper. Mai am putintica rabdare sa vad ce mai pica, ca din cate am inteles, citind pe forum despre achiziti, nu e bine sa te grabesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

Salut!Ptr Kia Retona gasesti cam orice piesa.Motorul,transmisia,suspensia sunt identice ca pe Kia Sportage (prima generatie).Nu o spun din auzite,am un prieten care are service si a avut una la reparat si toate piesele care au fost schimbate (capete de bara,pivoti,bucse,etc) erau compatibile cu Kia Sportage.Inclusiv codul motor este acelasi ca la Sportage (RF).Sta cam prost la tabla in rest este o masina ok!Am gasit pe net ca sasiul este identic cu cel de Kia Sportage modelul scurt (cabrio).Stima!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: Kia retona

 

E o masina foarte buna in teren. Motor diesel turbo, mai comoda ca Rocsta mea, e mai de fite un pic, dar te poti baza pe ea. Piese gasesti fara probleme.

 

Salut!Ptr Kia Retona gasesti cam orice piesa.Motorul,transmisia,suspensia sunt identice ca pe Kia Sportage (prima generatie).Nu o spun din auzite,am un prieten care are service si a avut una la reparat si toate piesele care au fost schimbate (capete de bara,pivoti,bucse,etc) erau compatibile cu Kia Sportage.Inclusiv codul motor este acelasi ca la Sportage (RF).Sta cam prost la tabla in rest este o masina ok!Am gasit pe net ca sasiul este identic cu cel de Kia Sportage modelul scurt (cabrio).Stima!

In sfarsit cineva care vorbește în cunoștință de cauză.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Kia retona

 

De aprox 3 luni am Kia Retona 2.0 benzina.

Acum am reusit sa o inmatriculez.

Era varianta stock .

In prezent arata asa:IMG_20180512_084328.jpg.e1ec2c930d4ef142bc4069e1c9012fb4.jpg

  • Like 2

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut

 

Eu am varianta civila adica Sportage. Gasesti orice piesa - se potrivesc toate piesele de mecanica de la sportage doar caroseria arata altfel.

 

Initial am vrut tot retona dar nu am gasit una in mintile ei.

 

Uite ce fac coreenii cu ale lor.......

 

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

Kia Retona este varianta civila a masinei armatei coreene KM-420.

Are aceeiasi platforma ca si Kia Sportage 1 varianta cabrio.

Transmisia e pe reductor cu maneta, caroserie portanta pe sasiu.

E echipata cu camber bolt-uri fata din fabrica.

Am montat anvelope pe 31 fara nici o inaltare, putin taiat din bara fata.

Astfel am pierdut cam 10 % din cuplu la roata dar motorul e sprinten ,duce fara nici o problema.

Jantele originale au ET +40, am pus jante de Vitara cu ET-35 si am latit masina cu 15 cm, 7.5cm pe fiecare roata. Necesita inel de centrare pe butuc.

Este incadrata in categoria Vitara sau chiar Samurai dar n-are nici o legatura, e mult mai spatioasa.

Am montat roof rack cu proiectoare luat de la un coleg de pe forum. Au trebuit inlocuiti suportii de prindere pe streasina deoarece plafonul e mai lat.

Usa din spate e de fapt o portiera care se deschide si din interior, la varianta militara in spate sunt doua banchete fata in fata.

Geamurile fata sunt electrice iar spate culisante.

Nu are ABS, AIRBAG, ESP etc…

Are numai servodirectie , servofrana. faruri electrice.

Motorul diesel are aproape cu 50 de cai mai putin si un consum mai mic cu 1 lt fata de benzina.

Tabla cica de 1mm, masa totala 1560 kg.

Aspect classic , balamale, ceasuri bord rotunde etc..

Multi il vad ca o copie a lui Wrangler dar pretul sigur nu e !

Pret achizitie 1800 eur.

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Kia retona

 

A primit cadouri de la fratii vitregi :

Snorkel de la Defender

Overfendere ABS de la Wrangler[ATTACH=CONFIG]291130[/ATTACH]

 

Salut?

Cum e suspensia?

Anvelopele standard sunt 27”, cred. Spui ca ai pus 31”, fara inaltare. La incrucisari de punti cum e?

Banuiesc ca pe fata are bascule. Planetarele duc 31”?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

Salut?

Cum e suspensia?

Anvelopele standard sunt 27”, cred. Spui ca ai pus 31”, fara inaltare. La incrucisari de punti cum e?

Banuiesc ca pe fata are bascule. Planetarele duc 31”?

 

Suspesia intradevar e cam rigida.

Anvelopele standard sunt 215/75/R15

Am pus anvelope BFG AT2 31 dar pe jante cu ET-35 si atinge putin in bara fata.

Nici o inaltare BL sau SL ,toate unghiurile facute de planetare si cardane raman originale.

Puntea spate rigida cu LSD ,amortizoare cu arcuri elicoidale.

Suspensia fata independenta tip Double Wishbone cu doua bascule in forma literei A.

Avantajul acestui sistem e ca indiferent de pozitia suspensiei roata ramane perpendiculara pe sol rezultand o aderenta mai buna.

Despre calitarea planetarelor nu stiu ce sa zic , fiind o masina mai rara informatii mai putine gasesti.

La RAR mi-au spus ca ar fi o masina mai populara la rusi.

Mai pot face o mentiune fata de consum la modelul meu pe benzina si roti pe 31 : 14lt oras 10lt exterior.

  • Like 2

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia retona

 

Suspesia intradevar e cam rigida.

Anvelopele standard sunt 215/75/R15

Am pus anvelope BFG AT2 31 dar pe jante cu ET-35 si atinge putin in bara fata.

Nici o inaltare BL sau SL ,toate unghiurile facute de planetare si cardane raman originale.

Puntea spate rigida cu LSD ,amortizoare cu arcuri elicoidale.

Suspensia fata independenta tip Double Wishbone cu doua bascule in forma literei A.

Avantajul acestui sistem e ca indiferent de pozitia suspensiei roata ramane perpendiculara pe sol rezultand o aderenta mai buna.

Despre calitarea planetarelor nu stiu ce sa zic , fiind o masina mai rara informatii mai putine gasesti.

La RAR mi-au spus ca ar fi o masina mai populara la rusi.

Mai pot face o mentiune fata de consum la modelul meu pe benzina si roti pe 31 : 14lt oras 10lt exterior.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare