Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ambreiajul nu decupleaza.


Gelu4x4

Postări Recomandate

Salut,

 

In ultimile luni am observat ca ambreiajul se apasa destul de greu, mai ales ultima treime a cursei. In urma cu doua zile nu decupleaza deloc . Pedala se poate apasa pana la jumatate dupa care devine rigida.

 

Am lansat comanda pentru kit de ambreiaj nou cu posibilitatea de a returna in cazul in care nu este nevoie.

 

Sa fie kit-ul ambreiaj de vina? Sau sunt alte probleme.

 

Este vorba de un W461 290GD.

 

Multumesc.

 

Am postat in sectiunea gresita. Rog un moderator sa schimbe. Scuze

Editat de Gelu4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiajul nu decupleaza.

 

Te primim si aici :grin: Problema ambreiajului este comuna la toate marcile asa ca hai sa auzim pareri

 

 

:h5

 

 

P.s.

 

Sfat : fa o vizita la un service .In mod sigur cei de acolo vor sti ce au de facut :wink:

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiajul nu decupleaza.

 

De obicei defecțiunile pompei sunt :

-pierdere de lichid (pedala merge jos ușor iar ambreiajul nu debraiaza )

-nu face presiune ( idem ca mai sus)

 

Cam rar întâlnit :pedala nu merge ușor si nu debreiaza din cauza pompei -ar însemna ca ceva o blochează

 

Exclus si pompa -părerea mea

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiajul nu decupleaza.

 

Pompa de ambreiaj este cumva cu servo , ca si la frana?

 

Este fara servo. Am observat ca burduful dinspre pedala este putin umed. Lichidul din rezervor este la nivel.

 

Cum pedala se blocheaza la jumatatea cursei probabil este o problema la partea de debreiere din placa de presiune/disc/rulment.

 

Masina are 20 de ani... A venit momentul pentru un kit nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiajul nu decupleaza.

 

Am observat ca are un aerisitor lângă cilindrul de pe cutia de viteze. Am aerisit și pedala de ambreiaj ajunge până la podea. Pompa de ambreiaj este în regulă.

 

A ajuns kitul de ambreiaj... Urmează să merg la mecanic. Vă țin la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiajul nu decupleaza.

 

Am observat ca are un aerisitor lângă cilindrul de pe cutia de viteze. Am aerisit și pedala de ambreiaj ajunge până la podea. Pompa de ambreiaj este în regulă.

 

A ajuns kitul de ambreiaj... Urmează să merg la mecanic. Vă țin la curent

 

Ai verificat daca nu este gripat pistonul in cilindrul de ambreiaj ? Demonteaza cilindrul si vezi cum sta treaba acolo .Ar fi pacat sa demontezi ambreiajul si sa constati ca este blocat cilindrul .Se mai intampla si treaba asta

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiajul nu decupleaza.

 

A cedat furca de la ambreiaj... Discul și placa par în regulă.. Oricum cu ocazia asta o să schimb și kitul de ambreiaj.

 

Mulțumesc fanilor de Jeep... Dacă e să schimb masina o să mă gândesc la un Jeep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiajul nu decupleaza.

 

A cedat furca de la ambreiaj... Discul și placa par în regulă.. Oricum cu ocazia asta o să schimb și kitul de ambreiaj.

 

Mulțumesc fanilor de Jeep... Dacă e să schimb masina o să mă gândesc la un Jeep.

 

Tu crezi ce spui ? :ha::ha::ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare