Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intercooler Discovery 1


calbazuc

Postări Recomandate

Salutari Stimati Membrii!

 

Am tot cautat pe forum dar din pacate nu am gasit.

Doresc sa imi fac pe comanda la al meu Discovery 1 300 tdi , un radiator intercooler mai mare pentru o racire mai buna si performante mai mari. Am gasit ceva optiuni , ex: http://www.allisport.com/product/allisport-discovery-300-tdi-uprated-intercooler/ dar din pacate pretul e cam marisor , M-am documentat si am dat peste o firma din Brasov care confectioneaza radiatoare pe comanda, Intrebarea este urmatoarea: A facut cineva aceasta modificare pe masina lui? Daca da, doresc sa stiu ce imbunatatiri au aparut, cateva masuratori, eventual o poza, detalii etc.. Va Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: Intercooler Discovery 1

 

Salutari, din pacate nu am mai facut nimic.

Masina este programata pentru o reconditionare totala, ( pana nu scap de rugina nu mai strang un surub la acaret :grin:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intercooler Discovery 1

 

daca ai sa te hotarasti scrie dimensiunile pe site la allisport: "610mm total outer width 330mm height 75mm thick"

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...

Re: Intercooler Discovery 1

 

revin, desigur cu intarziere nemotivata!

Imi pare rau dar din pacate masina a fost si este in stadiu de reconditionare , nu am avut timp de intercooler, pana acum.:grin:.

Deci.. revenind la subiect. pana la urma am facut comanda pentru un radiator custom la o firma din TM, dimensiunile le-am dat eu asa mai din mare , cu corectiile facute de persoana care se ocupa cu restaurare :) . Trimis documenatia, un pret ar fi aprox 1000 lei cu tot si revin cand apare cu poze si mai multe detalii, in atasament este doar o idee cum ar trebui sa fie :) normal ca m -am inspirat de la :grin: AlliSport , sper sa nu ma dea in judecata:ban

 

FMINTLR1.jpg.dcc15c7e45f676842032a0a2f9dc0f2a.jpg

 

 

imaginea este doar informativa! inca nu este nimic batut in cuie :grin:

Editat de calbazuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intercooler Discovery 1

 

... pana la urma am facut comanda pentru un radiator custom la o firma din TM, dimensiunile le-am dat eu asa mai din mare , cu corectiile facute de persoana care se ocupa cu restaurare :) . Trimis documenatia, un pret ar fi aprox 1000 lei cu tot ....

 

Oare nu ieseai mai bine cu asta? https://www.ebay.com/itm/3-Rows-Aluminum-Radiator-For-Land-Rover-Defender-Discovery-300TDI-90-110-BTP2275/152482381416?fits=Model%3ADiscovery&hash=item2380a87e68:g:kYkAAOSwuGxZk~tD eu am luat de la ei pt D2-ul meu si e bine fabricat

 

sau asta https://bearmach.com/defender-90-110-300-tdi-aluminium-radiator-btp2275r , si-nca unul fain https://www.ebay.ie/itm/3ROW-ALUMINUM-ALLOY-RADIATOR-Land-Rover-Defender-Discovery-300TDI-300TDI-BTP2275/121737330325?hash=item1c581c3e95:g:Zv4AAOSw~gRV1teG

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intercooler Discovery 1

 

 

 

Multumesc, pentru link-uri.. Din pacate si imi cer scuze daca v-am eronat, Subiectul il dezbat strict pe radiator intercooler, care (tinand cont de preturile pentru unul upgrade de la firme specializate din uk care poate depasesc pretul de 400 lire), cred ca aprox 1000 lei facut la noi pe comanda este putin mai rentabil, bineintelesc cu riscul asumat :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Intercooler Discovery 1

 

A aparut si Intercooleru custom:banana (pret 930 lei) , am preferat sa montez pe el ventilatoarele de la AC(acesta fiind anulat de cand am luat masina) care vor fi actionate automat sau manual pentru o racre mai eficienta, ramane de vazut.:dr2

 

received_1682047288520985.thumb.jpeg.ec89220ed83552318a3a0bc3f325a1b7.jpeg

 

received_1682047375187643.thumb.jpeg.05ad5b02f04262c38911cbeac58ce528.jpeg

Editat de calbazuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Intercooler Discovery 1

 

Parerea personala e ca aceast model de intercooler cu intrarea si iesirea pe aceeasi parte este foarte restrictiv pentru traseul de admisie.

Am montat un radiator similar si in conditiile in care preintercooler masuram 32psi, post intercooler nu reuseam sa am peste 23 psi. Concluzia a fost ca in conditiile astea a fost imposibil de reglat injectia de motorina.

Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intercooler Discovery 1

 

Parerea personala e ca aceast model de intercooler cu intrarea si iesirea pe aceeasi parte este foarte restrictiv pentru traseul de admisie.

Am montat un radiator similar si in conditiile in care preintercooler masuram 32psi, post intercooler nu reuseam sa am peste 23 psi. Concluzia a fost ca in conditiile astea a fost imposibil de reglat injectia de motorina.

 

Care ar fi cauza pierderii de presiune mai sus mentionata? parerea Dvoastra? , sincer nu imi vine vreo idee de unde diferenta asta enorma de presiune

Modelul care l am facut m am bazat pe date si masuratori ale unei firme renumite in tunning,(este o copie probabil mai putin performata ca cea din scare m am inspirat dar totusi mult mai performant ca cel stock al masinii) . deocamdata nu l am testat , madina fiind inca in stadiul de restaurare , desigur ca o sa revin cu un feedback dupa ce il testez:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intercooler Discovery 1

 

Dumneavoastra?! Esti amabil dar aici fara. 😂😂

Nu am nici o certitudine...ideea e ca am refacut tot traseul , de data asta fara atatea coturi si indoituri si acum totul e ok....ce e la 10 cm de turbina am si in galeria de admisie.

Ma uit la intrarea/iesirea din intercoolerul tau si vad cotul ala de 90: nu cred ca ii prieste fluxului de aer. Sau mai e un aspect: inchipuie.ti ca aerul cald iesit din compresor cedeaza caldura cel mai mult zonei de intrare in intercooler, dupa care merge, face o intoarcere se 180 si revine pe o o zona care se presupune ca ar trebui sa fie rece....dar nu e....pt ca metalul nu se va incalzi doar pe zona prin care curge aerul la intrarea in intercooler....ci va difuza si pe partea prin care curge aerul spre iesire.

Eu monitorizez inclusiv temp in admisie 😉

Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare