Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vw T5 4motion - preparare offroad mediu


silvik_hhh

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Pana la urma, dupa mai multe documentari, am renuntat la T5 care se pare ca are multe probleme.

 

Majoritatea lauda modelul mai vechi, asa ca , in detrimentul design-ului, am luat un T4 Multivan Syncro din 96 , cu blocant pe spate, 2,5 benzina.

M-a convins datorita blocantului si optiunilor.. Are incalzire auxiliara interioara, AC fata+spate, geamuri si oglinzi el., scaune incalzite, masuta rabatabila, canapea extensibila (pat), jante pe 17.

 

Cand plec la pescuit, scot tot din el si fac o mini garsoniera :grin:

 

Deocamdata nu am facut mari modificari pentru ca as vrea sa il vand, mi-a venit o alta nebunie in cap.. caut sa iau tot un T4 cu syncro si blocant, dar pe sasiu scurt, cabina simpla de 3, pe care sa fac o platforma detasabila gen catamaran (ponton boat), deaupra caruia sa pun o cabina camper cu aoperis extensibil, tot detasabila.

 

Pandesc site-urile auto de pe afara de ceva vreme, dar nu gasesc ce vreau.. sunt rare cele care sa aiba toate optiunile pe ea.

 

Multumesc pt link, il stiam. De fapt, cred ca nu e unul pe care sa nu il fi vazut la capitolul amfibie / masina- barca :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Ce sa fac... eu sunt omul vesnic nemulumit, caut mereu solutia universala :)

 

Mi-ar placea sa am o masina polivalenta: auto + barca + camper, sa poata fi folosite simultan separat sau impreuna, la limita dimensiunilor incat sa poata fi parcata si in oras.

 

Asta e ce caut:

 

Vw T4 syncro cu blocant - pritsche (single cab) scurt, preferabil benzina (sau diesel, dar cel de 131cp) si sa aiba AC macar, geamurile el as putea sa le pun apoi.

 

Celelalte poze sunt cam ce as vrea sa fac.. pun platforma-ponton pe sasiu, apoi cabina camper deasupra.

1506066289__72.JPG.6693a9165a7f459c4b9939109ba3a648.JPG

1889001116_LKW-VW-T4-Pritsche.jpg.7a4f5fed1a069ef3ea84c4ecee9f7acb.jpg

scrubmasteropen.jpg.81790b3756b3563c7625a83657099fd6.jpg

expedition_camper_DSC01224-e1431040259543.jpg.e6051a5305db98e616d039124e5a0a83.jpg

Screenshot_2017-01-04-02-12-44.thumb.png.4f4c63eaf045475aebf2a4a03892565e.png

b8016d99084e59a68e2ba68539818597.jpg.bf2f0f474e49957f28eb35a78c0e0820.jpg

aqua-swim-raft.thumb.jpg.0645ac18c89e4e23b6eab84416086867.jpg

535580347__3.jpg.aea322ea2d5fc6383e58ec81ce1366f6.jpg

Editat de silvik_hhh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Dca vorbin de cabina rigida ideea e cam prea extrema ... ar fi foarte rezonabil modelul usor cu suprastructura usoara .

 

Pontonul ala + cabina demontabila grea parca numai ce asteapta ocazia de a se pune pe un bord ... ca sa fie cat de cat stabil ar trebui sa fie cambina intre flotoare nu peste ele ... sau sa aiba un mare si adanc derivor lestat ... sau cabina ar trebui facuta din hartie japoneza ... sau ancorata temeinic intre piloni de fund ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Din calculele mele empirice, flotoarele vor suporta cam o tona, pontonul ar avea cam 100kg si cabina vreo 4-500kg, toate facute pe materiale compozite usoare (fibra de sticla sau carbon), schelet de fibra sau aluminiu, panouri sandwich de spuma cu celule inchise.

 

Toate se vor prinde direct de sasiu prin suruburi puternice, garnituri..etc

Evident, totul va trebui omologat de o firma agreata Rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Din calculele mele empirice, flotoarele vor suporta cam o tona, pontonul ar avea cam 100kg si cabina vreo 4-500kg, toate facute pe materiale compozite usoare (fibra de sticla sau carbon), schelet de fibra sau aluminiu, panouri sandwich de spuma cu celule inchise.

 

Toate se vor prinde direct de sasiu prin suruburi puternice, garnituri..etc

Evident, totul va trebui omologat de o firma agreata Rar.

 

Ce treaba are pontonul cu rar-ul?

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Pana la urma, dupa mai multe documentari, am renuntat la T5 care se pare ca are multe probleme.

 

Majoritatea lauda modelul mai vechi, asa ca , in detrimentul design-ului, am luat un T4 Multivan Syncro din 96 , cu blocant pe spate, 2,5 benzina.

M-a convins datorita blocantului si optiunilor.. Are incalzire auxiliara interioara, AC fata+spate, geamuri si oglinzi el., scaune incalzite, masuta rabatabila, canapea extensibila (pat), jante pe 17.

 

Cand plec la pescuit, scot tot din el si fac o mini garsoniera :grin:

 

Deocamdata nu am facut mari modificari pentru ca as vrea sa il vand, mi-a venit o alta nebunie in cap.. caut sa iau tot un T4 cu syncro si blocant, dar pe sasiu scurt, cabina simpla de 3, pe care sa fac o platforma detasabila gen catamaran (ponton boat), deaupra caruia sa pun o cabina camper cu aoperis extensibil, tot detasabila.

 

Pandesc site-urile auto de pe afara de ceva vreme, dar nu gasesc ce vreau.. sunt rare cele care sa aiba toate optiunile pe ea.

 

Multumesc pt link, il stiam. De fapt, cred ca nu e unul pe care sa nu il fi vazut la capitolul amfibie / masina- barca :grin:

Ce vrei tu gasesti la armata la nemti ca scot din technica la casare,valorificare.Bafta.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Nu contest flotabilitatea , nu e cazul ... cu stabilitatea aveam ceva multa neincredere ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Ce treaba are pontonul cu rar-ul?

 

Presupun ca daca ma opreste un echipaj Rar pe strada se vor prinde ca e o inventie, nu e din fabrica. Ar trebui sa am totul autorizat.

In plus, in caz de accident, ar fi nasol pt mine, iar asiguratorul poate refuza rambursarea.

 

Stiu ca in Ro circula fiecare de capul lui cu te miri ce canapea suspendara pe portbagajul de deasupra si nimeni nu-l intreaba de siguranta, dar eu vreau sa fiu in regula, mai ales ca masina va circula mult in strainatate.

 

Da, am vazut cateva T4 utilitare militaresti scoase la vanzare pe Germania, dar nu e niciuna cum vreau eu... au motor 2,4 diesel cu putere mica, nu au aer.. Mai astept, sigur se iveste vreunul la un moment dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Nu contest flotabilitatea , nu e cazul ... cu stabilitatea aveam ceva multa neincredere ...

 

In functie de volumul de apa (1mc) pe care pot sa il dezlocuiasca flotoarele, sunt obligat sa ma adaptez si cu greutatea cabinei. De fapt, cu cat va fi ma usoara, cu atat mai bine.

 

Cu 600kg in spate plus 400kg de pasageri nu cred ca va fi o problema cu stabilitatea. Utilitarele astea cara cate 3mc de nisip pe un sasiu dublu, suprainaltat cu inca vreo 20cm, deci un centru de greutate mult mai ridicat decat voi avea eu.

 

Sunt facute si autorulote pe ele.. cred ca atarna mai mult de 600kg una din asta.

1173.jpg.a394c3a64f74f870742ad417e55ca12d.jpg

Editat de silvik_hhh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

toate cele enumerate de tine vrei sa le cari simultan?

Daca ,da as vrea sa vad si eu minunea !!!!!

 

Da, asa as vrea. Sper ca la anul sa ma apuc de bricolat.

Important este sa gasesc utilitara, prima data.

 

Si.. felicitari pentru camiluta! Nu suntem departe ..cu pasiunile :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Ce camiluta?

E ditamai Camiloiul !

Daca pomenesti de cuvantul legalitate, cred ca ar fi mai bine sa vezi mai intai daca se poate autoriza chestia asta a ta !

Nu de alta ,dar sa nu dai banii in avans pt o himera !

sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

...ai putea sa o transporti ca pe o marfa oarecare , eventual cu o prelata peste ea ... Chiar si fara prelata ...

 

In caz de accident , o persoana fizica care transporta o marfa oarecare ar trebui sa aiba marfa asigurata ? In conditiile in care tonajul si gabaritul e in limitele legale ...

 

 

 

 

... revenind la stabilitate , ma ingrijora stabilitatea in plutirea pe apa , nu pe roti .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

:ha: Nu cred ca ar inghiti-o p'aia cu marfa sub prelata decat daca pun botul la verzisori..

 

Legea exacta despre transportul marfii nu o stiu, dar mi se pare normal ca cine isi pune pe sasiu o caşcarabeta sa aiba omologare Rar si sa fie prinsa corespunzator.

Nici mie nu mi-ar conveni ca un Nea Caisa sa ma omoare cand ii scapa hardughia intr-o curba sau la vreun hop.

Mi-as dori sa vad la fiecare colt de strada echipaje RAR, dar sa fie pe bune, nu şpagasini.

 

Evident, ma voi interesa mai amanuntit despre ce vreau sa fac, despre legalitatea ei. Teoretic, ar trebui sa se omologheze ca orice alta transformare din utilitara cu sasiu in autorulota.

 

Stabilitatea pe apa nu cred sa fie o problema, mai ales ca va fi gen catamaran, nu cu chila pe mijloc. Cabina va avea doar 1,3-1,5m deasupra apei. Sunt altele care au adevarate case asezate pe ponton din ala. Al meu ar avea amprenta 2,5x2 si s-ar putea face chiar extensibil in lateral ,de 2,5 x 3m , cu flotoare independente si suspensii.

 

https://m.youtube.com/watch?v=7ChAyZXCWx8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

:ha: Nu cred ca ar inghiti-o p'aia cu marfa sub prelata decat daca pun botul la verzisori..

 

Legea exacta despre transportul marfii nu o stiu, dar mi se pare normal ca cine isi pune pe sasiu o caşcarabeta sa aiba omologare Rar si sa fie prinsa corespunzator.

Nici mie nu mi-ar conveni ca un Nea Caisa sa ma omoare cand ii scapa hardughia intr-o curba sau la vreun hop.

Mi-as dori sa vad la fiecare colt de strada echipaje RAR, dar sa fie pe bune, nu şpagasini.

 

Evident, ma voi interesa mai amanuntit despre ce vreau sa fac, despre legalitatea ei. Teoretic, ar trebui sa se omologheze ca orice alta transformare din utilitara cu sasiu in autorulota.

 

Stabilitatea pe apa nu cred sa fie o problema, mai ales ca va fi gen catamaran, nu cu chila pe mijloc. Cabina va avea doar 1,3-1,5m deasupra apei. Sunt altele care au adevarate case asezate pe ponton din ala. Al meu ar avea amprenta 2,5x2 si s-ar putea face chiar extensibil in lateral ,de 2,5 x 3m , cu flotoare independente si suspensii.

 

https://m.youtube.com/watch?v=7ChAyZXCWx8

Eu zic sa te interesezi inainte, Daca tot tii mortis sa le faci TU>

Nu ai patalama de ''carosier'' asa cum ti-a explicat si Cos si eu e o marfa oarecare. depinde de tine profesionist sa le faci cum trebuie amararea.Daca le faci ai grija sa te documentezi foarte bine inainte si unde iti obtii dosarele ca sunt dosare ....destul de consistente .Asa se face omlogarea la carosieri. Esti in aceasi situatie cu cabinele de apicultura care se dataseaza de sasiu. doar ca acolo sunt un pic mai indulgenti fiindca autivehiculul se presupune ca nu merge cu 100km/ora.

In rest numai de bine.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Daca iti faci cascarabeta detasabila NU ai nevoie de nici un aviz de nicaieri , pt ca tu o transporti din punctul A in punctul B .Eu de ex , mi-am contruit o barca ,pe care o transport la lac pe o remorca normala nu peridoc dedicat si exact asta m-a intebat un amic : ai voie sa duci barca pe remorca neomologata special pt barci? Pai atata timp cat nu depasesc gabaritul remorcii, de ce ar interesa pe cineva ce transport???

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Da, posibil ca totul poate fi interpretat dupa cum se doreste..

Nu vreau sa tin cu ursul, dar orice marfa ar trebui verificata si prinsa corespunzator la transport.

Ca nu se face la noi, asta e alta treaba.. dar pe afara sigur esti verificat.

Pe tine te-a oprit vreodata un "organ" cu barca in remorca? Sau ai intrebat pe cineva competent daca ai voie?

 

Oricum, eu intentionez sa inmatriculez apoi intreg utiljul drept motorhome, cu locuri in interior. Asa ca sigur nu scap de verificarile Rar-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare