Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD


Cain

Postări Recomandate

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

... pentru ca dupa un timp oricum se ajunge la una mare si dupa ce se ajunge la una mare se cauta si ceva fiabilitate ...

 

 

... nu e o alegere pasionala ... ci pur si simplu o selectie naturala ... ca orice selectie naturala , alegerea unui Patrol e un pic prea punctuala - depinde ce urmaresti la o masina si daca o poti tine fara sa te chinuie ...

La Toyota masinile sunt ceva mai rafinate ( ... nu cu mahon si eloxari satinate ... nu ... ) dar preturile sunt mari la achizitie si piese si , e ceva mai fragila la suspensie ( idem Pajero ) . La Patrol e mai ieftin per total si e ceva mai simplu la mecanica in general ( probabil ca asta contribuie la anduranta , alaturi de faptul ca reperele sunt dimensionate mult mai mari - si asta inseamna si mai grele si implicit viteza de alergare pe asfalt e mai mica si e mai prost in depasiri ... dar nu se strica si indura terenul greu si talpa grea , neglijarea crasa cu revizii lipsa , uleiuri proaste si motorina inferioara ... ) ... La Y61 nu mai e problema de confort sau putere , dar din pacate impozitarea e greu de digerat ... La HDJ , asemenea ...

  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Si daca o iau autoutilitara deja imatriculata si cu ITPul facut, mai e vreo problema? (*cu impozitatea)

Hai sa ma uit si dupa un Patrol in 2 usi

 

Hmmm... mult prea mare :) parca Toyota e mai rafinata iar oricum eu merg molcom... deci nu vad cum sa o stric

Editat de Astral
VREUN / VREO ....FARA CRATIMA ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Hmm, cam scumpe piesele astea la Toyote... Eu cumpar pivotii la 117 (sus) si 140 (jos) de la Jakoparts, si sunt foarte buni.

Varianta cu autoutilitara este ideala, scutesti niste bani buni din taxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

... prea adevarat ... daca n-ar fi fost preturile caracteristice ei acum aveam si io ... cel putin una civila de mers la biblioteca sateasca ... si una reechipata ... de mers cu bibliotecara la plimbare ... la loc verde , unde nu se ( mai ) aude pana in sat nici gemete ( de ambreiaj ) , nici suspine ( de suspensie ) ... nici ...

Dar , de banii de o Toyota cam tragi doua Patroale , cu care nu ajungi primul dar ajungi sigur si la fel de sigur si acasa ... umbla vorba ... Cunoscand mai mult decat vorbe as completa in completarea zicalei respective ... ca mai important e soferul , el duce si aduce ...

 

 

Ce si cat intra dupa aia , e alta ( si inutila ) discutie . Incerc obsesiv sa uit cat am cheltuit sa refac fara compromisuri un motor de Patrol - un piston e 600 ron ... Daca incerc sa-l vand doar la pret de piese noi care le contine acum lumea va zice ca e platinat sau ceva ... Din cate am observat , orice masina inghite mult pana o faci buna .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Am fost la oltenita si am condus o toyota j9 cu 4 usi 160 cai.

 

Mi-a placut mai mult, mai confortabila decat Samuraiul si directia mai precisa insa aceeasi problema cu spatele, se misca spatele ciudatel... puntea spate masina impinge stanga sau dreapta usor de trebuie sa faci mici corectari volan... mi se pare destul de stresant sa stau cu grija spatelui mereu... o simt instabila.

 

Asa fac toate 4x4urile preparate? au un spiridus pe rotile spate? le simti ca nise mici alunecari, samuraiul parca mai mult spre dreapta.

 

Tot timpul trebuie sa iti tii spatele sub control cu volanul? comparativ ca senzatie: parca ai un pasager in spate pe bicicleta si se balangane si trebuie sa corectezi mereu directia din ghidon. Vanzatorii mi-au spus ca sunt cauciucurile prea 4x4, e prea inalta sau asa fac toate... pe asfalt.

Editat de Cain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Sau ai tu o sensibilitate giroscopica exacerbat de sensibila ( caz in care ai instincte si suflet de albatros , acvila sau poate chiar gascan canadian si ai fi un excelent elicopterist de asalt sau de salvare ... zic si eu ... ) sau masina in caua avea probleme de bucse de la tendoane .

 

La samurai e oarecum explicabila o usoara instabilitate masina fiind scurta , scurta , scurta ...la altele nu e normal , si exista o explicatie . Care nu e niciodata legata de cauciucuri 'prea 4x4' .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Pe langa ce-a spus @cos, ar mai trebui sa ne spui daca ai mai condus vreo masina 4x4 LWB astfel incat sa stim daca e doar o senzatie noua pentru tine sau nu.

 

Pe de alta parte, de acum inainte vei avea termen de comparatie in caz ca vei mai proba alta masina 4x4 lunga si atunci vei sti daca e o senzatie subiectiva sau chiar sunt de vina bucsele de la tendoane, cum bine a punctat @cos.

 

Daca nu te deranjeaza volanul pe dreapta, du-te s-o probezi si pe asta de mai jos ca mie, unul, imi cam place masinuta asta :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?92114-Toyota-Landcruiser-Colorado-3-0-1997-volan-dreapta

 

PS - Are si blocant spate de fabrica....

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

E adevarat ca Nissan este "mai" heavy-duty decat Toyota, dar compromisul ideal sosea-off-road il gasesti la Toyota....:wink:

 

 

Astral -trebuie sa te contrazic -compara J9 sau J120 cu Nissan Terano si J80, J100, J200 cu Patrol si atunci lucrurile pot fi comparate

Fliper -KDJ 90 cu peste 200 de caluti:old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

... zice bine ce zice ... comparatiile se fac intre concurenti din aceasi linie constructiva ... cu constructie asemanatoare si potential egal ... altfel e o alegere a celui mai sprinten tractor in depasiri ... sau care bicicleta de viteza urca mai bine pe scara de incendiu ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Sau ai tu o sensibilitate giroscopica exacerbat de sensibila ( caz in care ai instincte si suflet de albatros , acvila sau poate chiar gascan canadian si ai fi un excelent elicopterist de asalt sau de salvare ... zic si eu ... )

 

Intradevar, pot sa zic ca am o sensibilitate de albatross-elicopter, am recuperat odata o Dacia Supernova chiar inainte sa se intoarca cu spatele in directia de mers sau rostogoleasca, isi pierduse spatele penduland pe la 100 km/h in franare brusca. (*sesizat moment critic in pendulare cand deja ma arunca pe banda 1, eliberat volanul, masina a dat spre rostogolire dreapta ridicandu-se bine pe cele 2 roti laterale, insa fara input volan si-a mentinut inertia inainte oprind pendularea, dupa care a sarit pe rotile stanga si a topait asa de cateva ori stanga-dreapta... pana am reluat controlul si am oprit tremurand de frica, am aflat dupa ca idiotii de la vulcanizare imi bagasera 2.5 presiune pe roti).

 

Lasand asta... parca Toyota e mai ok, mai rafinata - site cineva cat costa pe mine injector la acest motor de Toyota 125 cp? Un mecanic imi zicea +5000 roni?

 

Astral - merci, dar nu ma descurc cu volan dreapta.

Editat de Cain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Uite aici preturi bune la piese, eu cumpar de la ei de ceva timp: http://www.autoeco.ro

Selecteaza tu acolo ce motor vrei, pentru ca sunt mai multe variante la J9.

 

Referitor la "deja modificata" versus "inca nemodificata", treaba sta cam asa: este mai avantajos financiar sa cumperi una gata modificata, pentru ca daca te apuci sa modifici tu o masina iesi mai scump, DAR! - pentru ca exista un "dar", si anume: daca o iei modificata dar deja hartanita de altii inainte, te poti trezi ca trebuie sa repari dupa ei si iesi mai scump, plus ca exista si riscul ca anumite modificari sa fie tembele si mai mult sa te incurce decat sa te ajute. Cel mai bine este sa vada masina cineva care cunoaste foarte bine modelul respectiv, si sa aiba habar si de modificari pentru offroad ca sa evalueze si starea echiparii respective, sa vedeti daca merita sau nu investitia.

Ideal este sa cumperi o masina cinstita, standard, pe care sa ti-o faci cum vrei tu, in functie de necesitatile tale reale, si de pretentiile tale de calitate si performante ale echipamentelor.

Totusi, nu exclud ca se gasesc si masini gata echipate cu bun simt si raspundere, care chiar merita sa fie cumparate, am vazut si pe aici cateva cazuri.

Referitor la comportamentul unei masini modificate, INTOTDEAUNA o masina modificata inteligent va avea un comportament excelent atat onroad cat si offroad, iar daca apar ciudatenii, clar are ceva bube masina aia, orice ar zice vanzatorul ei. De aici excludem masinile modificate extrem care au destinatie 100% (sau pe acolo) offroad.

Bafta la cumparaturi! :)

 

LE: Acum am vazut ca ai scris de motorul de 125 CP, uite aici: http://www.autoeco.ro/piese-auto/toyota-land+cruiser+prado+_j9_-3.0+td/5697/

La injector nu au pret, trebuie sa faci o cerere de oferta la ei.

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Uite aici preturi bune la piese, eu cumpar de la ei de ceva timp: http://www.autoeco.ro

Cel mai bine este sa vada masina cineva care cunoaste foarte bine modelul respectiv, si sa aiba habar si de modificari pentru offroad ca sa evalueze si starea echiparii respective, sa vedeti daca merita sau nu investitia.

 

Multumesc Optimus. Iti trimit si un Mesaj privat.

 

Apropo - e cineva din Oradea de pe aici care poate sa faca o verificare contra cost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Sfaturi de achizitie Toyota Land Cruiser J9 TD

 

Revin cu finalul povestii. Cineva a sutit Toyota din senin :) il banuiesc pe vreun vizitator de forum, pt ca masina a stat multe luni la vanzare. Asta e... am mai testat si Patrol si alte masini insa nu prea ma impacam cu vechimea, consumul si comfortul lor.

 

Pana la urma am ajuns la concluzia ca trebuie sa iau o singura masina care sa fie si de oras dar sa si urce o panta sau sa iasa din noroi... si uite asa am ajuns la un Duster @ Mudster.

 

Dupa modificari pot sa zic ca sunt multumit de Duster mai ales pt un 4x4 de inceput.

 

Tin sa multumesc tutoror membrilor forumului care m-au ajutat in acest topic.

Best Regards

Editat de Astral
VREUN / VREO ....FARA CRATIMA ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare